Tag: faiz

Altın 3 ayın en düşüğünden yükseldi

Altın, 1,200 doların altında Çinli yatırımcıların alımlarının gelebileceği beklentisi ile, 3 ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Altın, 1,200 doların altındaki fiyatların Çinli yatırımcıların alımlarını güçlendirebileceği spekülasyonuna bağlı olarak, bazı yatırımcıların fiyatların daha da düşebileceği beklentisi ile açtıkları pozisyonları tersine çevirmeleri ile birlikte, ABDistihdahdam verisi sonrası gördüğü üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Platin beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,171.98 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 11:20’de, 1,170.24 dolara geldi. Metal 6 Mart’ta, ABD’de işverenlerin geçen ay beklenenden daha fazla kişiye iş olanağı sağladığını gösteren verinin Fed’in faizleri artıracağı beklentilerini güçlendirmesi sonrası, 1,163.84 dolara kadar inerek, 1 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın bu yıl, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın hisse senetlerinde güçlü yükselişlere neden olması ve bunun sonucu altına yönelik refah koruma talebinin zayıflaması sonucu yüzde 1.2 düştü ve art arda ikinci yıla taşıdığı kaybını daha da genişletti. Dolar istihdamverisi sonrası 10 yılı aşkın sürenin en yükseğine çıktı.

Singapur’da Australia and New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, 1,200 doların altındaki fiyatların talebi güçlendirebileceği tahmininde bulunarak, “Bugün kısa pozisyonların kapatılması ve Çin’den gelen alımların daha da güçlenmesi olasılığı var” dedi ve dolardaki güçlenmenin muhtemelen devam edeceğini ve altın üzerinde aşağı baskı oluşturacağını sözlerine ekledi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 yükselişle ons başına 1,171.10 dolara kadar çıktıktan sonra 1,169 dolara geldi. Bu yükseliş, bu yılın en uzunu olan beş gün süren kayıp dönemini sonlandırdı.

Spot platin yüzde 0.9 düşüşle ons başına 1,150.63 dolara kadar inerek Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1,153.88 dolara geldi. Metal bu yıl yüzde 4.5 geriledi.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 15.7384 dolara kadar inerek 5 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.9 düşüşle 15.7605 dolara geriledi. Palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 822.83 dolara çıktı ve üç gün süren düşüşünü sonlandırdı.

Piyasalar “merkez bankalarına” odaklı

Uluslararası piyasalar, merkez bankalarına ilişkin beklenti ve adımlar ile yön buluyor.

Çin hisse senetleri, yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, yeni ilk halka arzların mevcut hisselere yönelik talebi zayıflatacağı beklentileri ile birlikte, son beş haftanın en yüksek seviyesinden geriledi. Avustralya doları, merkez bankasının faiz değiştirmemesi sonrası zıçrama yaparken, petrol New York’ta varil başına 50 dolar civarında kaldı.

Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi, Tokyo saati ile 12:37’de, yüzde 0.9 aşağıda seyrediyordu ve son dört günde ilk kez aşağı yönde hareket etti. En son eylül ayında görülen seviyeler civarında seyreden MSCI Asya Pasifik Endeksi’nde, yükselen dört hisse karşılığı yaklaşık beş hisse düştü. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün rekora çıkmasının ardından yüzde 0.1 geriledi. Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları ABD doları karşısında yüzde 0.6 güçlenerek 78.11 seviyesine geldi.Petrol yüzde 0.7 yükselerek 49.93 dolara çıktı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Ocak ayında varlık alım programını açıklamasından bu yana, Çin’den Rusya ve Kanada’ya, politika yapıcılarının büyümeyi desteklemek için faizindirmeleri ile birlikte, küresel hisse senetlerinin toplam değeri yaklaşık 3 trilyon dolar arttı.Avustralya Merkez Bankası bugünkü toplantısında faizi değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 2.25’te tuttu ve indirim öngören ekonomistlerin beklentilerinin aksine hareket etti. Çin’de politika yapıcıların yıllık toplantısı bu hafta gerçekleştirilecek.

Şanghay’da Shenwan Hongyuan Group Co. Çin hisse senedi satışları ve işlem direktörü Gerry Alfonso, “Bu yatırımcıların politika spekülasyonu ile ilişkili normal bir volatilite,” dedi ve “Çin hisse senedi piyasasında, bir miktar kar realizasyonu var” şeklinde görüş bildirdi.

Tüketici ve teknoloji hisseleri, S&P 500 Endeksi’nde 2015 yılında görülen akzançlara öncülük ederken, Nasdaq Bileşik Endeksi son 15 yılda ilk kez 5,000 puan seviyesinin üzerine çıktı. Endeks şimdilerde balon zirvesinin yalnızca yaklaşık yüzde 1 uzağında duruyor. Mevcut hızda,Nasdaq Bileşik Endeksi üst üste dokuzuncu çeyreği de kazançla geçmeye hazırlanıyor ve gerçekleşmesi durumunda, böylesine bir hareket ilk kez olmuş olacak.

Altın “istihdam” öncesi yükseldi

Altın, ABD’de bugün açıklanacak olan istihdam verileri öncesi, yukarı yönde hareket etti.

Altın, ABD’de faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretler verebilecek istihdam verisi öncesi, yatırımcıların exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını dört ayın en yüksek seviyesine çıkarmaları ile birlikte değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,268.91 dolara kadar çıktıtan sonra, Singapur saati ile 15:06’da, 1,267.96 dolar seviyesine geldi. Metal bu hafta yüzde 1.2 geriledi. Altın, petrol fiyatlarındaki sıçramaların hisse senedi piyasalarına alım getirmesi ile birlikte, son üç ayda ilk kez iki hafta üst üste kayıp göstermeye yöneldi.

Bugün ABD’de açıklanacak olan verilerin, işverenlerin Ocak ayında istihdamı artırmaya devam ettiğini göstermesi ve buna bağlı olarak, Avrupa’dan Asya’ya, merkez bankalarının yavaşlayan büyüme ve deflasyonla mücadele için adımlar attığı bir ortamda, Fed’in borçlanma maliyetlerini yükseltmesi için durumu güçlendirmesi bekleniyor. Farklılaşan para politikaları veYunanistan’daki belirsizlikler altında volatilitenin artmasına neden oldu. 100 günlük süre için volatilite ölçümü, Bloomberg’in derlediği verilere göre, Şubat 2014’ten bu yana en yüksek seviyesinin yakınında.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, “Altın piyasasında dikkatler muhtemelen yunanistan, Euro Bölgesi ve petrolden ABD istihdam verisine çevrilecek,” dedi ve “İstihdam artışının önemli ölçüde düşük çıkması, eğer Fed’in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin beklentilerde değişiklik yaratırsa, altına destek sağlayabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl, kısmen borçlarını yeniden müzakere eden Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkabileceği endişelerine bağlı olarak yüzde 7.1 değer kazandı. Başbakan Alexis Tsipras, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bu hafta, 2009 yılında Euro Bölgesi’nde borç krizini tetikleyenYunanistan için kurtarma koşullarını sıkılaştırması ile birlikte, kemer sıkma karşıtı kampanyasındaki taahhütlere bağlı kalacağını kaydetti.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,267.70 dolara çıktı ve ikinci haftayı da kayıpla geçerek son bir ayın en uzun süreli düşüş dönemine yöneldi. Altın destekli RTF’lerdeki altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 5 Şubat’ta, yüzde 0.4 artarak 53,913,160 onsa çıktı ve 7 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot gümüş yüzde 0.2 artışla ons başına 17.2933 dolara çıktı ve önceki hafta yüzde 5.7 düştükten sonra bu hafta yüzde 0.3 yükseldi. Spot platin fazla değişmeyerek ons başına 1,255.25 doalrda kaldı ve haftayı yükselişle geeçmeye yöneldi. Palladyum yüzde 0.4 değer kazanrak ons başına 796.90 dolaa yükseldi ve son 11 haftanın en hızlı haftalık kazancına yöneldi.

 

Altın Yorumu 11.11.2014 (GCM Forex)

4 saatlik grafikte 1161 seviyesi üzerinde kalarak Ters Omuz Baş Omuz formasyonu için önemli adımlar atan ancak gerek Dolar Endeksi gerekse S&P500 Endeksi ve ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranında yaşanılan yukarı yönlü çıkışlardan etkilenerek yeniden satış baskısına maruz kalan Altın, 1161 desteğini aşağı yönlü kırarak hem günlük beklentiyi hem de TOBO formasyonunun geçersiz olmasını sağladı. 1161 seviyesinin aşağı yönlü kırılması sonrasında 1146 seviyesine kadar gerileyen Altın şu sıralar 1152 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

1180 bariyeri özellikle tepki alımı tamam mı devam mı sorusunun ilk etapta cevabını aradığımız bir bölgeydi ve özellikle bu bölgeden yaşanılan geri dönüş alıcıların riskli, satıcıların ise iştahlı görüntüsünü netleştirdi. Bu bağlamda da düşüş trendinde tepki alımlarında yer almak isteyenler bu riski göz ardı etmemelidir. Bu bağlamda da 1180 direnci altında kaldığımız müddetçe negatif baskının devam ettiğini ifade edebiliriz.

Pivot: 1180
Destek: 1146-1138-1130
Direnç: 1161-1170-1180

Yurtiçi piyasalar PPK’ya odaklandı

Yurtiçi piyasalar haftanın ilk iki günündeki Hazine ihalelerinin ardından, bugün açıklanacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına odaklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün saat 14:00’te PPK kararlarını açıklayacak. TCMB Ağustos ayı toplantısında politika faizini yüzde 8.25 olarak korurken, marjinal fonlama faizi ise yüzde 12’den yüzde 11.25’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını ise yüzde 11.5’ten yüzde 10.75’e düşürmüştü. Borçlanma faiz oranı ise değiştirilmeyerek yüzde 7.5’te bırakmıştı.

BloombergHT.com’a değerlendirmelerde bulunan, JPMorgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, “TCMB’nin büyük oranda politika faizini değiştirmeyeceği bekleniyor. Ayrıca beklentimiz alt ve üst bantlarda ya da koridorda da değişiklik yapılmayacağı yönünde. Enflasyondaki inatçı görünüm enflasyon beklentilerini artırdı ve TCMB’nin kredibilitesinin sorgulanmasına sebep oldu. Küresel risk iştahının da giderek kötüleşmesi lirayı baskı altına durumda. Enflasyonun lira üzerinde daha fazla olumsuz etki yapabileceği endişeleriyle TCMB, politikalarını sürdürerek daha şahin açıklamalar yapabilir” dedi.

Dün güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, en yüksek 77,213.34 puanı görse de bu seviyelerde tutunamadı ve özellikle ikinci seansta etkisini artıran satışlarla sert bir şekilde düşüşe geçti. Analistler, endeksin yaklaşık bir haftadır üzerinde tutunmaya çalıştığı 76,500 desteğinden gelen tepki alımlarının güçlenememesi ile aşağı yönlü kırıldığını ve “zarar kes” (stop-loss) emirlerinin çalıştığını, bunun da düşüşü hızlandırdığını kaydetti.

BIST 100 endeksi, dünü önceki gün kapanışına göre 1,475.89 puanlık düşüşle 75,193.02 puandan tamamladı.

TCMB doların dünkü efektif kurunu alışta 2.2309 lira, satışta 2.2400 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 2.2303 lira, satışta 2.2394 lira olarak belirlemişti.

Bu haftaki Hazine’nin tahvil ihaleleri ve özellikle PPK beklentileri ile dolar/TL, Pazartesi günü 2.2483 ile 12 Mart’tan bu yana en yükseği gördü. Dün hafif yükselen dolar/TL kuru, bugün de 2.24’e yaklaşarak saat 08:39 itibarıyla düne göre yüzde 0.12 artışla 2.2397 liradan alıcı buluyor.

Euro/TL aynı dakikalarda yatay bir seyirle 2.86’dan fiyatlanırken, sepet kur ise 2.55’te.

Piyasalarda “faiz artırımı” korkusu

Uluslararası piyasalar, bugün sona erecek FOMC toplantısı öncesinde, Fed’in faiz artırım zamanını öne çekeceği söylentileri ile yön buluyor

Fed’in bugün açıklayacağı para politikası kararı öncesinde faizoranı artırımı zamanının öne çekileceği söylentileri ile, elişen ülke para birimleri değer kaybetti ve Japonya hariç Asya hisseleri geriledi. Avrupa endeks vadelileri yükselirken, çinko son bir haftanın en yükseğine ulaştı. Buğdat ve mısır da artış kaydetti.

Endonezya rupisi Londra saati ile 07:20’de yüzde 0.7 düşüşle dört ayın en düşüğüne gerilerken, Malezya ringiti yüzde 0.4 değer kaybetti ve Tayland bahtı yüzde 0.1 geri adım attı. Güney Kore’de Kospi endeksinin yüzde 0.6 gerilemesi ile Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kayıp yaşadı. Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.2 ilerlerken, Standard & Poor’s 500 vadelileri büyük bir değişiklik yaşamadı. Çinko yüzde 0.2 artışla yükselişi dördüncü güne taşıdı, buğday ve mısır en az yüzde 0.2 değer kazandı.

ABD’de dünkü Mayıs ayı enflasyon verisinin son bir yılın en yükseğinde gelmesinin ardından, Bloomberg’in 12-16 Haziran’da düzenlediği ankete katılan ekonomistlere göre de ABD faizleri yatırmcıların beklediğinden daha hızlı artırabilir. Fed’in bugünkü toplantı sonrasında üst üste beşinci kez tahvil alımlarında azaltım açıklaması bekleniyor. Çin’de yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay 40 şehirin 15’inde artarken, Nisan’da 44 şehirde artış görülmüştü. Tayland’ın faiz oranında değişiklik yapması beklenmiyor.

Singapur merkezli ING Groep NV araştırma şefi Tim Condon, “Dünkü ABD enflasyon rakamları insanlarda Fed’in faiz artırımı zamanını öne çekeceği korkusu oluşmasına neden oldu. Bu durum bütün riskli varlıklar için olumsuz” dedi.

TL’de değer kaybı devam ediyor

Jeopolitik risklerin artabileceği endişesiyle TL’de değer kaybı devam ediyor

ABD’nin de Irak’a hava saldırısını değerlendirdiği açıklaması ardından Irak kaynaklı jeopolitik risklerin artacağı endişesi ile TL dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti.

Bankacılar, bugün piyasada Irak ile ilgili gelişmelerin devam edeceğini, ayrıca haziran ayı Almanya ZEW endeksi ABD Mayıs ayı TÜFE, çekirdek ve yeni konut inşaatları verilerinin izleneceğini söylediler.

ABD Irak hükümetine destek için İran ile birlikte hava saldırıları ve işbirliği yapmayı değerlendirdiğini açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama, kuşatılmış Bağdat hükümetine askeri destek seçeneklerini değerlendirirken, ülkeyi parçalanma noktasına getiren radikal Sünni militanların taarruzlarına ABD’nin hangi karşılığı vereceği kesinleşmedi.

Dolar/TL, 2.1470 ile 1.5 ayın zirvesini test etmesinin ardından bu sabah 2.1447/2.1470 seviyesinden güne başladı.

Tahvil bono piyasasında ise getiriler küresel endişelerle yükselmeye devam ederken bir diğer taraftan TCMB’nin faiz indirimlerinin devam edeceği beklentileri de yükselişleri sınırlıyor. 20 Mart 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama bileşik yüzde 9.24, valörde yüzde 9.18 seviyesindeydi. 24 Şubat 2016 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta yüzde 8.50 valörlüde yüzde 8.51 seviyesindeydi.

 

USD/TRY Analizi 17 Haziran 2014 (IKON Menkul)

Üzerinde kalıcılıkta alımların artabileceğini düşündüğümüz 2.1440 seviyesi üzerinde işlemler devam ediyor. Bu seviye üzeri kalıcılık sağlanabilmesi halinde izleyebileceğimiz ilk dirençler 2.1495 ve 2.1550 seviyelerinde bulunuyor. Satıcılı işlemler ile 2.1440 altına inilmesi halinde ise ilk olarak 2.1330 ve 2.1220 desteklerini takip ediyor olacağız. TCMB Para Piyasası Kurulu Haziran faiz toplantısına 1 hafta kalmış olmasının da fiyatları etkilediğini söyleyebiliriz.

GBP/USD Analizi 16.06.2014 (Işık FX)

İngiltere Merkez Başkanı Mark Carney’in geçtiğimiz hafta faizleri beklenenden daha kısa sürede arttırabiliriz açıklaması paritede sert yükselişlere neden oldu. Haftanın ilk işlem gününde de yükselişini sürdüren parite 1,6981 seviyesini test etti. İngiltere tarafında bugün önemli bir veri görünmezken, ABD’de Endüstriyel Üretim verisi takip edilecek. Teknik açıdan bakıldığında ise paritede yukarı yönlü hareket geçerliliğini koruyor. Mayıs ayının zirvesi olan 1,6995 seviyesinin üzerinde kalınması durumunda parite yükselişini devam ettirebilir. Bu noktada geçtiğimiz hafta başlayan yükselişin %138,2 fibo genişleme seviyesi olan 1,7065 hedef olarak belirlenebilir. Aşağı yönlü harekette ise 1,6940 seviyesi parite için kritik. 1,6940 destek seviyesinin geçilmesi ile birlikte kırılmaların gerçekleşebileceği paritede 1,6920-1,6900 seviyeleri ara hedef olarak belirlenebilir. Aşağı yönlü hareketin devamında ise 1,6870 destek seviyesi takip edilebilir.

 

gbp13.06

GBP/USD Yorumu 13.06.2014 (NoorCM Menkul Değerler)

Dün 1.68 çevresinde işleme başlayan sterlin, hafif alıcılı seyir yaşadı. Sonrasında yukarı yönlü potansiyel oluşmadı ve yakın destek seviyelerine geri çekildi. Ancak BOE Başkanı Carney’in kapanışa doğru yaptığı açıklamaların etkisi ile sterlin 1.69 çevresindeki direnç kademelerine yükseliş yaşadı. Carney rekor düşük seviye olan faiz oranın kısa süre içinde değişebileceğine dair sinyaller verdi. Ayrıca Carney İngilrere ekonomisinin daha güçlü seviyeye gelmesi halinde faiz oranının artabileceğini sözlerine ekledi. Carney ülkedeki yüksek borç maliyetine de dikkat çekti. Sterlinde yukarı yönlü ataklar bugünde etkisini sürdürecek ve tırmanış 1.69 üzerinde etkisini artıracaktır. Sterlin paritesi yeterli potansiyeli yakalayabilirse tırmanışını 1.70 seviyelerine doğru genişletecektir.

Destek: 1.6780/1.6720/1.6690/1.6610
Direnç: 1.6830/1.6870/1.6910/1.7000

Yurtiçi piyasalar “Merkez”i bekliyor

Yurtiçi piyasalar bugün TCMB’nin faiz toplantısını izliyor ve yurtdışında da Rusya-Batı arasındaki gelişmeleri takip ediyor

Yurtiçi piyasalar bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını izliyor.

Yurtdışında piyasalardaki, Kırım’ın referandumla Rusya’ya bağlanma kararının ardından sanılanın aksine pozitif havanın hakimiyeti devam ederken, Borsa İstanbul 100 Endeksi de dün 64,000 puanı aştı.

Kırım’ın bağımsızlık ilanı sonrasında ABD ve Avrupa’nın sadece kişiler düzeyindeki sınırlı yaptırımları ve ABD’de beklentilerin üzerinde gelen veriler piyasaları olumlu etkiledi ve bu havadan Türkiye de etkilendi.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, haftanın ilk işlem gününe önceki kapanışa göre 482,12 puanlık yükselişle 63.761,05 puandan başladı. BIST 100 endeksi, ilk seansta en yüksek 64.054,96 puanı gördükten sonra, işsizlik verisi sonrasında kazançların bir kısmını geri vererek seansı 682,90 puan yukarıda 63.961,83 puandan kapattı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü İstatistikleri “2013 Aralık Dönemi Sonuçları”na göre, Türkiye’de işsizlik oranı, beklendiği üzere Aralık’ta aylık bazda yüzde 0,1 artarak yüzde 9,9’dan yüzde 10’a yükselirken, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısında bir yıl önceki döneme göre 210 bin kişilik artış, işsiz sayısında ise 99 bin kişilik azalış görüldü.

Maliye bakanlığının verilerine göre ise bütçe Şubat’ta 1,7 milyar lira fazla verdi.

BIST 100 endeksi ikinci seansa, ilk seans kapanışının 15,63 puan üzerinde 63.977,46 puandan başladı. İşsizlik rakamlarından kaynaklanan düşük ölçekli gerilime rağmen, bütçe fazlası da BIST’teki kazançlarda etkili oldu.

Alımların devam ettiği BIST 100 endeksi, pazartesi gününü yüzde 1,45 oranında yükselişle 17 Şubat’tan beri gerçekleştirdiği en yüksek kapanış olan 64.197,78 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, bugüne ise önceki kapanışa göre 115,62 puanlık yükselişle 64.313,40 puandan başladı.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışına göre ortalama yüzde 0,18 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 0,15, holding endeksi yüzde 0,06 oranında yükseliş kaydetti.

ABD Merkez Bankası Fed’in bugün başlayacağı ve analistlerin tahvil alımlarında 10 milyar dolarlık daha azaltım ve kalitatif yönlendirmeye geçilmesini beklediği FOMC toplantısının öncesinde dolar-tl destek buluyor.

Dolar/TL, bugün 09:47 itibariyle yüzde 0,24 kazançla 2,2238 düzeyinde seyrediyor.

Euro/TL ise dünkü yatay seyrinin ardından bugün yüzde 0,19 yukarıda 3,0957’den, sepet kur ise 2,6595 düzeyinden işlem görüyor.

İki yıllık gösterge tahvilin getirisi yüzde 11,27 ile yatay seyrediyor.

Analistler, bugün PPK kararlarının takip edileceğini belirterek, yurt dışında ise Rusya’nın Kırım’ın bağımsızlığını tanıması sonrasında Ukrayna’nın atacağı adımlar ile Rusya, Avrupa ülkeleri ve ABD’den gelecek haber ve açıklamaların küresel piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

BIST 100 endeksinin 63.700 puan üzerinde kalması durumunda 64.500 ve 65.000 seviyelerindeki güçlü dirençlerin gündeme gelebileceğine öngören analistler, olası düşüşlerde ise 63.000 puanın destek konumuna geldiğini kaydediyor.

TCMB’nin bugün faiz değişikliği yapması beklenmiyor.

TCMB’nin gecelik marjinal fonlama oranı yüzde 12’de, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5’te, borçlanma faiz oranı yüzde 8’de ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10’da bulunuyor.

Hazine bu hafta 5 ihale düzenliyor

Hazine bugün yapılacak 2 ihale de dahil olmak üzere bu hafta 5 ihale düzenliyor

Hazine Müsteşarlığı’nın açıklamasına göre, 24 Şubat’ta 5 yıl (1722 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 4,40 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvili ile 7 yıl (2450 gün) vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvili yeniden ihraç ederek 2 ihale birden düzenleyecek.

Hazine, 25 Şubat Salı günü ise 3 tahvil ihalesi düzenleyecek. 2 yıl (728 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 5,35 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvili ve 5 yıl (1820 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 1,75 reel kupon ödemeli TÜFE’ye Endeksli DevletTahvilinin ilk ihracını gerçekleştirecek olan Hazine, ayrıca 10 yıl (3500 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 4,40 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını yapacak.

Piyasa enflasyon endeksli ve değişken faizli ihalelere talep gelmesini bekliyor.

İhalelerin ayrıntıları ise şöyle:

1. 

İhale Numarası: 1820
İhale Tarihi: 24.02.2014
Valör Tarihi: 26.02.2014
İtfa Tarihi: 14.11.2018
Vade: 1722 Gün
Senet Tanımı: Sabit kuponlu Devlet tahvili
Kupon: 6 ayda bir %4.40 kupon ödemeli
İhraç Tipi: Yeniden ihraç
ISIN Kodu: TRT 141118T19

2.

İhale Numarası: 1821
İhale Tarihi: 24.02.2014
Valör Tarihi: 26.02.2014
İtfa Tarihi: 11.11.2020
Vade: 2450 Gün
Senet Tanımı: Değişken faizli Devlet tahvili
Kupon: 6 ayda bir kupon ödemeli
İhraç Tipi: Yeniden ihraç
ISIN Kodu: TRT 111120T18

3.

İhale Numarası: 1822
İhale Tarihi: 25.02.2014
Valör Tarihi: 26.02.2014
İtfa Tarihi: 24.02.2016
Vade: 728 Gün
Senet Tanımı: Sabit kuponlu Devlet tahvili
Kupon: 6 ayda bir %5.35 kupon ödemeli
İhraç Tipi: İlk ihraç
ISIN Kodu: TRT 240216T10

Kupon tarihleri:
27.08.2014
25.02.2015
26.08.2015
24.02.2016

4.

İhale Numarası: 1823
İhale Tarihi: 25.02.2014
Valör Tarihi: 26.02.2014
İtfa Tarihi: 20.02.2019
Vade: 1820 Gün
Senet Tanımı: TÜFE’ye endeksli Devlet tahvili
Kupon: 6 ayda bir %1.75 reel kupon ödemeli
İhraç Tipi: İlk ihraç
ISIN Kodu: TRT 200219T11

Kupon tarihleri
27.08.2014
25.02.2015
26.08.2015
24.02.2016
24.08.2016
22.02.2017
23.08.2017
21.02.2018
22.08.2018
20.02.2019

5.

İhale Numarası: 1824
İhale Tarihi: 25.02.2014
Valör Tarihi: 26.02.2014
İtfa Tarihi: 27.09. 2023
Vade: 3550 Gün
Senet Tanımı: Sabit kuponlu Devlet tahvili
Kupon: 6 ayda bir %4.40 kupon ödemeli
İhraç Tipi: Yeniden ihraç
ISIN Kodu: TRT 270923T11

 

Hazine, 2018 vadeli ihalede kamuya net 600 milyon, piyasa yapıcılara 970.7 milyon ROT satış yaparken, 2020 vadeli ihalede ise kamuya 1.35 milyar, piyasa yapıcılara 962.7 milyonluk ROT sattı.

 

Avrupa Merkez Bankası faiz değiştirmedi

Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.25’te bıraktı

Avrupa Merkez Bankası (AMB), bugünkü toplantısında, yetkililerin enflasyonun uzun süre düşük kalabileceği endişelerini bir kenara bırkmayı tercih ederek, politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Bugün Frankfurt’ta toplanan 24 üyeli Yönetim Konseyi, politika faizi olan temel refinansman faizini, Bloomberg’in anketine katılan 66 ekonomistin 32’sinin tahminine paralel olarak, yüzde 0.25’te tuttu. AMB ayrıca mevduat faizini sıfır ve marjinal borç verme faizini ise yüzde 0.75’te bıraktı.

 

Moody’s’ten MB’nin faiz artırımına dair bir açıklama

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten, ”Merkez Bankası’nın faiz artırımı bankaların maliyetini yükseltir, banka kredi notları için negatif” değerlendirmesi geldi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten Merkez Bankası’nın faiz artırım kararına dair yeni bir açıklama geldi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, “Merkez Bankası’nın faiz artırımı bankaların maliyetini yükseltir, banka kredi notları için negatif” denildi.

Bankacılık sistemindeki fonlamanın üçte ikisinin kısa vadeli mevduatlardan sağlandığını hatırlatan Moody’s, buna karşılık sistemin varlıklarının uzun vadeli olduğunu belirtti. Moody’s bu uyumsuzluk nedeniyle fonlama maliyetlerindeki ani artışın bankalar üzerinde baskı yaratacağını ifade etti.

‘BORÇLANMANIN YARISI DÖVİZLE’
Türkiye’deki kurumsal şirket borçlanmasının yaklaşık yüzde 50’sinin dövizle yapıldığını belirten Moody’s, dövizdeki artışla birlikte bu şirketlerin borç ödeme kapasitelerinin azalacağına ve bunun da bankaları olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

‘DÖVİZ ÜZERİNDEKİ BASKI HAFİFLEYECEK’ DEMİŞTİ
Moody’s, geçen hafta da Merkez’in kararıyla ilgili bir rapor yayımlayarak, “Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırması döviz üzerindeki baskıyı hafifletecek ancak aşağı yönkü riskler sürüyor” demişti.

‘FİNANSAL STRESİ AZALTACAK’
Raporda buna ek olarak, “Faiz artırımı dövizdeki volatiliteyi, ekonomideki finansal stresi azaltacak, ödemeler dengesi krizi ihtimalini sınırlayacak” ifadelerine yer verilmişti.

 

Dövizde hareketlilik devam ediyor

Merkez Bankası’nın güçlü faiz artırımına karşın, dolar ve euronun TL karşısındaki hareketliliği sürüyor

Merkez Bankası’nın Salı gecesi faizlerde güçlü artışa gitmesinin döviz üzerindeki etkisi kısa sürdü.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Salı gecesi gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda, bir hafta vadeli repofaizini yüzde 10’a, marjinal borç verme faizini yüzde 12’ye ve geç likidite penceresinden borç verme faizini ise yüzde 15’e çıkardı. Merkez, enflasyon düşene kadar sıkı politikasını devam ettireceğini ve fonlamayı yüzde 10 faizli repo üzerinden yapacağını işaret etti.

Bu karar ve açıklamaların hemen ardından, dolar-TL kuru, 2,25 seviyesinden 2,17’ye indi. Çarşamba sabahı da kur güne bu seviyelerden başladı. Ancak bu seviyelerden gelen yerli kurumsal alımlar kuru yukarı yönde desteklemeye başladı. Bu alımların etkisi ile dolar 2,20 lira seviyesine doğru hareketlendi.

Ancak asıl hareket öğleden sonra başladı. Güney Afrika Merkez Bankası’nın politika faizini 50 baz puan ile sürpriz bir şekilde artırması, ancak bu artışın piyasa tarafından yetersiz bulunması ve Rus rublesinin sepet karşısında rekor düşük seviyeden kapatması, gelişen ülkelere ilişkin kötümserliği daha da artırdı.

Bu olumsuz havanın etkisi ile dolar-TL dün saat 15:40 sıralarında 2,3196’ya, euro-TL 3,1605ê vesepet kur 2,7330’a kadar çıktı.

Ancak akşaam saatlerinde gerileyen kurlar, günü sırasıyla 2,26, 3,0850 ve 2,67 civarında tamamladı.

ABD Merkez Bankası Fed dün sonuçlanan ve iki gün süren toplantısında, varlık alım programını, Aralık ayından sonra tekrar aylık 10 milyar dolar azaltarak 65 milyar dolara indirdi. Fed’in bu indirimi piyasalarda bekleniyordu, ancak Fed’in varlık alımlarını azaltmaya devam ederek, küresel likiditeyi azaltmaya yönelik hareketi, gelişen piyasa varlıklarına yönelik olumsuz havaya katkıda bulundu.

Dünkü gelişmelerina rdından, Fed’e ilişkin kötümserliğin de eklenmesi ile, dolar-TL kuru bugün 2,27 seviyesinin üzerine yerleşti ve seans ilerledikçe kademeli olarak yükselerek, saat 10:30 sıralarında 2,3008’e kadar yükseldi.

Euro-Tl 3,11’e çıkarken, sepet kur 2,6978’e ulaştı.

Ancak dolar-TL 2,30’daki psikolojik seviyenin üzerinde tutunamayarak 2,2850’ye geriledi.

 

Merkez’in kararı bankaları nasıl etkiler?

Bloomberg HT Araştırma Bölümü, Merkez Bankası’nın kararının bankaları nasıl etkileyeceğini uzmanlara sordu

Merkez’in kararı Bankaları nasıl etkiler?

Merkez Bankası piyasanın önüne geçerek, yeni bir araç eklemeden faiz artışı yapması geniş yankı uyandırdı. TCMB’nin 2006 aksiyonu ve Hindistan Merkez Bankası’nın 2 ay önceki adımlarıyla benzerlikle karşılaştırıldı. Kredibilite, bağımsızlık konusu bir yana, kurdaki volatilitenin olumlu olarak etkilenmesi kaçınılmaz oldu. Ama işin bir de” bundan sonra ne olur?” kısmı ve de Borsa İstanbul üzerine yansıması var. Bir taraftan Yarın Garanti Bankası’nın 4.çeyrek bilançosuyla başlayacak bilanço dönemi kritik. Endeksin lokomotifi bankacılık endeksine kararın yansıması merak konusu. Bu konuya bir açıklık getirip, piyasanın nabzını yoklayalım istedik.

Mevduat faizleri ve kredilere yansıma nasıl olur?

Önceden bankaların %7,75’ten fonlanıyordu, ağırlıklı fonlamanın ’a çekilmiş 1 haftalık repo oranından yapılacağı açıklandı. Böylece 1 hafta önceki PPK kararının ardından %7’lerden %8-8.50’a gelir denilen TCMB ağırlıklı fonlama maliyeti de yeni durumda -11 bandına gelmesi bekleniyor. %8-9 lardaki mevduat faizlerinin ise çift haneye ulaşarak -12’lere yükselmesi beklenir. Bankalar “fonlama maliyetlerindeki bu artışı ne kadar krediler tarafına yansıtacaklar?” bu nokta önemli. Bir de işin aktif pasif vade uyumsuzluğu var ve hiç şüphesiz bunun net faizmarjına yansıması konusu. Tüm bunların genel anlamda tüm faizlerin yükselmesi ile birlikte önümüzdeki çeyreklerde banka karlarına etkisini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Menkul kıymet portföyleri olumsuz etkilenir?

Bankaların menkul kıymet portföylerine olumsuz etki yapması beklenen kararın krediler açısından ise kredilerin yeniden fiyatlanmasının yaklaşık 1 ay sürmesi beklentisiyle etkinin bir miktar gecikmeli olarak görülebilir. Bankacılık sektörünün kısa vadede baskı altında kalması beklenirken, toparlanmanın ancak 3.çeyrekten itibaren sirayet etmesi öngörüsü var. Ancak bu süreçteki kurdaki seviyelerin iyileşmesi, batık kredilerin oluşmasını engellemesi açısından olumlu karşılanıyor. Yeni oluşan karar geçici olarak algılanması durumunda ise Bankacılık endeksinde orta vadede bir toparlanma görülebileceğini de not edelim. BGC Partners MB’nin yeni kararlarını yaklaşık 2-3 ay sürdürmesini bekliyor.

Kurumların hem yeni döneme ilişkin beklentilerine bakalım;

VTB Capital

“Sene sonu endeks hedefimi risksiz faiz oranındaki değişiklik ve özsermaye karlılığındaki beklentilerle birlikte 65 bin. Sermaye maliyeti ve kar beklentilerinde aşağı revizyondaki öngörüler endeks hedefini aşağı çeken nedenler. Endekste V şeklinde bir seyir bekliyoruz. Yılın ilk yarısında gerçekleşeceğini düşündüğümüz 50 bin seviyeleri daha iyi giriş imkanı sağlayacaktır. Büyümedeki yavaşlama, kur riski ve düşük alım satım likiditesi açısından finans dışı şirketler daha riskli gözüküyor. Defansif olmak bundan böyle yatırım yapmak adına güçlü bir done olmayabilir”

BGC Partners

“Faiz kararının endekse etkisinin önümüzdeki günlerde negatif olmasını bekleriz. Ama reaksiyonun boyutu TL’nin karara ne kadar iyi tepki verdiğine bağlı olacak. Piyasa beklentilerinin 150-200 baz puan üzerinde gelen bir faiz artırımı 2014 kar beklentilerini -15 aşağı çeker. 1ç ve 2.çeyrek sancılı geçebilir, böylece sancı bankacılık endeksinde olur. Ancak TCMB’nin daha geleneksel politikalara dönüyor olması ve faizlerin yüksek seviyelerde dengelenmesi orta vadede bankalara pozitif yansır. Bu anlamda 3.çeyrekten itibaren marjlarda ve faiz makaslarında sert iyileşme görülebilir. Batık kredi oranlarının performansı ve büyümeye bağlı olarak, bankaların ancak orta vadede olumlu etkileneceğini ve bunun 2015 karlarına yansımasını bekleriz. “

Garanti Yatırım

“Bu açıdan BİST tarafında TL kaynaklı pozitif etki, bankacılık sektörüne yönelik beklentiler nedeniyle sınırlı kalabilir. Son gelişme büyüme, karlılık gibi başlıklarda hisse piyasası açısından yeni bir riski gündeme getiriyor olması nedeniyle değerlemeler üzerinde baskı yaratmasını bekliyoruz.Bankaların fonlama maliyetlerinde yaşanacak hızlı yükselişler marjlar üzerinde baskı yaratacak, aşağı yönlü kar revizyonları kaçınılmaz. TCMB’nin son faiz hareketi sonucubankaların ortalama fonlama maliyetinin – arasında oluşmasını bekliyoruz. Bu hareket sonucunda mevduat faizlerinin de seviyelerine yükselmesi olası. Bankalar için kritik konu, fonlama maliyetinde artışların ne seviyede kredi piyasasına yansıyacağı. Halihazırda son 3 haftadır özellikle bireysel kredilerde ciddi bir yukarı fiyatlama başladı, bu hareketle yukarı fiyatlamanın ticari kredilerle daha yüksek bir şiddette devam etmesini bekliyoruz.Net faiz marjında düşüş: Bankalarda aktif pasif vade uyumsuzluğu ortalama 7 ay, dolayısıyla net faiz marjı etkisi kaçınılmaz bir şekilde olumsuz olacak. Analizimize göre, TL faizlerinde yaşanan ortalama 1 puanlık artış, 6 büyük bankanın net faiz marjını ortalama 10 baz puan aşağı çekecektir. Olası 4 puanlık ortalama artış dolayısıyla marjlar üzerinde 40 baz puanlık olumsuz etkiye neden oluyor. Banka karlarında aşağı revizyon olasılığı: Ayrıca 1 puanlık TL faiz yükselmesi bankaların karını %5,6 aşağı çekiyor. Ortalama fonlamanın 4 puan yukarı gideceğini düşündüğümüz durumda bu hareketin 2014T karlılık etkisi %23 seviyesinde olacaktır.”

Teb Yatırım

“Bankalar finans dışı şirketlere karşı bu çeyrekte daha avantajlılar çünkü TÜFE’ye endeksli getirilerin net faiz gelirlerini desteklemesini bekleriz. Kredi büyümesi operasyonel gelirleri desteklerken, TL krediler bu çeyrekte %4,5, Yabancı para cinsinden krediler %2,5 artış kaydetti ($ bazında). Böyle düzeltilmemiş kredi büyümesi çeyreklik %5,9 olurken, mevduat büyümesi %5 olarak gerçekleşti. Takipteki krediler çeyreklik bazda %2,9 olurken, kurdaki değer kaybının takipteki kredilere henüz yansımadığı görülüyor. İhracata dayalı ve KOBI kredileri adına ayrılacak karşılıkların düşürülmesi ise 4.çeyrek banka bilançoları adına önemli. Talepteki düşüşü ve marjların zayıflaması adına ise 1Ç14 rakamlarını beklememiz gerekiyor. Bu çeyrekte Akbank, Halkbank ve Vakıfbank’ın Garanti, İşbankası, ve Yapı Krediye göre daha iyi rakamlar açıklamasını bekleriz.”

Ayşe İyigündoğdu

BloombergHT Araştırma

(aiyigundogdu@bloomberg.net)

Borsada İstanbul güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul güne yaklaşık yüzde 2’lik bir yükselişle başladı.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, Merkez Bankası’nın güçlü faiz artırım adımından sonra güne 1.233 puanlık yükselişle 64.777 puandan başladı.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 1,94 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 2, holding endeksi yüzde 2,31 oranında yükseliş kaydetti.

PPK dün gece saat 00.00’da açıkladığı faiz kararıyla piyasa beklentilerinin de üzerinde bir adım atarak TL üzerindeki baskıyı hafifletti. PPK faiz koridorunu yüzde 8 – 12 aralığına çekerken, yüzde 4,5 olan politika faizini de yüzde 10’a yükseltti.

Yükselen faizlerin hisse senedi piyasalarında özellikle bazı sektörlerde negatif etkileyebileceğine dikkati çeken analistler, buna karşın TL varlıklarına olan güvenin artmasıyla genel olarak para girişlerinin artmasını beklediklerini kaydediyor. Analistler, faiz artışının etkisinin piyasalarda dengelenmeyi sağlayacağını belirterek, kalıcı düzelme için küresel piyasalardaki sermaye akışlarının normale dönmesi ve yurtiçindeki siyasi gelişmelerin takip edileceğini vurguluyor.

Serbest piyasada döviz

İstanbul serbest piyasada dolar 2,1750, euro 2,9750 liradan güne başladı.
Kapalıçarşı’da 2,1680 liradan alınan dolar 2,1750 liradan satılıyor. 2,9650 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 2,9750 lira olarak belirlendi.
Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,2670 lira, euronun satış fiyatı ise 3,1010 lira olmuştu.

 

VİOP Teknik Analizi 29 Ocak 2014 (Şeker Yatırım)

VİOP Teknik Analizi

Dün pozitif açılan piyasalar, TCMB’nin enflasyon raporu sunumunun ardından gelen kar satışlarıyla geri çekildi. Özellikle ikinci seansta gelen satışların etkisiyle BİST 30 Şubat kontratı günü %1,95 azalarak 77.975 uzlaşma seviyesinden tamamladı.

Son zamanlarda kurlardaki aşırı oynaklığın yol açtığı dengesizliği önlemek için dün akşam olağanüstü toplanan Merkez Bankası PPK kurulu faizleri piyasa beklentilerinin üzerinde sert bir şekilde arttırdı. TCMB, PPK toplantısı sonrasında gecelik borç verme faiz oranını %7,75’ten %12’ye, bir haftalık repo faiz oranını (politika faizi) %4,5’ten %10’a, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını %3,50’den %8’e yükseltti. Yurtdışı piyasalara baktığımızda bu bugün yapılacak kritik FED toplantısı öncesinde global piyasalar pozitifti. ABD piyasalarında geçtiğimiz haftadan bu yana süren satışların ardından dün tepki alımları geldi. Asya piyasaları ise bu sabah alıcılı bir seyir izliyorlar. Sabah itibariye ABD vadeli piyasalarında alıcılı bir görünüm hakim. Kur tarafında ise Merkez Bankas’nın faiz artırımı kararı ardından USD/TRY paritesi bu sabah itibariyle 2,17 seviyelerinde seyrediyor. Merkez Bankası’nın dün gece aldığı kararlar ile kurların piyasalar üzerinde yarattığı baskınını azalmasından ötürü bu sabah alıcılı açılmasını beklediğimiz piyasaların sonrasında ise haber akışına ve kurlardaki harekete göre dalgalı bir seyir izleyeceklerini düşünüyoruz.