Tag: Çin

Yeni tehdit Çin’den geldi: Devalüasyon!

Küresel deflasyon dalgasını şiddetlendirebilecek yeni sorun kapıda; Çin’de devalüasyon…

Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının analistlerine, “şu anda küresel ekonomideki en önemli grafik ne?” sorusu yöneltildi… ABD ekonomisinin performansına yönelik farklı göstergeler, küresel borçlar ve önemli ekonomilerin büyüme trendlerine ilişkin çok sayıda grafikle yanıt verildi. Ancak çoğu analistin ortak değerlendirmesi olarak öne çıkan “en önemli grafik” dikkat çekici: Çin parasındaki değişim… Daha açık bir ifadeyle, yuan’ın yakın dönemde özellikle de yen ve euro karşısında yüzde 50’yi bulan değer artışı… Analistlere göre bu grafik, hız kesen büyümesini ve ihracatını artırabilmesi için Çin’in yuan’ı devalüe etmekten başka alternatifi kalmadığını söylüyor. Bu çerçevede Çin’in parasını dolar bandından çıkarabileceği ve bunun da dünyayı dalga dalga defl asyona boğabileceği savunuluyor. Analistler, olası sonuçlara ilişkin değerlendirmelerinde, 1994’te yuan’ın devalüe edilmesinin, Asya krizine katkıda bulunduğuna dair tartışmalara da dikkat çekiyor.

Güçlü doların pimini çektiği kur savaşları birçok ülkeyi rekabet gücünü artırmak için faiz indirimine ya da parasını devalüe etmeye zorladı. Son zamanlarda ise dev bir ekonomide daha devalüasyon beklentileri arttı. Öyle ki, bu ülkede devalüasyona gidilmesi dünyayı dalga dalga deflasyona boğabilir. Analistlere göre ekonomisi hız kesen ve ABD’nin tam tersi yöne giderek faiz oranlarını indiren Çin, adım adım devalüasyona gidiyor. Çin’in parası yuanı, dolar bandından çıkarabileceği ve bunun küresel çapta çok önemli sonuçlar doğurabileceği belirtiliyor. Bunların en önemlisi ise dünyada yeni bir deflasyon dalgası başlatması. Business Insider, geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından birçok analiste, şu an küresel ekonomideki en önemli grafiğin ne olduğunu sordu. Analistler, Fed’in bilançosu, ABD’de istihdam ve ücret artışlarına ilişkin grafikler, küresel borçlar, dünyada büyümeyle ilgili çok sayıda grafik gönderdi. Çoğu analist ise en önemli sorun olarak Çin parasındaki değişime dikkat çekti ve Çin’in kaçınılmaz olarak devalüasyona gideceği yorumunu yaptı.

Yen karşısında yüzde 50 yükseldi 

Global Macro Invester’ın yazarı ve Real Vision Television’un kurucusu Raoul Pal, şu an dünyanın en önemli grafiği nedir diye sorulduğunda 1 yıl vadeli işlemlerin Çin Yuanı’nda devalüasyona işaret etmesini gösterdi. Pal’a göre Çin ya parasının değerini düşürmek zorunda kalacak ya da büyük ekonomik yavaşlama ile karşı karşıya kalacak. Yuan, dolar bandı nedeniyle son birkaç yılda Japon Yeni ve euro karşısında yüzde 50 değer kazandı. Bu da Pal’a göre ülkenin ihracatı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Güçlenen dolar bandına bağlı kalmak Pal’a göre hiç mantıklı değil. Ülke ekonomisi zayıflıyor, ihracata dayalı bir ekonomi olmasına karşın yurtdışına satışlar hız kesiyor. Ekonominin, ihracatı daha ucuz yaparak ülkenin rekabet gücünü artıracak daha zayıf bir paraya ihtiyacı var.

Nordea Markets baş FX analisti Martin Enlund da dünyanın en önemli grafiği olarak Çin parasının dolar, yen ve euro karşısındaki değişimlerini göstermiş. Enlund, ABD ve diğer merkez bankalarının para politikalarındaki ayrışmanın Çin ekonomisine etkisine etkisine dikkat çekiyor. Çin’in 1994’te yuanı devalüe etmesinin Asya krizine katkıda bulunduğuna dair tartışmaları hatırlatan Enlund, “Çin’in yerel ekonomisinde dengeleri yeniden kurmak konusunda ne kadar ciddi olduğu önemli. Eğer sandığımız kadar ciddi değilse zayıf yuanın geniş çaplı etkilerine şahitlik edebiliriz” diyor.

Devalüasyon işsizlik baskılarını hafifletebilir 

Bir uyarı da Bank of Merrill Lynch stratejisti David Cui’den geldi. Reel efektif kur açısından bakıldığından Çin Yuanı’nın 2010 yılından bu yana yüzde 30 güçlendiğini kaydeden Cui, bu oranın Plaza Anlaşması’nın ardından Japon Yeni’nde yaşanan artış hızına yakın olduğunu hatırlatıyor. 22 Eylül 1985 tarihinde New York Plaza Otel’inde ABD, İngiltere, Japonya, Almanya ve Fransa hükümet temsilcileri, ABD Doları’nın giderek değer kazanmasını önlemek anlaşma yapmıştı. 1980- 85 yılları arasında dolar, diğer G5 ülkeleri para birimleri karşısında ortalama yüzde 50 değer kazanmıştı. David Cui, zaten gevşek para politikası silahını kullanan ve yerel yatırımlarda büyüme yaratan Çin’in bir noktada yuanı devalüe etmek zorunda kalabileceğini, böylelikle hem küresel talepten daha fazla pay alabileceğini hem de işsizlik baskılarını hafifletebileceğini savunuyor.

PKO BP baş ekonomisti Radoslow Bodys, ülke ekonomilerinin performanslarını etkileyecek kur hareketlerine değiniyor. Bodys, kur savaşlarının ortaya çıkaracağı en önemli trendlerden biri olarak Çin Yuanı’nda devalüasyonu görüyor. Çin yuanının Asya’daki diğer paralara karşı ve tarihi seviyelere bakıldığında oldukça güç kazandığına vurgu yapan Bodys, yuanın devalüe edilmesi halinde bunun küresel ekonomide yeni bir deflasyon dalgası yaratacağı uyarası yapıyor.

Son yıllarda Çin, döviz kurunun istikrarını koruma ve yuanın uluslararasılaşma sürecini hızlandırmanın yanı sıra, faiz oranlarında serbestleştirmeyle ilgili reformu da hızlandırıyor. Kısa süre önce Çin Merkez Bankası mevduat faiz oranlarının üst sınırını 1.3 kata yükseltti. Buna karşın Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang faiz oranlarında serbestleşmenin koşullarının olgunlaşma yönünde geliştiğine işaret ediyor.

Çin Merkez Bankası Başkanı: Kurun dalgalanması normal

Son zamanlarda yuan kurunun dalgalanma genişliği devamlı arttı. Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, Çin ekonomisinin dışa açılma derecesinin gitgide yükseldiğini, bu temelde döviz kurunun dalgalanmasının normal bir durum olduğunu ifade etti. Zhou, 12. Çin Ulusal Halk Meclisi 3. Toplantısı kapsamında yaptığı açıklamada, diğer ülkenin paralarıyla kıyaslandığında dalgalanmanın nispeten istikrarlı olduğunu ileri sürerek şunları söyledi: “Döviz kurunun dalgalanması uluslararası unsurlarla bağlantılı. Geçen sene uluslararası ortam pek sakin değildi, bu nedenle döviz kurunun dalgalanmasına yol açan çok unsur bulunuyor. Somut bir dönemdeki dalgalanma oranına bakarsak, yuan diğer paralara kıyasla nispeten istikrarlı, dalgalanma oranı da nispeten küçük.” Diğer yandan bazı analistler Çin’de yaşanan sermaye kaçışına dikkat çekiyor. Çin’de gerçekten sermaye kaçışı bulunduğunu belirten Zhou, söz konusu sermaye miktarının çok küçük olduğunu dile getirdi.

yuantabso

Çin’de yolcu araç satışları %8,7 arttı

Çin’de yolcu araç satışları Ocak-Şubat döneminde yıl bazında yüzde 8,7 arttı.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği tarafından açıklanan verilere göre, yolcu araç satışları belirtilen dönemde 3,43 milyon adet oldu.Ticari araçları da içeren toplam satışlar ise yüzde 4,3 artarak 3,91 milyon adete çıktı.

Altın 3 ayın en düşüğünden yükseldi

Altın, 1,200 doların altında Çinli yatırımcıların alımlarının gelebileceği beklentisi ile, 3 ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Altın, 1,200 doların altındaki fiyatların Çinli yatırımcıların alımlarını güçlendirebileceği spekülasyonuna bağlı olarak, bazı yatırımcıların fiyatların daha da düşebileceği beklentisi ile açtıkları pozisyonları tersine çevirmeleri ile birlikte, ABDistihdahdam verisi sonrası gördüğü üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Platin beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,171.98 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 11:20’de, 1,170.24 dolara geldi. Metal 6 Mart’ta, ABD’de işverenlerin geçen ay beklenenden daha fazla kişiye iş olanağı sağladığını gösteren verinin Fed’in faizleri artıracağı beklentilerini güçlendirmesi sonrası, 1,163.84 dolara kadar inerek, 1 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın bu yıl, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın hisse senetlerinde güçlü yükselişlere neden olması ve bunun sonucu altına yönelik refah koruma talebinin zayıflaması sonucu yüzde 1.2 düştü ve art arda ikinci yıla taşıdığı kaybını daha da genişletti. Dolar istihdamverisi sonrası 10 yılı aşkın sürenin en yükseğine çıktı.

Singapur’da Australia and New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, 1,200 doların altındaki fiyatların talebi güçlendirebileceği tahmininde bulunarak, “Bugün kısa pozisyonların kapatılması ve Çin’den gelen alımların daha da güçlenmesi olasılığı var” dedi ve dolardaki güçlenmenin muhtemelen devam edeceğini ve altın üzerinde aşağı baskı oluşturacağını sözlerine ekledi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 yükselişle ons başına 1,171.10 dolara kadar çıktıktan sonra 1,169 dolara geldi. Bu yükseliş, bu yılın en uzunu olan beş gün süren kayıp dönemini sonlandırdı.

Spot platin yüzde 0.9 düşüşle ons başına 1,150.63 dolara kadar inerek Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1,153.88 dolara geldi. Metal bu yıl yüzde 4.5 geriledi.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 15.7384 dolara kadar inerek 5 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.9 düşüşle 15.7605 dolara geriledi. Palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 822.83 dolara çıktı ve üç gün süren düşüşünü sonlandırdı.

Piyasalar “merkez bankalarına” odaklı

Uluslararası piyasalar, merkez bankalarına ilişkin beklenti ve adımlar ile yön buluyor.

Çin hisse senetleri, yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, yeni ilk halka arzların mevcut hisselere yönelik talebi zayıflatacağı beklentileri ile birlikte, son beş haftanın en yüksek seviyesinden geriledi. Avustralya doları, merkez bankasının faiz değiştirmemesi sonrası zıçrama yaparken, petrol New York’ta varil başına 50 dolar civarında kaldı.

Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi, Tokyo saati ile 12:37’de, yüzde 0.9 aşağıda seyrediyordu ve son dört günde ilk kez aşağı yönde hareket etti. En son eylül ayında görülen seviyeler civarında seyreden MSCI Asya Pasifik Endeksi’nde, yükselen dört hisse karşılığı yaklaşık beş hisse düştü. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün rekora çıkmasının ardından yüzde 0.1 geriledi. Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları ABD doları karşısında yüzde 0.6 güçlenerek 78.11 seviyesine geldi.Petrol yüzde 0.7 yükselerek 49.93 dolara çıktı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Ocak ayında varlık alım programını açıklamasından bu yana, Çin’den Rusya ve Kanada’ya, politika yapıcılarının büyümeyi desteklemek için faizindirmeleri ile birlikte, küresel hisse senetlerinin toplam değeri yaklaşık 3 trilyon dolar arttı.Avustralya Merkez Bankası bugünkü toplantısında faizi değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 2.25’te tuttu ve indirim öngören ekonomistlerin beklentilerinin aksine hareket etti. Çin’de politika yapıcıların yıllık toplantısı bu hafta gerçekleştirilecek.

Şanghay’da Shenwan Hongyuan Group Co. Çin hisse senedi satışları ve işlem direktörü Gerry Alfonso, “Bu yatırımcıların politika spekülasyonu ile ilişkili normal bir volatilite,” dedi ve “Çin hisse senedi piyasasında, bir miktar kar realizasyonu var” şeklinde görüş bildirdi.

Tüketici ve teknoloji hisseleri, S&P 500 Endeksi’nde 2015 yılında görülen akzançlara öncülük ederken, Nasdaq Bileşik Endeksi son 15 yılda ilk kez 5,000 puan seviyesinin üzerine çıktı. Endeks şimdilerde balon zirvesinin yalnızca yaklaşık yüzde 1 uzağında duruyor. Mevcut hızda,Nasdaq Bileşik Endeksi üst üste dokuzuncu çeyreği de kazançla geçmeye hazırlanıyor ve gerçekleşmesi durumunda, böylesine bir hareket ilk kez olmuş olacak.

Çin ABD tahvillerini azaltıyor

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin, döviz rezervlerindeki artışı yavaşlatıyor

Çin, ABD Hazine tahvili varlıklarını Aralık ayında düşürerek üst üste 4. ayda da bu varlıklarını azaltmış oldu. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin, döviz rezervlerindeki artışı yavaşlatıyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Çarşamba günü Washington’da yaptığı açıklamaya göre yabancı ülkeler arasında en büyük miktarda ABD Hazine tahvili varlığını elinde tutan Çin’in, Aralık ayı itibarıyla 1.24 trilyon dolar değerinde ABD tahvili bulunuyor. Söz konusu miktarın bir önceki aya göre 6.1 milyar dolar düşük olduğu görüldü. ABD Hazine tahvilleri varlığı bakımından ikinci sırada gelen Japonya, varlıklarını 10.6 milyar dolar azaltarak 1.23 trilyon dolara indirdi.

Çin ve Japonya, ABD Hazine tahvili varlığı bulunan tüm yabancı sahipliklerin yaklaşık beşte ikisini oluşturuyor. ABD tahvillerine yönelik yabancı sahiplikler, Aralık ayında 41.3 milyar dolar artış ile 6.15 trilyon dolara ulaştı.

Çin’de geçtiğimiz ay gelen veriler, ülkenin döviz rezervlerinin Aralık ayında bir önceki aya göre yaklaşık 4 milyar dolar gerileyerek 3.84 trilyon dolara indiğini gösterdi. Haziran ayında Çin döviz rezervleri 3.99 trilyon dolar ile rekor seviyedeydi. Çin’den sermaye çıkışlarının artığına yönelik işaretler, ekonomik büyümenin yavaşlaması ile yükseliyor. Bu durum, otoritelerin para birimini aşırı güçlenmekten uzak tutmak için olan dolar varlığı alma ihtiyacını azaltıyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Çin işleri eski kıdemli koordinatörü David Loevinger, “Çin, döviz piyasalarındaki müdahalesini sert bir şekilde düşürdü. Bu politikada büyük bir değişim. Kongre’de döviz manipülasyonları ile ilgili yükselen bir tartışmanın Çin’in öncekine göre daha az girişimde bulunduğu bir dönemde ortaya çıkması biraz ironik” dedi.

Çin hisselerinde görülen sert düşüş

Uluslararası piyasalar, Çin’de 3 aracı kuruma kredili işlem yasağı getirilmesinin ardından Çin hisselerinde görülen sert düşüşü konuşuyor.

Çin hisse senetleri, ülkenin en büyük 3 aracı kurumunun kredili işlem hesaplarını artırmalarının yasaklanmasının ardından, 2009’dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.Bakır Londra’da yükselirken, ABD petrolü, Kasım ayından bu yana ilk haftalık kazancının ardından değer kaybetti.

Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi, Tokyo saati ile 14:28’de yüzde 6.4 aşağıda seyrediyordu ve Ağusstos 2009’dan bu yana en büyük çaplı düşüşüne yöneldi. Bank of China Ltd.’nin Çinborsasında işlem gören hisseleri yüzde 10’luk alt işlem sınırına geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi kazançlarını geri verdi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, tatil işlemlerinde, dalgalı seyretti. Petrol New York’ta yüzde 0.8 geriledi ve ABD doğalgazı yüzde 3.6 düştü. Bakır Londra’da, Eylül 2013’ten bu yana en hızlı iki günlük kazancını genişletti. İsviçre frankı dolar karşısında yüzde 0.9 geriledi.

Çin’de düzenleyici kuruluş, hisse senetlerinde altı ay süren yüzde 63’lük artışın istikrarsızlığa yol açabileceği endişesi ile kredili menkul kıymet işlemlerinde kontrolü sıkılaştırdı. Martin Luther King Günütatili nedeniyle piyasaların bugün kapalı olduğu ABD’de hisse senetleri 16 Ocak’ta,petrol fiyatlarındaki sıçramanın, İsviçre Merkez Bankası’nın frankın euro karşısındaki minimum kurunu sonlandırması ve Goldman Sachs Group Inc.’nin karındaki düşüşün etkilerini gidermesi sonucu yükseldi. Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası bu hafta politika toplantılarını gerçekleştirecek ve Yunanistan’da kemer sıkma politikaları karşıtı partinin kazanabileceği seçimler 25 Ocak’ta yapılacak.

Hong Kong’da Baring Asset Management Ltd. Asya çoklu varlık strateji müdürü Khiem Do, “Çin’de regülatörler bu gibi bir ralliyi çökertmek istemiyor, ancak finans sisteminin güçlü olduğunu ve kaldıraçların çok fazla çiğnenmesinin istenmediğini göstermek istiyor,” dedi ve “Yatırımcı beklentisi, kısmen ABD’de, ancak özellikle Avrupa’da oldukça kırılgan. Asya yılbaşından bu yana oldukça iyiydi ve fırtınanın Avrupa’ya doğru gitmesinden ve petrol fiyatlarının endişe yaratmasından dolayı dolayı bir vaha gibi” şeklinde görüş bildirdi.

 

 

Çin’in Bohai Denizi limanlarında kömür stokları %2,24 arttı

Çin’in Bohai Denizinde bulunan 4 limanında kömür stokları 14 Aralık haftasında yüzde 2,24 artışla 22 milyon 931 bin ton oldu.

Çin’in 4 limanından Hebei eyaleti Tangshan şehrinde bulunan Jingtang limanında stoklar yüzde 2,1 düşüşle 5,58 milyon tona geriledi.

Yine Hebei eyaletinde bulunan Qinhuangdao limanında stoklar yüzde 4,12 artışla 7,58 milyon ton oldu.

Çin’in kuzeydoğu limanı Tianjin’de stoklar yüzde 0,54 artışla 2 milyon 561 bin ton olurken, kuzeydeki Caofeidian limanında yüzde 4,49 artışla 7,21milyon ton olarak belirlendi.

Çin’den 1.25 trilyonluk dolarlık dış yatırım hamlesi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping dünyanın Çin’in yükselmesinden fayda sağlayacağını savunarak önümüzdeki 10 yılda 1,25 trilyon dolarlık dış yatırım yapacaklarını söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği APEC’in açılış konuşması etkinliğin gündemine damga vurdu. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping dünyanın Çin’in yükselmesinden fayda sağlayacağını savunarak önümüzdeki 10 yılda 1,25 trilyon dolarlık dış yatırım yapacaklarını anlattı. Bu tahminin gerçekleşmesi için Çin’in mevcut yurtdışı sermaye akışının 10 yılda üç katına çıkması gerekiyor.

Ayrıca 500 milyon Çinli’nin yurtdışına gideceğini ve yönetiminin Asya ile Avrupa arasındaki İpek Yolu’nu canlandırmak için 40 milyar dolar harcayacağını anlattı.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği APEC zirvesine katılmak için Çin’e giden Amerikan Başkan Barack Obama ülkesinin Asya’daki etkisini güçlendirmeye çalışırken Çin ekonomik gücünü öne çıkararak yanıt vermeye çalışıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği APEC zirvesi devam ederken Pekin’de işadamları ile bir araya geldi.

Çin ve Akdenizi karadan ve denizden bağlayacak olan “Yeni İpek Yolu”na Çin altyapı yatırımları yapmayı planlıyor. Plan, Çin’in iç huzursuzluklarla gündeme gelen Ttibet ve Sincan bölgelerinde daha fazla kalkınma ve daha güçlü ekonomik entegrasyonu teşvik amacını da taşıyor. Çin’in bu yıl ilk kez net sermaye ihracatçısı olması bekleniyor.

Xi’nin ortaya koyduğu hedefler, Çin’in ekonomik etki gücünü artırma amacını desteklerken ABD’nin Asya’daki varlığını güçlendirme çabalarına bir yanıt niteliği taşıyor.

 

Piyasalar Çin Merkez Bankası’nın teşvik haberi ile canlandı

Asya hisse senetleri, Çin Merkez Bankası’nın bankalara teşvik sağlayacağı haberi ile yükselirken ve bölge hisse seneetlerinin gösterge endeksi 12 yılın en uzun süreli düşüş dönemini sonlandırırken, sanayi metalleri değer kazandı ve Çin’in para piyasası oranları geriledi. Dolar, Fed’in faiz oranlarına ilişkin değerlendirmesi öncesi yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 1225’te, yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve son 10 günde ilk kez yukarı yönde hareket etti. Hong Kong’da işlem gören Çin hisselerini içeren endeks yüzde 1.9 sıçradı. Çin’in bir yıl vadeli faiz swapı Haziran ayından bu yana en düşük seviyesine indi ve Asya tahvillerinn temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS’ler) düşüşünü ikinci güne taşıdı. Bakır ve nikel Londra’da en az yüzde 0.5 yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 geri çekildi ve Bloomberg Dolar Spot Endeksi, dün üç ayın en hızlı kaybını yaşamasının ardından yüzde 0.1 tırmandı.

Çin’de merkez bankası, konu hakkında bilgi sahibi bir hükümet yetkilisine göre, ülkenin en büyük bankalarına 500 milyar yuan (81 milyar dolar) enjekte edecek. Bu durum, Çin’in ekonomisindeki yavaşlamaya ilişkin endişeleri işaret ediyor. Fed’in, bugünkü toplantısında, varlık alımlarını sonlandırmasının ardından faizleri “kayda değer” bir süre düşük tutacağı yönündeki taahhüdünü sürdüreceği spekülasyonu doların dün düşmesine neden oldu. Euro Bölgesi ve ABD’de bugün enflasyon verileri açıklanacak ve Tayland’da merkez bankası faiz oranlarını değerlendirecek.

Melbourne’de Pengana Capital Ltd. portföy yöneticilerinden Tim Schroeders, “Çinli yetkililer, bankalara daha fazla likidite dağlayarak minimum, kabul edilebilir büyümeyi sağlayacağına emin olmak istiyor ve sanırım bunu olumlu olarak algılayacak,” dedi ve “Özellikle haftasonu gelen zayıf veriler dikkate alındığında, bazı teşviklerin gelecepği düşünülüyordu, ancak kimse bunun dün gerçekleşeceğini düşünmedi. Bu nedenle, teşvikler piyasayı şaşırttı” şeklinde görüş bildirdi.

Çin’in ticaret fazlası Temmuz´da rekor kırdı

Çin’in ticaret fazlası, ihracatın beklenmedik şekilde büyümesi ve ithalatın düşmesi ile Temmuz ayında rekor seviyeye yükseldi

Çin’in ticaret fazlası, ihracatın beklenmedik şekilde büyümesi ve ithalatın düşmesi ile Temmuz ayında rekor seviyeye yükseldi. Çin ticaret fazlasının rekor seviyeye yükselmesi, küresel talebin hükümetin yüzde 7.5 oranındaki 2014 ekonomik genişleme hedefini gerçekleştirmesine yardımcı olacağına işaret ediyor.

Çin’in ihracatı Temmuz ayında beklenmedik bir biçimde büyüdü, ithalatının da düşmesiyle dış ticaret açığı daraldı. Temmuzda Çin’in ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.5 arttı. Beklenti ise yüzde 7 artış görüleceği yönündeydi. Buna karşılık Çin’in ithalatı yüzde 1.6 düşerek ticaret fazlasını 47.3 milyar dolara taşıdı. Veriler, bu yılki yüzde 7.5’lik büyüme hedefinin tutturulabileceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi.

Hong Kong’ta bulunan Credit Suisse Group AG baş bölgesel ekonomisti Dong Tao, “İhracat verisi, Başbakan Li Keqiang’ın yüzde 7.5’lik büyüme hedefini destekleyen önemli bir faktör. İhracat, önümüzdeki aylarda çift basamaklı rakamlara yükselebilir” dedi

Piyasalar “Çin” verisi ile düştü

Uluslararası piyasalar, Çin’de hizmet sektörü verisindeki düşüşten olumsuz etkilendi

Asya hisse senetleri, Çin’de hizmet sektörü endeksinin rekor düşük seviyeye inmesinin ardından düşerken, Şanghay hisseleri bu yılın en yüksek kapanışından gevşedi ve Avustralya doları değer kaybetti. Gelişen piyasa para birimleri yükselirken, mısır ve soya fasülyesi düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:40’ta, yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin 2012’den bu yana en kötü haftalık performansını göstermesi sonrası sıçrama yapmasının ardından yüzde 0.1 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 düştü ve Hong Kong hisseleri değer kaybetti. Avustralya doları, merkez bankasının faizi değiştirmemesinin ardından dolar karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 93.23 seviyesine indi. Malezya para birimi ringgit yüzde 0.3 değer kazandı ve Filipinler pesosu yüzde 0.4 prim yaptı. Mısır ve soya fasülyesi yüzde 0.3 kadar geriledi.

Çin’de imalat sanayi dışı (hizmet) satınaalma yöneticileri endeksi (PMI) Temmuz ayında, sektörde genişleme ve daralma arasındaki sınırı gösteren 50 seviyesine indi. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics’in açıkladığı bu veri, tarihinin en düşük seviyesine geriledi. AvustralyaMerkez Bankası faiz istikrarına yönelik tahminini tekrarlarken, Hindistan Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini değiştirmedi. Piyasa göstergelerini geliştiren Tom DeMark,Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi’nin güçlü yükselişini birkaç gün içinde sonlandıracağını ve yaklaşık yüzde 10 gerileyeceğini kaydetti.

Singapur’da CMC Markets stratejistlerinden Desmond Chua, “Çin PMI verisi beklentilerin biraz altında geldi ve bu durum, Çin verilerinde son dönemde görülen yukarı harekette bir miktar duraklamayı gösteriyor. Bu nedenle, Avustralya doları gibi emtia para birimleri üzerinde baskı artıyor,” dedi ve “Avustralya doları ABD doları karşısında 93 seviyesinin üzerinde kalmaya devam edecek” şeklinde görüş bildirdi.

Çin’de ihracat beklentinin altında artış gösterdi

Çin’de ihracat Haziran ayında beklentilerin altında artış gösterirken, ülke liderlerinin bu yılki ekonomik büyüme hedefi olan yüzde 7.5’i koruma çabalarıyla küresel talebin kısıtlı olacağını ortaya koydu.

İhracat yıllık bazda yüzde 7.2 artış gösterirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 10.4’lük bir artış öngörmüştü. İthalatlar ise yüzde 5.5 arttı ve ticaret fazlası 31.6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Beklenenden zayıf olan ticaret, dünyanın ikinci büyük ekonomisi konumundaki ülkeye yönelik emlak sektöründe düşüş ve borç artışı gibi tehditleri şiddetlendirerek, Komünist Parti üzerindeki daha güçlü teşvik düşüncesi baskısını artırıyor. IMF Başkanı Christine Lagarde bu hafta yaptığı bir açıklamada, dünyada yatırımların düşük seyrettiğini söyleyerek, enstitünün bu ay küresel büyüme tahminlerini düşürebileceği sinyalini vermişti.

Pekin’de bulunan BNP Paribas SA şef Çin ekonomisti Chen Xingdong, “Dış talepler Çin ekonomisini destekleyebilir, fakat bu destek güçlü değil. Çin’de büyümenin ivme kazanması için hala yerel piyasaya dönmemiz gerekiyor” dedi.

Güney Kore’de ise merkez bankası ülkede ekonomik büyüme tahminlerini düşürerek, Asya’nın dördüncü büyük ekonomisinin bu yıl yüzde 3.8 büyüme kaydedeceğini öngördü. Banka daha önce yüzde 4 oranında tahminde bulunmuştu.

Yen “tutanaklar” öncesi zayıflıyor

Yen, Fed Haziran tutanaklarını yayınlanmadan önce, önemli 16 para biriminin 2’si hariç hepsi karşısında değer kaybetti

Yen, Fed Haziran tutanaklarını yayınlanmadan önce, önemli 16 para biriminin 14’ü karşısında değer kaybetti.

Dolar, beklentinin altındaki ekonomik büyümenin Fedyetkililerini faizleri bir süre daha yüzde 0’a yakın tutmaya iteceğine ilişkin söylentilerle büyük bir değişiklik yaşamadı. Çinyuanı ise, ABD ile görüşmelerin başlaması ve ekonomistlerin Haziran ayı ticaret fazlasının 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktığını tahmin ettikleri veri öncesinde 3 ayın yükseğini gördü. Yeni Zelanda doları da ABD doları karşısında en yüksek seviyesine yüzde 0.5 kadar yaklaştı.

Yen dolar karşısında Londra saati ile 10:21’de yüzde 0.1 gerilemeyle 101.64’ü görerek, son 4 günün ilk düşüşünü yaşadı. Yen euro karşısında ise fazla değişmeyerek 138.33 euroda kaldı. Dolar euro karşısında ise gene ciddi bir farklılık göstermeyerek 1.3612 dolar seviyesindeydi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksidünkü yüzde 0.1’lik düşüşün ardından bugün 1,006.42 seviyesinde.

Çin’de Uygurlara oruç tutmak yasak

Çin’in kuzeybatısındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde memurlar, öğrenciler ve öğretmenlerin oruç tutması resmen yasaklandı

Uygur bölgesinde bazı hükümet organları oruç tutulmasını yasakladı. Turfan ticaret işleri bürosu, internet sitesinde hafta başında yayımladığı bildiriyle, ‘kamu görevlileri ve öğrenciler oruç tutamaz ve diğer dini faaliyetlere katılamaz’ uyarısı yaptı.

Bölgedeki resmi radyo istasyonlarından Bozhou’nun internet sitesinden yayımlanan uyarıda da, ‘parti üyeleri, öğretmenler ve gençler Ramazan faaliyetlerine katılamaz’ denildi.

Hong Kong merkezli South China Morning gazetesi, benzer nitelikli uyarıların pek çok resmi makam tarafından yayımlandığını kaydetti. Gazete ayrıca, yerel kaynaklara dayanarak, yetkililerin gün içinde ücretsiz yemek organizasyonları düzenlediğini belirtti.

Doğu Türkistan olarak bilinen Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde artan gerilim ve şiddet eylemleri nedeniyle son bir buçuk yılda 200’e yakın kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Pekin yönetimi, eylemleri ‘terör saldırısı’ olarak niteliyor ve ‘radikal İslamcı örgütleri’ sorumlu tutuyor.

Yurtdışındaki insan hakları örgütleriyse, Uygurlar üzerinde giderek artan dini ve kültürel baskıların şiddet eylemlerine yol açtığını savunuyor.

Uluslararası gözlemciler ya da yabancı gazetecilerin iddiaları araştırmak üzere bölgede bağımsız çalışmasına ise izin verilmiyor.

 

DHA

Asya hisseleri “Çin PMI” ile yükseliyor

Asya hisseleri, Çin’de imalat sanayiinin beklenmedik şekilde genişlemesi ile altıncı haftalık kazancın ardından yükselişe devam ediyor

Asya hisseleri, bölgesel gösterge endeks üst üste altıncı haftalık kazancı göstermesinin ardından, Çin’de imalat sanayinin beklenmedik şekilde genişlemesi ile yükselişe devam ediyor.

Gelirlerinin neredeyse tamamını Çin’den elde eden Avustralyalı demir cevheri madencisi Fortescue Metals Group Ltd., yüzde 4 tırmandı. Japon endoskop üreticisi Olympus Corp., Goldman Sachs Group Inc. tarafından notunun pekiştirilmesi ile yüzde 4.9 değer kazandı. Apple Inc. tedarikçilerinden Hon Hai Precision Industry Co., Apple’ın yeni ürünleri ile satışların artacağını gösteren bir rapor sonrasında yüzde 3.5 artış gösterdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Hong Kong saati ile 14:20’de 145.05 puan oldu. Endeksteki 10 sektör grubunun 7’si artış gösterdi.

Pengana Capital Ltd. portföy yöneticilerinden Tim Schroeders “Çin’de PMI uzun bir süre 50’nin altında seyretti, yılın ikinci yarısından itibaren 50’nin üstü döneminin süreceğini düşünüyorum ve bu da oldukça olumlu bir durum” dedi.

Öncü gösterge HSBC Plc ve Markit Economics Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50.8 olurken Bloomberg News anketinin medyan ortalaması olan 49.7’yi ve Mayıs ayının son okuması olan 49.4’ü de aşmış oldu. 50 rakamının üstü genişlemeye işaret ediyor.

Çin İmalat endeksi 7 ayın yükseğinde

Çin’in imalatı 7 ayın yükseğine çıktı Devlet Başkanı Li’nin de politikalarını desteklemiş oldu

Çin İmalat endeksi Haziran ayında 7 ayın yükseğine çıkarken, Devlet Başkanı Li Keqiang’ın büyümeyi desteklemek adına attığı adımların da doğru yolda olduğuna dair işaret verdi.

Öncü gösterge HSBC Plc ve Markit Economics Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50.8 olurken Bloomberg News anketinin medyan ortalaması olan 49.7’yi Mayıs ayının son okuması olan 49.4’ü de aşmış oldu. 50 rakamının üstü genişlemeye işaret ediyor.

Raporun ardından Asya hisse senetleri ve Avustralya doları yükseldi. Rapor, varlık yatrıırm kazançlarının yavaşlamasına ve konut piyasasının gerilemesine karşılık yıllık yüzde 7.5’luk büyüme hedefinde ısrar eden hükümetin uygulamalarına destek vermiş oldu. Li geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada yetkililerinin “güçlü” teşviğe başvurmadan büyümeye yardımcı olmak için düzenlemelere gittiğini açıklamıştı.

Credit Suisse baş ekonomistlerinden Dong Tao konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu çok iyi bir rakam. Ayrıca yatrıım ve konut piyasasındaki hayalkırıklığına odakalanan birçok kişiye olduğu gibi bana da sürpriz oldu.” açıklamasında bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi’ndeki hisse senetlerinin ortalaması Tokyo’da yerel saat ile 12.03’te yüzde 0.5 artış gösterirken Avustralya doları ise 10 Nisan tarihinden bu yana en yüksek seviyeye çıkmasının ardından yüzde 0.5 sıçramış oldu. Çin Şangay Bileşik Endeks, ve yuan ise pek değişim göstermedi.

İngiltere ve Çin, 14 milyar sterline imza attı

Çin Başbakanı Li Keqiang’ın İngiltere’ye gerçekleştirdiği resmi ziyarette, iki ülke şirketleri arasında toplam hacmi yaklaşık 14 milyar sterlini bulan anlaşmalar imzalandı

 

Çin Başbakanı Li Kiçiang’ın İngiltere’ye gerçekleştirdiği üç günlük resmi ziyaret kapsamında, iki ülkenin şirketleri arasında, toplam hacmi yaklaşık 14 milyar sterlini bulananlaşmalar imzalandı.

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada BP ve China Offshore Oil Company (CNOCC) arasında doğal gaz sıvılaştırma tedariği alanında toplam hacmi 12 milyar sterlini bulan anlaşmanın imzalandığı duyuruldu. Buanlaşma kapsamında BP’nin CNOOC’ye 2019 yılından itibaren, 20 yıl içerisinde her yıl 1,5 milyon ton gaz sağlayacağı belirtildi. CNOCC’nin ayrıca Shell ile “Küresel Stratejik OrtaklıkAnlaşması” anlaşması da imzaladığı açıklandı.

Yapılan açıklamada, Çin’in en büyük özel sektör yatırım gruplarından olan China Minsheng Investment Corporation’ın (CMI) ise yaklaşık 8 milyar sterlin sermaye ile şirketin Avrupa merkezini Londra’da açma kararı verdiği ve şirketin toplam 1,5 milyar sterlin doğrudan yatırım yapacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca MAP Environmental ve ZN Shine Solar şirketlerinin güneş enerjisi alanında 400 milyon sterlin değerinde ortak teşebbüsle yatırım yapma kararı aldığı belirtilirken, Çin’in üçüncü en büyük menkul değerler şirketi China Merchant Securities’in ise (CMS) İngiltere’deki onaylarını aldığı ve yakında Londra ofisini açarak faaliyete başlayacağı duyuruldu.

Dynasty Biotechnology’in önderliğindeki İngiliz konsoriyumu ise Çinli şirketlerle yaklaşık 538 milyon sterlin değerinde ortak araştırma projelerine yatırım yapacağı, bu araştırmaların kanser, astım, felç ve göz rahatsızlıkları gibi Asya’da yaygın olarak görülen hastalıkların tedavisinde kullanılacak ilaçların geliştirilmesine odaklanacağı duyuruldu.

Açıklamada, Çin merkezli finans şirketi Nord Engine’in ilk yurt dışı operasyonunu İngiltere’de açarak, orta ve küçük ölçekli İngiliz şirketlerine yaklaşık 150 milyon sterlin değerinde yatırım yapacağı belirtildi.

İngiliz Lyods Bankacılık Grubu’nın ise Çin Kalkınma Bankası (CDBC) ile Çin’den İngiltere’ye daha fazla yatırımın yapılmasına yardımcı olunması konusunda mutabakat anlaşması imzaladığı duyurulurdu. China Merchant Group (CMG) ile V&A Müzesi arasında 2016 yılında Shekou kentinden açılması planlanan bir müzenin tasarımının ortaklaşa yapılması kararlaştırıldı.

Açıklamada İngiltere Başbakanı David Cameron ve Çin Başbakanı Li Kiçiang’ın İngiltere ve Çin’deki raylı sistemler endüstrilerinin ekonomik gücü artıracak ve istihdam yaratacak şekilde, birlikte çalışması konusunda anlaştığı belirtildi.

İngiltere ve Çin arasında imzalanan ve raylı sistemler alanındaki işbirliğini hedefleyen mutabakat metnine göre, yeni raylı sistemlerin kurulması, yenilenmesi, üçüncü ülkeler için üretilmesi, araştırma ve geliştirme yapılması ve tren istasyonlarının tasarlanması gibi alanlarda ortaklaşa çalışılacak.

Ayrıca iki ülkenin nükleer enerji alanında da ayrı bir anlaşma imzalayarak, Çinli şirketlerin, regülatörlerin oldukça sıkı olan şartlarının yerine getirilmesi ve onaylanması halinde, Çin tasarımı nükleer santralleri İngiltere’de işletmeleri konusunda mutabakata varıldığı ifade edildi.

Aynı zamanda, her iki ülkenin, yenilenebilir ve düşük karbon emisyonu alanında araştırmalar yapılması için 20 milyon sterlin bütçeli “Düşük Karbon İnovasyonu Programı” üzerinde de anlaşmaya vardığı belirtildi.

Çin hisseleri 1 ayın en sert düşüşünü yaşadı

Çin hisseleri, ülkeye yapılan doğrudan yabancı yatırımın beklenmedik şekilde gerilemesi ile son bir ayın en dik düşüşünü kaydetti

Çin hisseleri, ülkeye yapılan doğrudan yabancı yatırımın beklenmedik şekilde gerilemesi ile son bir ayın en dik düşüşünü kaydetti.

Çin’de finans dışı doğrudan yabancı yatırımı Mayıs ayında bir yıl önceye göre yüzde 6.7 azalırken, beklentiler yüzde 3.2 artış olacağı yönündeydi.

Finansal hisseler gerilerken, Industrial & Commercial Bank of China Ltd. 10 Mart’tan bu yana en büyük kaybını yaşadı ve China Vanke Co. yüzde 1.7 düşüş kaydetti. China Engineering Co. sanayi şirketlerindeki gerilemeye öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi bugün yüzde 0.9 düşüşle 2,066.70 puandan günü tamamladı. Endeks dün, merkez bankasının zorunlu karşılıklarda indirimlere uygun banka sayısını artırması ve perakende satışların Mayıs ayında toparlanmasının, düşen konut fiyatlarının ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişelerini bertaraf etmesi ile 18 Nisan’dan bu yana en yükseğe tırmanmıştı.

CSI 300 Endeksi yüzde 1 geriledi. Hong Kong’taki Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yerel saat ile 15:15’te yüzde 0.6 aşağıda.