Tag: abd

Altın 3 ayın en düşüğünden yükseldi

Altın, 1,200 doların altında Çinli yatırımcıların alımlarının gelebileceği beklentisi ile, 3 ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Altın, 1,200 doların altındaki fiyatların Çinli yatırımcıların alımlarını güçlendirebileceği spekülasyonuna bağlı olarak, bazı yatırımcıların fiyatların daha da düşebileceği beklentisi ile açtıkları pozisyonları tersine çevirmeleri ile birlikte, ABDistihdahdam verisi sonrası gördüğü üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Platin beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,171.98 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 11:20’de, 1,170.24 dolara geldi. Metal 6 Mart’ta, ABD’de işverenlerin geçen ay beklenenden daha fazla kişiye iş olanağı sağladığını gösteren verinin Fed’in faizleri artıracağı beklentilerini güçlendirmesi sonrası, 1,163.84 dolara kadar inerek, 1 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın bu yıl, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın hisse senetlerinde güçlü yükselişlere neden olması ve bunun sonucu altına yönelik refah koruma talebinin zayıflaması sonucu yüzde 1.2 düştü ve art arda ikinci yıla taşıdığı kaybını daha da genişletti. Dolar istihdamverisi sonrası 10 yılı aşkın sürenin en yükseğine çıktı.

Singapur’da Australia and New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, 1,200 doların altındaki fiyatların talebi güçlendirebileceği tahmininde bulunarak, “Bugün kısa pozisyonların kapatılması ve Çin’den gelen alımların daha da güçlenmesi olasılığı var” dedi ve dolardaki güçlenmenin muhtemelen devam edeceğini ve altın üzerinde aşağı baskı oluşturacağını sözlerine ekledi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 yükselişle ons başına 1,171.10 dolara kadar çıktıktan sonra 1,169 dolara geldi. Bu yükseliş, bu yılın en uzunu olan beş gün süren kayıp dönemini sonlandırdı.

Spot platin yüzde 0.9 düşüşle ons başına 1,150.63 dolara kadar inerek Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1,153.88 dolara geldi. Metal bu yıl yüzde 4.5 geriledi.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 15.7384 dolara kadar inerek 5 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.9 düşüşle 15.7605 dolara geriledi. Palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 822.83 dolara çıktı ve üç gün süren düşüşünü sonlandırdı.

Altın “istihdam” öncesi yükseldi

Altın, ABD’de bugün açıklanacak olan istihdam verileri öncesi, yukarı yönde hareket etti.

Altın, ABD’de faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretler verebilecek istihdam verisi öncesi, yatırımcıların exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını dört ayın en yüksek seviyesine çıkarmaları ile birlikte değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,268.91 dolara kadar çıktıtan sonra, Singapur saati ile 15:06’da, 1,267.96 dolar seviyesine geldi. Metal bu hafta yüzde 1.2 geriledi. Altın, petrol fiyatlarındaki sıçramaların hisse senedi piyasalarına alım getirmesi ile birlikte, son üç ayda ilk kez iki hafta üst üste kayıp göstermeye yöneldi.

Bugün ABD’de açıklanacak olan verilerin, işverenlerin Ocak ayında istihdamı artırmaya devam ettiğini göstermesi ve buna bağlı olarak, Avrupa’dan Asya’ya, merkez bankalarının yavaşlayan büyüme ve deflasyonla mücadele için adımlar attığı bir ortamda, Fed’in borçlanma maliyetlerini yükseltmesi için durumu güçlendirmesi bekleniyor. Farklılaşan para politikaları veYunanistan’daki belirsizlikler altında volatilitenin artmasına neden oldu. 100 günlük süre için volatilite ölçümü, Bloomberg’in derlediği verilere göre, Şubat 2014’ten bu yana en yüksek seviyesinin yakınında.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, “Altın piyasasında dikkatler muhtemelen yunanistan, Euro Bölgesi ve petrolden ABD istihdam verisine çevrilecek,” dedi ve “İstihdam artışının önemli ölçüde düşük çıkması, eğer Fed’in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin beklentilerde değişiklik yaratırsa, altına destek sağlayabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl, kısmen borçlarını yeniden müzakere eden Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkabileceği endişelerine bağlı olarak yüzde 7.1 değer kazandı. Başbakan Alexis Tsipras, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bu hafta, 2009 yılında Euro Bölgesi’nde borç krizini tetikleyenYunanistan için kurtarma koşullarını sıkılaştırması ile birlikte, kemer sıkma karşıtı kampanyasındaki taahhütlere bağlı kalacağını kaydetti.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,267.70 dolara çıktı ve ikinci haftayı da kayıpla geçerek son bir ayın en uzun süreli düşüş dönemine yöneldi. Altın destekli RTF’lerdeki altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 5 Şubat’ta, yüzde 0.4 artarak 53,913,160 onsa çıktı ve 7 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot gümüş yüzde 0.2 artışla ons başına 17.2933 dolara çıktı ve önceki hafta yüzde 5.7 düştükten sonra bu hafta yüzde 0.3 yükseldi. Spot platin fazla değişmeyerek ons başına 1,255.25 doalrda kaldı ve haftayı yükselişle geeçmeye yöneldi. Palladyum yüzde 0.4 değer kazanrak ons başına 796.90 dolaa yükseldi ve son 11 haftanın en hızlı haftalık kazancına yöneldi.

 

Goldman: Petrol ilk 6 ayda 40 dolardan işlem görmeli

Goldman Sachs, petrolün kaya petrolü yatırımlarının engellenmesi için yılın ilk yarısında varil başına 40 dolara yakın seviyeden işlem görmesi gerektiğini belirtti.

Goldman Sachs, ABD petrol fiyatlarının kaya petrolü yatırımlarının engellenmesi için yılın ilk yarısında varil başına 40 dolara yakın seviyeden işlem görmesi gerektiğini belirtti. Goldman, OPEC’in piyasayı dengelemek için petrol üretimini düşürmeyeceği yönünde tahminde bulunuyor.

Banka, stokların bu yılın ilk yarısında yükseleceği öngörüsünde bulunarak küresel gösterge petrol fiyatları için tahminlerini düşürdü. Goldman analistlerinden Jeffrey Currie’e göre aşırı stok ve tanker kapasitesi, piyasanın arz fazlası ile geçmiştekinden çok daha uzun bir süre işleyebileceğine işaret ediyor.

ABD’nin kaya petrolü patlaması ile birlikte 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı petrol üretimini gerçekleştiriyor. Teksas’taki Eagle Ford ve Kuzey Dakota’daki Bakken dahil olmak üzere bazı bölgelerde kaya petrolü üretimi sürüyor. Fiyatlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizayonu’nun (OPEC) üretimi düşürmekten kaçınması ve küresel arz fazlası ile geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 50 geriledi. Katar, küresel arz fazlasının günlük olarak 2 milyon varil olduğu tahmininde bulunuyor.

Goldman açıkladığı raporda, “Piyasa yeniden dengelenene kadar tüm sermayeyi kenara çekmek ve kaya petrolüne yatırımları azaltmak için fiyatların uzun bir süre düşük kalması gerektiğini düşünüyoruz. Petrol piyasalarında yeni bir dengenin oluşması arayışı sürüyor” değerlendirmelerinden bulundu. Goldman’a göre 3 ay içerisinde WTI petrol varil başına 41 ve Brent petrolü 42 dolardan işlem görecek.

Altın 3 haftanın zirvesinden geriliyor

Altın, Fed toplantısı öncesi, Irak ve Ukrayna’daki gelişmelerle 3 haftanın en yükseğinden yaşadığı düşüşü genişletiyor

öncesinde, yatırımcıların Irak ve Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirmesi ile üç haftanın en yükseğinden yaşadığı düşüşü genişletiyor.

Spot altının onsu yüzde 0.7 kadar gerileyerek 1,263.58 doları görmesinin ardından, Singapur saati ile 14:26’da 1,265.10 dolardan işlem gördü. Altın dün 1,284.96 dolara kadar yükselerek 27 Mayıs’tan bu yana en yükseği görürken, ABD’de fabrika üretiminin beklentiyi aşması ve konut sektörü güveninin bir yıldan bu yana en dik artışı kaydetmesi ile kazançları sildi.

Altın, 2013 yılında Fed’in tahvil alımlarını azaltacağı beklentisi ile 12 yıllık yükselişi sonlandırarak gerilerken, 2014 yılında yüzde 5.3 yukarıda. Fed bu yıl tahvil alımlarını dört kez azalttı.

Nanhua Futures Co. analistlerinden Xia Yingying”Fed tekrar odak noktası durumunda. Irak veUkrayna da altına destek potansiyeli sunuyor” dedi.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex’te, yüzde 1 kadar kayıpla 1,262.80 dolara kadar gerilemesinin ardından, 1,265.50 dolardan işlem gördü. Kontrat dün, Irak’taki çatışmaların kızışması ve Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin giderek bozulması ile Şubatayından bu yana en uzun yükseliş periyodunu kaydetti.

Gümüş yüzde 0.4 gerileyerek ons başına 19.5867 dolardan fiyatlanıyor. Platinin onsu yüzde 0.3 kayıpla 1,431.38 dolar olurken, paladyum büyük bir değişiklik yaşamayarak 810.99 dolarda.

Asya hisseleri “Irak” ile geriliyor

Irak’taki şiddet olaylarının kızışmasıyla, Asya hisseleri üst üste beşinci haftalık kazancının ardından bugün geriliyor

Irak’taki şiddet olaylarının kızışmasıyla, Asya hisseleri üst üste beşinci haftalık kazancının ardından bugün gerilerken, ABDendeks vadelileri de aşağı yönlü hareket ediyor.

Korean Air Lines Co., Brent petrolü fiyatlarının artması ile yüzde 2.2 gerileyerek sanayi firmaları arasındaki düşüşü hızlandırdı. Panasonic Corp. Tokyo’da yüzde 1.5 gerileyerek tüketici hisselerindeki kayıplara öncülük etti. Echo Entertainment Group Ltd. ise piyasa beklentilerinin üzerinde kar tahmini yapması ile yüzde 7.6 ilerledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek Hong Kong saati ile 14:21’de 143.84 puan olurken, yükselen bir hisse aşına iki hisse kayıp yaşadı. Endeks geçtiğimiz hafa, Çin ekonomisinin istikrar kazandığına ve ABD’de toparlanmanın devam ettiğine işaret eden verilerle birlikte, son 10 ayın en uzun haftalık kazanç periyodunu gerçekleştirerek, Haziran 2008’den bu yana en yüksek seviyeye geldi. S&P 500 vadelileri bugün yüzde 0.2 aşağıda.

Japonya’da Topix endeksi, Panasonic’in yüzde 1.5’lik kayıpla 1,180 yen seviyesine gerilemesiyle yüzde 0.8 aşağıda. Yen euro karşısında güçlenerek son dört ayın en yükseğine yaklaşıyor.

Singapur’da Straits Times Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Tayvan’da Taiex endeksi, Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0.1’er yükseldi. Hong Kong’ta Hang Seng Endeksi büyük bir değişiklik yaşamazken, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 sıçrayarak iki ayın en yükseğinde. Hindistan’da BSE S&P Sensex Endeksi yüzde 0.2 gerilerken, Yeni Zelanda’da NZX 50 Endeksi yüzde 0.2 yukarıda.

ABD’nin bütçe açığı daralıyor

İstihdamın artmasının gelirleri desteklemesi ile ABD bütçe açığı daralıyor

ABD’de Mayıs ayında bütçe açığı 130 milyar dolar oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ise 130,5 milyar dolarlık bir açıktı. Mayıs 2013’te ise bütçe açığı 139 milyar dolar olmuştu.

Bütçe konusunda rakamlar iyi gelmeye devam ederken istihdamın artmasının bütçe gelirlerini olumlu yönde etkilediği ifade ediliyor.

ABD’de bu yılki bütçe açığı rakamları şu ana dek geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 30 daha iyi bir rakama işaret ediyor. ABD’de mali yıl ekimde başlayıp bir sonraki yılın Eylül ayında sona eriyor.

ABD’de Kongre Bütçe ofisi, Federal hükümet bütçe açığının 2013 mali yılındaki 680 milyar dolardan bu yıl 492 milyar dolar seviyesine gerilemesini beklediğini bildirmşiti. Ofise göre, ülkenin bütçe açığı 2015 mali yılında 469 milyar dolara kadar gerileyecek.

Bütçe açığı 2009 yılında 1,4 triltyon dolar ile rekor seviyedeydi.

Asya hisseleri 7 ayın zirvesinden geriliyor

Asya hisseleri, yatırımcıların ABD özel sektör istihdam verisi ve yarınki AMB kararını beklemesi ile, 7 ayın zirvesinden düşüş yaşıyor

Asya hisseleri, yatırımcıların ABD’den gelecek olan özel sektör istihdam verisi ve yarınki Avrupa Merkez Bankası (AMB) kararını beklemesi ile gerilerken, bölgesel gösterge endeks yedi ayın zirvesinden geriledi.

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC Corp., satışlarındaki düşüş ile yüzde 5.7 değer kaybetti. Tokyo Electric Power Co. yüzde 1.8 gerileyerek Japonya kamu hizmetleri hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Singapurlu emlak şirketi Frasers Centrepoint Ltd.’nin Stockland’dan gelen satın alma teklifini koz olarak kullanarak Fraser & Neave Ltd.’den ayrılması üzerine, Australand Property Group. Sidney’de altı yılın zirvesine tırmandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek Hong Kong saati ile 12:29’da 142.78 puan olurken, 10 sektör grubunun dokuzu geriledi. ABD’de bugün özel sektör istihdam verisinin açıklanması beklenirken, yatırımcılar Avrupa’da enflasyonu değerlendirerek AMB’nin yarınki faiz oranı kesintisi ihtimallerini değerlendiriyor.

Japonya’da Topix endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, ülkede gayrısafi yurtiçi hasılanın önceki çeyreğe göre yüzde 1.1 artarak ekonomist beklentilerini aşması ile, yüzde 0.3 ilerledi. Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi büyük bir değişiklik yaşamazken, Güney Kore piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.

Hong Kong’ta Hang Seng Endeksi ve Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.6’şar geriledi. Tayvan’da Taiex Endeksi yüzde 0.1 yükselirken, Singapur Straits Times Endeksi yüzde 0.4 geriledi. Tayland SET Endeksi büyük bir değişiklik yaşamazken, Hindistan’da BSE S&P Sensex Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

Asya hisseleri 6 ayın zirvesine tutunuyor

Asya hisseleri, zayıf işlem hacmi ile altı ayın en yükseğine tutunurken, Japonya hisseleri bölgedeki diğer önemli endekslerin gerilemesine rağmen yükseliyor

Asya hisseleri, zayıf işlem hacmi ile altı ayın en yükseğine tutunurken, Japonya hisseleri bölgedeki diğer önemli endekslerin gerilemesine rağmen yükseliyor.

Daum Communications Corp., Seul’de, Güney Kore’nin en büyük mobil mesajlaşma servisi Kakao Corp. tarafından satın alınacağını onaylaması ile en dik artışı kaydederek rekora yükseldi. ALS Ltd., satışlarının beklentileri aşması ile yüzde 8.6 tırmanarak MSCI Asya Pasifik Endeksi’ndeki kazançlara öncülük etti. CSPC Pharmaceutical Group Ltd., şirket hisselerini indirimle satacağını açıklaması ile Hong Kong’ta yüzde 5.7 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1’den az yükselerek Hong Kong saati ile 13:16’da 141.51 puan oldu. Çin, Hong Kong ve Avustralya’da işlem hacmi, ABD’de bugün açıklanacak olan verilerin dünyanın en büyük ekonomisinin gücüne yönelik bir bakış açısı yaratabileceği beklentisi ile düşük seyrediyor.

Sidney’de bulunan CMC Markets Ltd. satış traderlarından William Leys, “Yatırımcıların bir sonraki sinyale kadar beklemekten memnun. Bugün açıklanacak olan tüketici güveni vedayanıklı tüketim malı siparişleri verileri ile çok uzun bir süre beklemek zorunda kalmayabilirler” dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, ABD ekonomisinin Fed’in teşvikleri azaltmasına karşın ayakta durabileceği iyimserliği ve Çinli politika yapıcıların yavaşlayan büyüme karşısında adımlar atacak olması ile, Şubat ayındaki bu yılın en düşük seviyesinden dün itibarıyla yüzde 8.7 toparlandı.

ABD bütçesi Nisan’da fazla verdi

ABD bütçesinin Nisan ayında 107 milyar dolar fazla vermesi ile federal hükümetin bütçe açığının 492 milyar dolar seviyesine gerilemesi bekleniyor

ABD‘de Kongre Bütçe Ofisi , 2014 yılında federal hükümetbütçe açığının 492 milyar dolar seviyesine gerilemesini bekliyor. ABD‘de bütçe Nisan ayında 107 milyar dolar fazla verdi. Bloomberg anketine göreyse ABD‘nin 114 milyar dolarbütçe fazlası vermesi bekleniyordu.

Amerikan Hazine Bakanlığı verilrine göre Nisan ayında gelirler 414 milyar dolar giderler ise 307 milyar dolar oldu. ABD’de mali yılbaşından bu yana bütçe açığı 306 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu 2013 yılı aynı dönemine göre yüzde 37 daha düşük bir bütçe açığı anlamına geliyor. ABD’de mali yıl Ekim ayında başlayıp bir sonraki yılın Eylül ayında sona eriyor.

Kongre bütçe ofisi , 2014 yılında federal hükümet bütçe açığının 2013 mali yılındaki 680 milyar dolardan 492 milyar dolar seviyesine gerilemesini beklediğini bildirmişti. Bütçe açığı 2009 yılında 1,4 trilyon dolar ile rekor seviyedeydi.

Analistlere göre bütçe konusunda gelen iyi haberler ABD tahvil faizlerini de baskı altında tutuyor.

ABD’den Rusya’ya ticaret kısıtlaması

ABD yönetimi Rusya’ya ayrıcalıklı ticaret olanağı sağlayan uygulamaya son verdi

ABD yönetimi, Rusya’ya sağladığı ticaret ayrıcalıklarını kaldırdı.

ABD yönetimi, bugün aldığı kararla Rusya’ya Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (Generalized System of Preferences – GSP) çerçevesinde sağlamış olduğu ticaret ayrıcalıklarına son verdiğini duyurdu.

Başkan Barack Obama’nın Kongre’ye gönderdiği açıklamada,Rusya’nın yeteri derecede gelişmiş bir ekonomiye sahip olduğu ve ABD’nin gelişmekte olan ülkelerle olan ticaretini desteklemek amacıyla tasarlanan GSP programında yer almasına gerek olmadığı görüşüne yer verildi.

Rusya’nın Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden çıkarılmasının ardından ABD’nin bu ülkeden GSP programı kapsamında ithal ettiği ürünler tercih dışı normal gümrük tarifesine tabii tutulacak.

ABD, 1974 yılında çıkardığı ve Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi adıyla anılan ticaret kanunu çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerin ticaretini destekleme amacıyla belirlenmiş bazı devletlerden gümrüksüz mal ithal ediyor.

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı yüzde 3.6 arttı

Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde ABD’ye ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 artarak 1 milyar 424 milyon 567 bin dolara yükseldi

Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde ABD’ye ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 artarak 1 milyar 424 milyon 567 bin dolara yükselirken, ABD’den ithalatı ise yüzde 9,7 azalarak 3 milyar 165 milyon 903 bin liraya düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan Mart 2014 Geçici Dış Ticaret İstatistikleri açıklandı. Buna göre, ABD, ilk çeyrekte Türkiyeihracatı içinde yüzde 3,5’lik bir paya sahip olurken, en çokihracat yaptığı ülkeler sıralamasında İsviçre, Almanya, Irak, İngiltere, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya Federasyonu’nun ardından 9. sırada yer aldı.

Türkiye’nin en çok ithalat gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasında ise ilk çeyrekte Rusya, Çin ve Almanya’nın ardından 4. sırada yer alan ABD, genel toplam içinde yüzde 5,5’lik bir pay oluşturdu.

Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde ABD’ye ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 artarak 1 milyar 424 milyon 567 bin dolara yükselirken, ABD’den ithalatı ise yüzde 9,7 azalarak 3 milyar 165 milyon 903 bin liraya düştü. 2013 yılı ilk çeyreğinde, Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 1 milyar 375 milyon 144 bin dolar olurken, ithalatı ise 3 milyar 507 milyon 736 bin dolar olmuştu.

Bu arada, Türkiye’nin mart ayında ABD’ye ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 azalarak 462,7 milyon dolar oldu. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 17,5 azalış göstererek 1 milyar 135 milyon dolar olarak hesaplandı.

– Türkiye’nin ihracatı Kuzey Amerika’da artarken, Güney Amerika’da azaldı

2014 yılında Türkiye’nin ülke gruplarına göre dış ticaret rakamlarına bakıldığında, Kuzey Amerika’ya ihracatı bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 1,7 artarak, 1 milyar 640 milyon 600 bin dolara yükselirken, Güney Amerika’ya ihracatı yüzde 28,8 azalarak, 452 milyon 569 bin dolara düştü.

Türkiye’nin Orta Amerika ve Karayipler bölgesine ihracatı ise söz konusu dönemde yüzde 11,7 artışla 220 milyon 154 bin dolara çıktı.

Türkiye’nin Ocak – Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre Kuzey Amerika’dan ithalatı yüzde 8,7 azalarak 3 milyar 442 milyon 353 bin dolar, Güney Amerika’dan ithalatı yüzde 6,6 azalarak 760 milyon 201 bin dolar oldu.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin Orta Amerika ve Karayipler bölgesinden ithalatı ise yüzde 49,1 azalarak 206 milyon 779 bine geriledi.

AA

Piyasalar ABD verilerini bekliyor

ABD’den gelecek verilere ilişkin iyimserlik üzerine Asya borsaları yükseldi, Asya’daki CDS’ler düştü ve yen geriledi

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de toparlanmanın hızlandığı sinyalini verebileceği düşünülen bugün açıklanacakverilerin öncesinde Asya borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 7 haftanın en uzun süreli rallisini genişletti ve yendeğer kaybetti. Yeni Zelanda doları zayıfladı ve altın sıçradı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 13:20 itibarıyla yüzde 0.6 yukarıda seyrederek, zayıf yenin Japon Topix Endeksi’ni yüzde 1.3 yükseltmesiyle 6. gününde de kazanç sağladı. Gelişen piyasalar endeksi bu yılki düşüşünü sildi ve Standard&Poor’s 500 Endeks vadelileri yüzde 0.2 artış kaydetti. Asya’nın CDS endeksi 6 ayın en düşüğüne geriledi. Yeni Zelanda doları, ABD doları karşısında yüzde 0.4 zayıflarken, Malezya ringgiti 5 gündür devam eden kazanç dönemini sonlandırdı. Altın yüzde 0.3 primlendi ve soya fasulyesi yüzde 0.7 yükseldi.

ABD’de bugün başlayacak olan istihdam verilerinin öncesinde imalat endeksleri ve otomobil satış rakamlarının büyümenin hızlanıyor olabileceğinin sinyalini vermesiyle S%P 500 Endeksi dün rekor düzeyden kapandı. Dünyanın en büyük bakır üreticisi Şili’deki yüzde 8.2 büyüklüğündeki deprem, Orta ve Güney Amerika’nın Pasifik kıyılarına zarar veren tsunamiye neden oldu.

Küresel ekonomik büyümede daha fazla ilerleme beklediklerini söyleyen ABN Amro Private Banking’in Asya hisse araştırma müdürü Daphne Roth, “ABD’de gördüğümüz daha zayıf veriler havayla ilgiliydi. Veriler küresel ekonominin toparlanmakta olduğunu göstermeli. Hisselere ağırlık vermek mantıklı olacaktır” dedi.

Piyasalar ABD destekli iyimserliği aldı

ABD’de tüketici güveninin 6 yılın zirvesine çıkmasının iyimserliği tırmandırmasıyla hisseler yükseldi; euro ise düşük kaldı

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de dün açıklanan verinin tüketici güveninin 6 yılın zirvesinde gelmesinin iyimserliği artırması üzerine Asya borsaları ve gelişen piyasa hisseleri yükseldi. Altın, Ukrayna gerilimin etkisi ve teknik destek üzerine 2. gününde de yükselirken, buğday, kuru havanın etkisiyle ABD’deki mahsüllerin bozulmasıyla yükselişe devam etti. Hint rupisi, seçimlere ilişkin iyimserliğin desteğiyle 8 ayın zirvesine tırmandı. ABD’nin 5 yıllık Hazine tahvilleri 2010’dan bu yana en ucuz düzeyine yakın seyretti. Euro, Avrupa’dan gelen iş dünyası verilerinin Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın bozulacağı spekülasyonu üzerine önemli para birimleri karşısındaki düşük seyrini devam ettirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla Tokyo saatiyle 15:16 itibarıyla 135.57 puana çıkarken, Standard&Poor’s 500 Endeks vadelileri, endeksin dünkü yükselişinin ardından bugün yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor. Ukrayna geriliminin yatırımcıların güvenli varlık talebini artırması ve teknik göstergelerin daha fazla kazanç sinyali vermesiyle altın 2. gününde de değerlendi. Buğday, kuru havanın, dünyanın en büyük buğday ihracatçısı ABD’deki mahsüllere zarar verebileceği endişesiyle 3 gün içinde 2. kez yükseldi.

Brezilya’daki kuraklık endişeleri kahve fiyatlarını dalgalandırdı. Gelişen piyasa hisseleri, Çin’de kurumsal kârların beklentilerin üzerinde gelmesi ve ABD’de teketici güveninin 2008’de bu yanaki zirvesini kaydetmesiyle 4. gününde de değerlenerek, Ekim’den bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 artış kaydett. Hint rupisi, dünyanın en büyük demokrasisi olan ülkenin, ekonomik büyümeyi canlandırma yeteneği olan bir hükümet seçeceği spekülasyonundan beslendi ve 8 yılın zirvesine sıçradı.

Tüketici güveninin yukarıda seyretmesiyle ABD’nin büyümesinin yolunda ilerlediğine işaret ettiğini ve piyasanın da olumsuz gelen verilerin sert hava koşullarından kaynaklandığına giderek daha ikna olduğunu söyleyen Tribeca Investment Partners Ltd.’ın Sidney’deki fon yöneticilerinden Dean Fenton, “Çin’de de son dönemde istikrar görüldü, en kötü geride kalmış olabilir” dedi.

Japon Topix Endeksi yüzde 0.7, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.2 yükselirken, Hang Seng Endeksi yüzde 1 artış kaydetti. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.6 yükselirken, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düştü.

Artan kazançlar Hong Kong’taki Çin hisselerini yukarı taşırken, euro, yavaşlama endişeleri üzerine 16 önemli para biriminin çoğu karşısında değer kaybına devam etti.

New York Borsası 3 gündür ilk kez yükseldi

Emtia ve sağlık hisselerindeki ralli ve tüketici güveninin 6 yılın zirvesine çıkması üzerine New York Borsası 3 gündür ilk kez yükseldi

ABD hisseleri, emtia ve sağlık hisselerinin ralli yapması ve ekonomik verilerin tüketici güveninin 6 yılın zirvesine çıktığını göstermesinin ardından 3 gündür ilk kez değerlendi.

International Business Machines Corp., Cisco Systems Inc. ve Johnson & Johnson yüzde 2.2’nin üzerinde yükselerek Dow Jones’daki ralliye öncülük ettiler. S&P 500 Endeksi’nde sağlık hizmeti hisseleri en büyük artışı gösterirken, biyoteknoloji hisseleri dört günlük düşüşe ara verdi. Schlumberger Ltd. ve Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc., petrol ve bakır fiyatlarının yükselmesi üzerine yüzde 1.5 primlendi. Carnival Corp. yıllık kâr tahminini daraltması ile yüzde 5 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kazançla New York saati ile 16:00’de 1,865.62 puan oldu. Dow Jones Endeksi ise 91.19 puan, yani yüzde 0.6 artışla 16,367 puana yükseldi. Küçük ölçekli şirket endeksi Russell 2000 Endeksi büyük bir değişiklik göstermedi.

İşlerin harika görünmediğini, ancak fena da olmadığını söyleyen Houston’daki Tanglewood Wealth Management’ın kıdemli yatırım yöneticilerinden Curtis Holden, “ABD ekonomisi geçtiğimiz yılın sonundaki hızına kıyasla soğudu. Son dönemde burada işlerin istikrarlı olabileceğine dair rahatlama olabilir” dedi.

Yatırımcıların volatilitesi daha düşük hisseleri tercih etmesiyle büyük şirketler piyasadaki kazançlara öncülük etti. Dünyanın en büyük bilgisayar sağlayıcısı IBM yüzde 3.6 değer kazanarak 195.04 dolara, Cisco da yüzde 3.6 artışla 22.34 dolara çıktı.

Petrol fiyatları geriledi

ABD’de stokların yükselmesiyle WTI petrol düşerken, Brent petrol de Londra’da değer kaybetti

Batı Teksas ham petrolü, ABD’de petrol stokların 10. haftasında da arttığı spekülasyonu üzerine 3 gündür ilk kez düşerken, Brent petrol de Londra’daki seansta geriledi.

New York’ta işlem gören vadeli petrol kontratları yüzde 0.3 değer kaybetti. Enerji Bilgilendirme Yönetimi (EIA) tarafından yarın açıklanacak raporun öncesinde yapılan Bloomberg anketine göre ham petrol arzı geçtiğimiz ay 2.5 milyon varil arttı. ABD Sahil GüVeliği, ülkenin rafine kapasitesinin yüzde 11’ini oluşturan Houston Ship Channel’ın ne zaman yeniden açılacağını bilmediğini söyledi. Houston Ship kanalındaki mürettebat, 4,000 varil yakıt petrol sızıntısını temizlemeye çalışıyor.

Varil fiyatının 97 dolara kadar gerilemesi hâlinde yatırımcıların Batı Teksas petrolü alacağını öngören Sidney’deki Barratt’s Bulletin’in CEO’su Jonathan Barratt, arzın bol olduğunu belirterek, “WTI konsolide olmak istiyor gibi görünüyor” dedi.

Mayıs vadeli WTI kontratları Nymex’teki işlemlerde 34 cent kadar düşerek varil başına 99.26 dolara geriledi. Nymex’teki WTI, Singapur saati ile 15:05’te 99.45 dolardan fiyatlanıyordu. Kontrat dün 14 cent yükselerek 99.60 dolara çıktı. Petrol vadelilerinde işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 57 altında kaldı.

Londra’daki ICE Vadeliler Avrupa borsasında işlem gören Mayıs vadeli Brent kontratları ise 19 cent kayıpla 106.62 dolara geriledi. Avrupa’daki ham petrol göstergesi, WTI’ye 7.16 dolar primli seyretti.

Asya borsaları dalgalandı

ABD’de imalat endeksindeki düşü sonrasında Asya borsaları dalgalı seyir izliyor

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de öncü imalat göstergesinin yavaşlama sinyali vermesi ve Rusya’daki resesyon ihtimaline ilişkin endişelerin etkisiyle, dün 1 ayın en büyük rallisini yapan Asya borsaları kayıplar ve kazançlar arasında gidip geliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi dün yüzde 1.2 ile 21 Şubat’tan bu yana en dik sıçramasını yapmasının ardından bugün kayıplar e kazançlar arasında gidip geliyor. Endeks Tokyo saati ile 1′:14’te 134.29 puanda seyrediyor. Endeksteki 10 sektör grubunun 6’sı düşüş kaydetti. G7 ülkeleri, Kırım’ı ilhak etmesinin ardındanRusya’ya yaptırım uyarısı yapmaya karar verirken, bankalar Rus ekonomisinin resesyon eşiğinde olduğunu söyledi.

Sidney’deki Platypus Asset Management Ltd.’ın yatırım genel müdürü Donald Williams, “ABD’nin fabrika verisi biraz zayıf ama çok bir şey değişmedi. Bu ağır bir toparlanma ve bazı veriler beklenenden daha iyi, bazıları daha kötü” dedi.

Notebook bilgisayarlar için kılıf üreten Tongda Group Holdings Ltd., 600 milyon yeni hisse satmasının ardından yüzde 6.3 değer kaybetti. Sekisui House Ltd., Tokyo’da yaisei Corp.’un inşa ettiği bir oturma kompekksinde sorunlar bulduğunu söylemesi sonrasında yüzde 1.8 geriledi. Hazır erişte ve içecek üreticilerinden Tingyi Holding Corp., UBS AG’nin hisse notunu yükseltmesinin ardından Hong Kong’ta yüzde 5.7 primlendi.

Japon Topix Endeksi yüzde 0.1’in altında kazanç sağlarken,  Güney Kore Kospi Endkesi yüzde 0.1 düştü. Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 gerilerken, Yeni Zelanda’nın NZXX- 50 Endeksi ise yüzde 0.1 yükseldi.

ABD’ye ihracat %10 arttı

TİM verilerine göre ABD’ye ihracat yüzde 10 artarak 921.6 milyon dolara oldu

Bu yılın ilk iki ayında Türkiye’nin ABD’ye yaptığı ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artışla 921 milyon 658 bin dolar oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu yılın iki ayında Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 7’nci olan ABD’ye 921 milyon 658 bin dolar satış gerçekleştirildi.

Söz konusu dönemde ABD’ye ihracat, 2013’ün aynı dönemine göre yüzde 10 arttı.

Türkiye ihracatının yüzde 3,7’sini karşılayan ABD’ye en fazla satış, 160 milyon 256 bin dolarla çelik sektöründe yapıldı. ABD’ye bu sektörde yapılan satış, Türkiye’nin çelik ihracatının yüzde 6,9’unu karşıladı.

Tütün sektörü, ocak-şubatta gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 41,7’sine denk gelen 74 milyon 909 bin dolarlık dış satımı ABD’ye yaptı.

“Savunma ve havacılık sanayii”nde 81 milyon 995 bin dolar, kimya sektöründe 81 milyon 185 bin dolar, “hazır giyim ve konfeksiyon”da 73 milyon 561 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

ABD’ye en fazla ihracatı 346 milyon 841 bin dolarla İstanbul, 150 milyon 548 bin dolarla İzmir, 92 milyon 51 bin dolarla Ankara, 74 milyon 585 bin dolarla Bursa, 47 milyon 773 bin dolarla Denizli yaptı.

 

AA

Altın son 6 ayın zirvesinde

Altın, Ukrayna krizi ile 6 ayın zirvesine tırmandı

Ukrayna ve Rusya arasındaki tansiyonun artmasının güvenli varlık talebini arttırmasıyla altın yaklaşık 6 ayın zirvesine yükseldi. Fiyatlar Ağustos 2011’den beri en iyi haftalık kazanç serisine doğru ilerliyor.

Spot külçe altın kontratı yüzde 0.6 kadar artışla 19 Eylül’den beri en yüksek seviye olan ons başına 1,374.69 dolara çıktı.Altın Singapur saatiyle 13:04’te 1,373.39 dolardan işlem gördü.

Altın Çin’de büyümenin yavaşladığı endişeleri ve Ukrayna ile bu sene yüzde 14 güçlendi. Kırım, Rusya’ya bağlanmasına yol açacak 16 Mart tarihli referanduma hazırlanıyor. Barack Obama dün Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile görüştü ve ABD’nin Ukrayna’ya milli egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için destek verdiğini açıkladı.

“Altın, Ukrayna’daki durum belirsizliğini koruduğu sürece destek bulacak,” diyen Guangzhou merkezli Natixis Commodity Markets Ltd.’nin analisti Zhu Siquan, “Teknik olarak, altın biraz aşırı alınmış gözükmeye başladı.

Ukrayna’daki olaylar Rusya ve Batılı devletler arasında Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük gerilim oldu. ABD Başkanı Obama ve müttefikleri yaptırım tehditlerini arttırmaya başkadı. Konuyla ilgili bilgi sahibi 4 kişiye göre, Rusya’daki hükümet yetkilileri ve iş adamları İran’a uygulanan yaptırımlara benzer ticari ambargoya karşı hazırlık yapma sürecindeler.

Askeri yığılma

Ukrayna’nın Rusya’nın sınıra asker yığdığını açıklamasından sonra altın dün yüzde 1.3 arttı. Kırım Özerk Bölgesi’nin Başbakanı Sergey Aksenov, eğer seçmenler ayrılma kararı verirse iki ay içinde Rusya ile birleşilebileceğini açıkladı.

Krizi bitirmek için diplomatik çabalar bugün de sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rus meslektaşı Sergei Lavrov ile Londra’da buluşmaya hazırlanırken, Yatsenyuk Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuşma yapacak.

ABD’de bugün açıklanacak olan ve ekonominin yüzde 70’ine tekabül eden perakende satışların Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 yükselmesi bekleniyor.

Vadeliler yükselişte

Nisan vadeli altın kontratı yüzde 0.3 kadar tırmanarak New York merkezli Comex’te 19 Eylül’den beri en yüksek seviye olan ons başına 1,374.90 doları buldu ve 1,373.10 dolar olarak kaydedildi.

Spot gümüş kontratı yüzde 0.8 kadar yükselişle ons başına 21.469 doları gördü ve 21.3885 dolardan işlem gördü. Platin dünkü 1,475.50’den bugün 1,474.88 dolar olurken, paladyum776.08 dolardan 775.85 dolara indi.