Altın 4 ayın zirvesi yakınında dalgalı

Altın 4 ayın zirvesi yakınında dalgalı

Altın Yorum yok Altın 4 ayın zirvesi yakınında dalgalı

Altın, Avrupa Merkez Bankası’nın teşviklere ilişkin karar alabileceği toplantı öncesi dört ayın zirvesi yakında dalgalandı.

Altın, Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcılarının yeni teşviklere ilişkin karar verebileceği toplantı öncesi, dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) varlıkların 2010’dan bu yana en hızlı artışı göstermesi ile birlikte, dört ayın en yüksek seviyesi yakınında dalgalandı.

Spot altın gün içinde en az yüzde 0.2 yükselip düştükten sonra, Singapur saati ile 11:20’de yüzde 0.3 gerileyerek ons başına 1,276.95 dolara geriledi. Metal erken saatlerde 1,283 dolara kadar çıkarak 2 eylül’den bu yana en yüksek seviysini gördü veisviçre’nin sürpriz kur kararı sonrası 15 Ocak’ta piyasalrın altüst olması ve buna bağlı olarak güvenli liman talebinin güçlenmesi sonucu Ağustos 20132ten bu yana gerçekleştirdiği en büyük haftalık kazancını daha da genişletti.

Altındaki ralli, metalin 14 günlük RSI göstergesinin 70 seviyesinin üzerine çıkmasına neden oldu. Teknik analize göre değerlendirme yapan bazı analistlere göre, bu seviye, fiyatların yönünün değişebileceğini işaret ediyor. İsviçre Merkez Bankası, Yunanisran’nın 25 Ocak’taki seçimlere hazırlanması ile birlikte, AMB’nin 22 Ocak’ta ülke tahvil alımı yapacağını duyurabileceği toplantı öncesi, frankın euro karşısındaki minimum kur uygulamasını sonlandırdı. Dünyanın en büyükaltın destekli ETF’si SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları 16 Ocak’ta yüzde 1.9 ile Mayıs 2010’dan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirerek 730.89 tona ulaştı.

Huatai Great Wall Futures Co. analisti Huang Wei, bilgilendirme notunda, “Altın, AMB’nin bu hafta parasal genişlemeye gideceğini açıklamaya hazırlanması nedeniyle dolar karşısında daha da düşmesi beklenen euro ile birlikte zayıflama eğilimi gösterirken, altın da belirsizliklerden dolayı güvenli liman talebinden faydalanıyor,” dedi ve “Altının Yunanistan’daki seçimler ve mevsimsel Ay Yılı Takvimine Göre Yeni Yıl talebi öncesi destek bulmasını bekliyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Emtiada Sert Düşüş

Altın, 16 Ocak’a kadarki iki haftadai kısmen Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nin son beş haftada ilk kez zayıflamasının etkisi ile yüzde 4.7 yükseldi. Emtia fiyatlarındaki sert düşüş, 16 Ocak’ta açıklanan verilerin enflasyonun Fed’in hedefi olan yüzde 2’nin altında kalmaya devam ettiğini göstermesi ile birlikte, ABD merkez bankasının 2008’den bu yana sıfır seviyesi yakınında tuttuğu politika faizini artırmayı erteleyebileceği beklentilerini güçlendirdi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, 16 Ocak’taki seviyesi olan ons başına 1,276.90 dolardan 1,277.10 dolara geldi, Kontrat Cuma günü 1,282.40 dolar ile 2 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Altın bugün de yükselerek çıkışını yedinci güne taşırsa, Şubat ayından bu yana en uzun süreli rallisini gerçekleştirmiş olacak. ABD’de piyasalar bugün Martin Luther King günü nedeniyle kapalı.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 18.0075 dolar ile 19 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.7 gerileyerek 17.6688 dolara indi. Fiyatşar 16 Ocak haftasında yüzde 7.8 artarak Ağustos 2013’ten bu yana en hızlı haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Spot platin, 16 Ocak’ta ons başına 1,272 dolar ile Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.2 kayıpla ons başına 1,264.13 dolara geriledi. Bir ons platin ile 0.9882 ons altın alınabiliyor ve bu oaran böylelikle Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyesine indi.

Palladyum 16 Ocak’ta 746.10 dolar ile ekim ayından bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.4 düşerek ons başına 754.90 dolaa geriledi. Metal 16 Ocak haftası yüzde 5.6 geri çekilerek Eylül ayından bu yana en hızlı haftalık kaybını yaptı.

 

Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top