Tag: Palladyum

Altın 3 ayın en düşüğünden yükseldi

Altın, 1,200 doların altında Çinli yatırımcıların alımlarının gelebileceği beklentisi ile, 3 ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Altın, 1,200 doların altındaki fiyatların Çinli yatırımcıların alımlarını güçlendirebileceği spekülasyonuna bağlı olarak, bazı yatırımcıların fiyatların daha da düşebileceği beklentisi ile açtıkları pozisyonları tersine çevirmeleri ile birlikte, ABDistihdahdam verisi sonrası gördüğü üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Platin beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,171.98 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 11:20’de, 1,170.24 dolara geldi. Metal 6 Mart’ta, ABD’de işverenlerin geçen ay beklenenden daha fazla kişiye iş olanağı sağladığını gösteren verinin Fed’in faizleri artıracağı beklentilerini güçlendirmesi sonrası, 1,163.84 dolara kadar inerek, 1 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın bu yıl, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın hisse senetlerinde güçlü yükselişlere neden olması ve bunun sonucu altına yönelik refah koruma talebinin zayıflaması sonucu yüzde 1.2 düştü ve art arda ikinci yıla taşıdığı kaybını daha da genişletti. Dolar istihdamverisi sonrası 10 yılı aşkın sürenin en yükseğine çıktı.

Singapur’da Australia and New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, 1,200 doların altındaki fiyatların talebi güçlendirebileceği tahmininde bulunarak, “Bugün kısa pozisyonların kapatılması ve Çin’den gelen alımların daha da güçlenmesi olasılığı var” dedi ve dolardaki güçlenmenin muhtemelen devam edeceğini ve altın üzerinde aşağı baskı oluşturacağını sözlerine ekledi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 yükselişle ons başına 1,171.10 dolara kadar çıktıktan sonra 1,169 dolara geldi. Bu yükseliş, bu yılın en uzunu olan beş gün süren kayıp dönemini sonlandırdı.

Spot platin yüzde 0.9 düşüşle ons başına 1,150.63 dolara kadar inerek Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1,153.88 dolara geldi. Metal bu yıl yüzde 4.5 geriledi.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 15.7384 dolara kadar inerek 5 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.9 düşüşle 15.7605 dolara geriledi. Palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 822.83 dolara çıktı ve üç gün süren düşüşünü sonlandırdı.

Altın “istihdam” öncesi yükseldi

Altın, ABD’de bugün açıklanacak olan istihdam verileri öncesi, yukarı yönde hareket etti.

Altın, ABD’de faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretler verebilecek istihdam verisi öncesi, yatırımcıların exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını dört ayın en yüksek seviyesine çıkarmaları ile birlikte değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,268.91 dolara kadar çıktıtan sonra, Singapur saati ile 15:06’da, 1,267.96 dolar seviyesine geldi. Metal bu hafta yüzde 1.2 geriledi. Altın, petrol fiyatlarındaki sıçramaların hisse senedi piyasalarına alım getirmesi ile birlikte, son üç ayda ilk kez iki hafta üst üste kayıp göstermeye yöneldi.

Bugün ABD’de açıklanacak olan verilerin, işverenlerin Ocak ayında istihdamı artırmaya devam ettiğini göstermesi ve buna bağlı olarak, Avrupa’dan Asya’ya, merkez bankalarının yavaşlayan büyüme ve deflasyonla mücadele için adımlar attığı bir ortamda, Fed’in borçlanma maliyetlerini yükseltmesi için durumu güçlendirmesi bekleniyor. Farklılaşan para politikaları veYunanistan’daki belirsizlikler altında volatilitenin artmasına neden oldu. 100 günlük süre için volatilite ölçümü, Bloomberg’in derlediği verilere göre, Şubat 2014’ten bu yana en yüksek seviyesinin yakınında.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, “Altın piyasasında dikkatler muhtemelen yunanistan, Euro Bölgesi ve petrolden ABD istihdam verisine çevrilecek,” dedi ve “İstihdam artışının önemli ölçüde düşük çıkması, eğer Fed’in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin beklentilerde değişiklik yaratırsa, altına destek sağlayabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl, kısmen borçlarını yeniden müzakere eden Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkabileceği endişelerine bağlı olarak yüzde 7.1 değer kazandı. Başbakan Alexis Tsipras, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bu hafta, 2009 yılında Euro Bölgesi’nde borç krizini tetikleyenYunanistan için kurtarma koşullarını sıkılaştırması ile birlikte, kemer sıkma karşıtı kampanyasındaki taahhütlere bağlı kalacağını kaydetti.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,267.70 dolara çıktı ve ikinci haftayı da kayıpla geçerek son bir ayın en uzun süreli düşüş dönemine yöneldi. Altın destekli RTF’lerdeki altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 5 Şubat’ta, yüzde 0.4 artarak 53,913,160 onsa çıktı ve 7 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot gümüş yüzde 0.2 artışla ons başına 17.2933 dolara çıktı ve önceki hafta yüzde 5.7 düştükten sonra bu hafta yüzde 0.3 yükseldi. Spot platin fazla değişmeyerek ons başına 1,255.25 doalrda kaldı ve haftayı yükselişle geeçmeye yöneldi. Palladyum yüzde 0.4 değer kazanrak ons başına 796.90 dolaa yükseldi ve son 11 haftanın en hızlı haftalık kazancına yöneldi.

 

Altın 4 ayın zirvesi yakınında dalgalı

Altın, Avrupa Merkez Bankası’nın teşviklere ilişkin karar alabileceği toplantı öncesi dört ayın zirvesi yakında dalgalandı.

Altın, Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcılarının yeni teşviklere ilişkin karar verebileceği toplantı öncesi, dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) varlıkların 2010’dan bu yana en hızlı artışı göstermesi ile birlikte, dört ayın en yüksek seviyesi yakınında dalgalandı.

Spot altın gün içinde en az yüzde 0.2 yükselip düştükten sonra, Singapur saati ile 11:20’de yüzde 0.3 gerileyerek ons başına 1,276.95 dolara geriledi. Metal erken saatlerde 1,283 dolara kadar çıkarak 2 eylül’den bu yana en yüksek seviysini gördü veisviçre’nin sürpriz kur kararı sonrası 15 Ocak’ta piyasalrın altüst olması ve buna bağlı olarak güvenli liman talebinin güçlenmesi sonucu Ağustos 20132ten bu yana gerçekleştirdiği en büyük haftalık kazancını daha da genişletti.

Altındaki ralli, metalin 14 günlük RSI göstergesinin 70 seviyesinin üzerine çıkmasına neden oldu. Teknik analize göre değerlendirme yapan bazı analistlere göre, bu seviye, fiyatların yönünün değişebileceğini işaret ediyor. İsviçre Merkez Bankası, Yunanisran’nın 25 Ocak’taki seçimlere hazırlanması ile birlikte, AMB’nin 22 Ocak’ta ülke tahvil alımı yapacağını duyurabileceği toplantı öncesi, frankın euro karşısındaki minimum kur uygulamasını sonlandırdı. Dünyanın en büyükaltın destekli ETF’si SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları 16 Ocak’ta yüzde 1.9 ile Mayıs 2010’dan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirerek 730.89 tona ulaştı.

Huatai Great Wall Futures Co. analisti Huang Wei, bilgilendirme notunda, “Altın, AMB’nin bu hafta parasal genişlemeye gideceğini açıklamaya hazırlanması nedeniyle dolar karşısında daha da düşmesi beklenen euro ile birlikte zayıflama eğilimi gösterirken, altın da belirsizliklerden dolayı güvenli liman talebinden faydalanıyor,” dedi ve “Altının Yunanistan’daki seçimler ve mevsimsel Ay Yılı Takvimine Göre Yeni Yıl talebi öncesi destek bulmasını bekliyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Emtiada Sert Düşüş

Altın, 16 Ocak’a kadarki iki haftadai kısmen Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nin son beş haftada ilk kez zayıflamasının etkisi ile yüzde 4.7 yükseldi. Emtia fiyatlarındaki sert düşüş, 16 Ocak’ta açıklanan verilerin enflasyonun Fed’in hedefi olan yüzde 2’nin altında kalmaya devam ettiğini göstermesi ile birlikte, ABD merkez bankasının 2008’den bu yana sıfır seviyesi yakınında tuttuğu politika faizini artırmayı erteleyebileceği beklentilerini güçlendirdi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, 16 Ocak’taki seviyesi olan ons başına 1,276.90 dolardan 1,277.10 dolara geldi, Kontrat Cuma günü 1,282.40 dolar ile 2 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Altın bugün de yükselerek çıkışını yedinci güne taşırsa, Şubat ayından bu yana en uzun süreli rallisini gerçekleştirmiş olacak. ABD’de piyasalar bugün Martin Luther King günü nedeniyle kapalı.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 18.0075 dolar ile 19 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.7 gerileyerek 17.6688 dolara indi. Fiyatşar 16 Ocak haftasında yüzde 7.8 artarak Ağustos 2013’ten bu yana en hızlı haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Spot platin, 16 Ocak’ta ons başına 1,272 dolar ile Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.2 kayıpla ons başına 1,264.13 dolara geriledi. Bir ons platin ile 0.9882 ons altın alınabiliyor ve bu oaran böylelikle Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyesine indi.

Palladyum 16 Ocak’ta 746.10 dolar ile ekim ayından bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.4 düşerek ons başına 754.90 dolaa geriledi. Metal 16 Ocak haftası yüzde 5.6 geri çekilerek Eylül ayından bu yana en hızlı haftalık kaybını yaptı.

 

Altın “Fed ve fiziki talep” endişesi ile geriledi

Altın, Fed’in varlık alımlarına ilişkin endişeler ve fiziki talebin azaldığı spekülasyonu ile geri çekildi

Altın, fiyatların üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkaran rallinin fiziki talebi azalttığı spekülasyonu ve Fed’in varlık alımlarını azaltmaya devam edeceğinin işaretini vermesi ile birlikte değer kaybetti.

Spot altın yüzde 0.5 düşüşle ons başına 1,316.52 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 11:58’de, 1,316.73 dolara geldi. Fiyatlar bu hafta, 18 Şubat’ta 1,332.45 dolar ile 31 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.5 geriledi. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, değişmeyerek ons başına 1,316.90 dolarda kaldı.

Altın bu yıl, geçen yıl 1981’den bu yana en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra, ABD ekonomisinin beklentilere paralal bir şekilde toparlanmadığına ilişkin işaretlerin güvenli liman talebini güçlendirmesi sonucu yüzde 9.2 değer kazandı. Fed’in bu hafta açıkladığı Ocak ayı toplantı tutanaklarına göre, politika yapıcılar, zayıf ekonomik verilerin varlık alımlarını azaltma planında bir kesinti yaratmayacağını işaret etti. Westpac Banking Corp., dünkü değerlendirmesinde, varlık alımlarının azaltılmasından dolayı, altına yönelik aşağı beklentilerinin sürdüğünü kaydetti.

Aralarında Victor Thianpiriya’nın da bulunduğu Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri, bugünkü bilgilendirme notunda, “Çin’de düşük prim, bu seviyelerde Asya’dan gelen fiziki talebin zayıf olduğunu gösteriyor,” dedi. Şanghay’da yüzde 99.99 saflıktaki altının, Şanghay’da hemen teslimat için primi bugün 3.7466 dolar seviyesindeydi. Bu prim 19 Şubat’ta 10.1563 dolardı.

Fed, son iki toplantısında, aylık varlık alım programını 10’ar milyar dolar düşürerek 65 milyar dolara indirdi. Westpac’tan Justin Smirk, bilgilendirme notunda, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya devam etmesi ve doların güçlenmesi ile birlikte, altının Aralık ayında 1,011 dolara düşeceği tahmininde bulundu.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, “Altın konsolidasyon döneminde görünüyor,” dedi ve “Altının halen 1,300 dolardaki psikolojik seviye ve 1,302 dolardaki 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin üzerinde olması, yeni yükselişlerin muhtemel olduğunu gösteriyor” şeklinde görüş bildirdi.

Spot gümüş yüzde 1 düşüşle ons başına 21.6056 dolara geriledi. Fiyatlar halen haftalık bazda yukarıda ve üçüncü haftayı da kazançla geçerek Ağustos’tan bu yana en uzun haftalık yükseliş serisine yöneldi. Platin dünkü seviyesi olan ons başına 1,417.56 doalrdan bugün 1,415.75 dolara geldi ve bu hafta yüzde 0.8 aşağıda. Palladyum yüzde 0.2 kayıpla ons başına 735.70 dolara indi.

Altın fiyatları düşüşünü sürdürdü

Altın, Fed endişelerine bağlı olarak, üç ayın zirvesinden başlattığı düşüşüne devam etti

Altın, Fed’in tutanaklarının, politika yapıcılarının varlık alımlarının azaltılmasının devamını desteklediğini göstereceği beklentileri ile birlikte, üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden başlattığı düşüşünü daha da genişletti. Gümüşson 40 yılın en uzun rallisini sonlandırdı.

Spot altın yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,314.49 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 14:26’da 1,315.81 dolara geldi. metal dün yüzde 0.5 düşüşle kapanmadan önce, 1,332.45 dolara kadar çıkark 31 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 kayıpla ons başına 1,315.70 dolara indi.

Altın bu yıl, ABD ekonomisinin beklentilere paralel bir şekilde toparlanmadığına ilişkin işaretlerin güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu yüzde 9.1 tırmandı. Fed, yatırımcıların dün ABD’de New York Fed imalat sanayi endeksinin beklentilerin altında kaldığını ve fabrika üretiminin düştüğünü gösteren veriler sonrası dikkatlerini Fed’in duruşuna çevirmeleri ile birlikte, bugün Ocak ayı toplantı tutanaklarını açıklayacak. Fed Başkanı Janet Yellen, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, istihdam piyasasındaki toparlanmanın tamamlanmaktan uzak olduğubu, ancak teşviklere “ölçülü adımlarla” devam edileceğini söyledi.

Melbourne’de Forex Capital Trading Pty araştırma müdürü Steven Dooley, “Altının uzun vadeli belirleyicisi, varlık alımlarının azaltılması,” dedi ve “Yellen’ın Kongre’deki yorumlarına paralel olarak, Fed, ‘teşvik tedbirlerinden, varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin zaman çizelgesi ile birlikte, buna bağlı kalarak, çekileceğiz’ diyor” şeklinde görüş bildirdi.

Altın geçen yıl, ABD hisse senetlerinin değer kazanması ve yatırım varlıklarının azalması ile birlikte yüzde 28 düştü ve 1981’den bu yana en hızlı yıllık kaybını yaşadı. Fed, Aralık ayındaki toplantısında, aylık varlık alımlarını 10 milyar dolara düşüerek teşvikleri azaltmaya başlayacaklarını açıkladı. ABD merkez bankası geçen ay, diğer bir 10 milyar dolarlık indirimleteşvikleri 65 milyar dolara çekti.

Soğuk hava

Dün açıklanan New York Fed imalat sanayi endeksi, Şubat ayında 4.48 seviyesine düştü. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 8.50 seviyesinde çıkması bekleniyordu. ABD’de 14 Şubat’ta açıklanan fabrika üretimi Ocak ayında, Mayıs 2009’dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Yellen, ekonomik aktivitenin, normalin ötesine taşan kış koşullarından olumsuz etkilenmiş olabileceğini kaydetti.

Spot gümüş yüzde 0.5 yükselişle ons başına 22.0448 dolar ile 6 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, önceki kapanışına göre yüzde 1.1 düşerek 21.7016 dolara indi. Fiyatlar dün itibariyle yükselişini 13’ncü güne taşıdı ve Bloomberg’in derlediği verilere göre, en az 1968’den bu yana en uzun süreli rallisini gerçekleştirdi.

Palladyum yüzde 0.2 düşüşle ons başına 735.50 dolara inerken, platin yüzde 0.6 kayıpla ons başına 1,415.38 dolara geriledi.

Altın fiyatları üç ayın zirvesine çıktı

Altın, ABD’de toparlanmanın yavaşlayacağı endişeleri ile artan güvenli liman alımlarından destek buldu

Altın, ABD ekonomisinde toparlanmanın yavaşlayacağı endişeleri üzerine artan güvenli liman talebinin etkisi ile üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Gümüş en az 1968’den bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirmeye yönlendi.

Spot altın yüzde 0.9 yükselişle ons başına 1,330.03 dolara kadar çıkarak 31 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, Singapur saati ile 13:34’te 1,325.78 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta yüzde 4.1 ile 16 Ağustos ile biten haftadan bu yana en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirdi.

Altın 2014 yılında, ABD ekonomisinde tekleme işaretlerinin yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan iştahlarını artırması ile birlikte güçlenen sikke ve külçe altıntalebi ortamında, yüzde 10 sıçradı. ABD’de geçen hafta açıklanan Ocak ayı fabrika üretim verisi beklenmedik bir şekilde düştü ve Mayıs 2009’dan bu yana en hızlı kaybını yaşadı. Milyarder John Paulson, dördüncü çeyrekte altın varlıklarını sabit tutarken, hedge fonları yükseliş beklentilerini üç ayın zirvesine çıkardı.

Singapur’da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, “Exchange traded fonlarının (ETF) varlıklarında önemli bir dönüş gördük,” dedi ve İnsanlar buna bakmaya ve uzun vadeli yatırımcıların bekleyişlerinin sabit kaldığını ya da olumluya dönmekte olduğunu düşünmeye başlıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF’si SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, geçen hafta yükseldi ve yükselişini üçüncü haftaya taşıyarak Ağustos’tan bu yana en uzun süreli haftalık artış serisini yakaladı. 14 Şubat’ta açıklanan hükümet dosyalarına göre, SPDR’ın en büyük yatırımcısı Paulson & Co., 31 Aralık itibariyle 10.23 milyon adet olan SPDR payını sabit tuttu. Paulson, bu fondaki payını, 30 Haziran’da biten çeyrekte yarıya düşürdükten sonra sabit tutuyor.

 

Altın 1,300 doların üzerine çıktı

Altın, ABD verilerinin beklentilerin altında kalması sonrası artan güvenli liman talebi ile 1,300 doları aştı

Altın, beklentilerin gerisinde kalan ABD verilerinin güvenli liman talebini artırması ve dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) varlıkların iki ayın zirvesine çıkması ile birlikte, Ekim ayından bu yana en hızlı haftalık kazancına yöneldi. Gümüş Mart 2008’den bu yana en uzun rallisine hazırlanıyor.

Spot altın yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,307.16 dolara çıkarak 8 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, Singapur saati ile 12:42’de 1,305.38 dolara geldi. Altın 10 Şubat’tan bu yana 100 günlük hareketli ortalamasının üzerinde seyrediyor ve Şubat 2013’ten bu yana ilk kez 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kapatmaya yönlendi. Metal bu hafta yüzde 3 yükseldi.

Fed’in varlık alımlarını azaltacağına yönelik beklentiler altının 2013 yılında yüzde 28 düşmesine yardımcı oldu, ancak Ocak ayında varlık alımlarının azaltılmaya başlanması, gelişen piyasa hisse senetlerine ve para birimlerine sert satışlar gelmesine neden oldu ve buna bağlı olarak, altına yönelik güvenli liman alımları arttı. Metal bu yıl, ABD’de ekonomik büyümenin tekleyebileceği endişesinin etkisi ile, küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya endeksi’ndeki yüzde 1.5’lik düşüşle birlikte, yüzde 8.3 değer kazandı.

Şanghay’da Gemsha Metals Co. traderı Wallace Ng, “Altın geçen yıl ciddi bir darbe aldı ve hisse senedi piyasalarının beklendiği gibi performans göstermemesi ile birlikte, bazı yatırımcılar tahsislerini altına yöneltmeyi tekrar düşünüyor,” dedi  ve “Fiziki talep bu hafta iyiydi, ancak fiyatların yükselişini sürdürmesine yetecek denli güçlü değildi. Bu durum bana, altının temel olarak bekleyişlerden ve teknik göstergelerden yön bulduğunu söylüyor” şeklinde görüş bildirdi.

ABD’de dün açıklanan Ocak ayı perakende satışlar verisi Haziran 2012’den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve işsizlik başvuruları geçen hafta beklenmedik bir şekilde yükseldi. FedBaşkanı Janet Yellen, 11 Şubat’ta yaptığı konuşmada, teşviklerin ölçülü adımlarla azaltılacağını söyledi ve varlık alımlarının önceden belirlenmiş bir takvimi olmadığını tekrarladı.

Altın Fiyatları üç ayın zirvesi yakınında

Altın, Fed beklentileri ve azalan fiziki talep işaretleri ile birlikte üç ayın en yüksek seviyesi yakınında tutunmaya çalışıyor

Altın, yatırımcıların ağırlıklarını Fed’in teşvikleri daha da azaltacağı beklentilerine ve fiziki talebin azalmakta olduğuna ilişkin işaretlere çevirmeleri ile birlikte, son üç ayın en yüksek seviyesi yakınında tutundu. Gümüş 2008’den bu yana en uzun ralli dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,291.18 dolardan, Singapur saati ile 10:23’te 1,291.55 dolara geldi. Fiyatlar dün 1,296.32 dolar ile 8 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Altın, 2013 yılında yüzde 28 ile 1981’den bu yana en hızlı yıllık kaybını gerçekleştirmesinin ardından bu yıl yüzde 7.1 değer kazandı.

Fed Başkanı Janet Yellen’ın 11 Şubat’taki açıklamasında teşviklerin ölçülü adımlarla azaltılacağını, ancak tahvil alımları için önceden belirlenmiş bir takvim olmadığını kaydetmesinin ardından, ABD’de bugün açıklanacak olan perakende satışlar verisinin durgun çıkması bekleniyor. Goldman Sachs Group Inc., ABD’deki toparlanma ve Fed’in varlık alımlarını azaltması ile birlikte, düşük altın fiyat tahminini yineledi. Şanghay’da gösterge spot altınkontratının işlem hacmi dün düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Hangzhou’da Nanhua Futures Co. analisti Xue Na, “Bazı yatırımcılar altın tahsislerini artırmayı düşünüyor olabilir, ancak fiziki alıcılar yükselen fiyatlarla birlikte geri çekiliyor,” dedi ve 1,300 doların aşılması zor bir seviye olabileceğine dikkat çekti.

Yellen’ın kanun koyuculara yapması planlanan ikinci konuşması, ABD’nin doğu yakasındaki kar fırtınasından dolayı iptal edildi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, dün yaptığı açıklamada, yetkililerin, piyasalar üzerindeki potansiyel ciddi etkilerinden dolayı, varlık alımlarının azaltılmasının hızını değiştirme konusunda muhtemelen dikkatli olacağını söyledi.

Vadeliler Düştü

Şanghay Altın Borsası’nda yüzde 99.99 saflıktaki spot altının işlem hacmi, 10 Şubat’ta 25,725 kilogram ile gördüğü dokuz ayın zirvesinden düştü. geçen yıl muhtemelen Hidnsitan’ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin’de talep, China Gold Association’ın bu hafta yaptığı açıklamaya göre, 2013 yılında yüzde 41 arttı.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,290.30 dolara kadar düştükten sonra 1,292 dolara geldi ve altı gün süren Haziran 2012’den bu yana en uzun çıkış dönemini sonlandırdı.

Goldman Sachs analistleri, dünkü raporlarında, ABD’de büyüme beklentilerini işaret ederek, altın fiyatlarının yılsonuna kadar 1,050 dolara düşeceği tahmininde bulundu. Raporda, gelişen ülke para birimlerinin daha da değer kaybetmesinin de bu ülkelerde mücevher altına yönelik talebi olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekildi.

Goldman, “Altının seyri, geçen yıldan farklı olarak, piyasaların ABD ekonomisinin hız kazanmakta olduğuna ilişkin güçlü ekonomik verileri beklemeleri ve Fed’in genişlemeci para politikasını kısmaya devam edecek olması ile birlikte, daha yavaş bir şekilde aşağı yönlü olacak” dedi.

Gümüş yüzde 0.2 yükselişle ons başına 20.2888 dolara çıktı ve yükselişini onuncu güne genişletti. Platin yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,405.38 dolara geriledi ve dört günlük çıkışını durdurdu. Palladyum, dünkü seviyesi olan ons başına 729.06 dolardan 728.75 dolara geldi. Metal dün itibariyle yükselişini altıncı güne genişleterek Temmuz ayından bu yana en uzun süreli kazanç dönemini gerçekleştirmişti.

Altın kazançlarını koruyor

Altın, ABD’de istihdam verisinin beklenenden kötü çıkması ve Çinli yatırımcıların piyasaya geri dönmesi ile kazançlarını korudu

Altın, ABD’de istihdam verisinin tahminlerin gerisinde kalması ve Çinli alıcıların bir hafta süren Yeni Yıl tatilinden geri dönmeleri ile birlikte, bir ayı aşkın sürenin en hızlı bir haftalık yükselişini gerçekleştirmesinin ardından kazançlarını korudu.

Spot altın, 7 Şubat’taki seviyesi olan ons başına 1,267.27 dolardan, Singapur saati ile 10:50’de 1,269.25 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta, gelişen piyasalardaki satış dalgasının güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu yüzde 1.8 arttı. Gümiş yüzde 0.2 değer kaybederek ons başına 19.9945 dolaa indi ve altı günlük yükselişini sonlandırmaya yönlendi.

Altın, exchange traded fonlarındaki (ETF) satışların ivme kaybetmesi ile birlikte, 24 emitayı içeren S&P GSCI Endeksi’ndeki tüm diğer metalleden daha iyi performans gösterdi. ABD’de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklenenden kötü çıktı ve yatırımcıların Fed’invarlık alımlarını azaltma planlarını yeniden değerlendirmeleri ile birlikte, Bloomberg Dolar Endeksi düşüşünü beşinci güne taşındı. Çin’in altın talebi geçen yıl, China Gold Association’ın verilerine göre, yüzde 41 artarak rekor seviyeye çıktı.

Guangzhou merkezli GF Futures Co. analisti Zhu Siquan, “Veriler ABD’de düzensiz büyümeyi işaret etmeye devam ediyor ve gelişen ülkelerdeki satış dalgası ile birlikte, altın ve gümüş, güvenli liman alımlarından faydalanıyor,” dedi ve “Altının son yukarı trendini sürdürüp sürdüremeyeceği, ekonomik verilere ve doların, hisse senetlerinin ve diğer piyasaların bu rakamları nasıl değerlendiripi tepki göstereceğine bağlı” şeklinde görüş bildirdi.

Çin Talebi

Şanghay Altın Borsası’nda gösterge altın kontratının işlem hacmi, piyasaların bir haftalık tatil sonrası yeniden açıldığı 7 Şubat’ta, son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Geçen yıl muhtemelen Hindistan’ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin’de altın talebi, China Gold Association’ın kaydettiği üzere, 2013 yılında 1,176.4 tona çıktı.

Fed Başkanı Janet Yellen, merkez bankasının 29 Ocak’ta varlık alımlarını 10 milyar dolar daha düşürmesinin ardından, başkanlık yeminini etmesinden bu yana yarın ilk kez Kongre’de konuşacak. Fed politika yapıcıları Aralık ayındaki toplantıda varlık alımlarını aylık 10 milyar dolar azaltmıştı.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki varlıklar geçen hafta yüzde 0.5 arttı ve böylelikle Apustos ayından bu yana ilk kez iki hafta üst üste artış göstermiş oldu. SPDR’daki varlıklar geçen yıl yüzde 41 ile rekor bir düşüş gösterdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 yükselişle ons başına 1,268.80 dolara çıktı ve son bir ayın en hızlı haftalık kazancını daha da genişletti. Kontratın yükselişini dördüncü güne taşıması, Ağustos’tan bu yana en uzun ralliyi işaret ediyor.

Spot platin, son üç haftada ilk haftalık çıkışını gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,383.75 dolara indi. Güney Afrika’da dünyanın enbüyük üç platin üreticisi ile sendika arasında, üretimi olumsuz etkileyen grevi sonlandırmaya yönelik görüşmeler, protesto gösterilerinde bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yarın yeniden başlayacak. Palladyum, iki haftalık kaybını durdurduktan sonra, yüzde 0.3 yükselerek ons başına 712.75 dolara ulaştı

Altın haftalık kazanca yöneldi

Altın, ABD istihdam verisi öncesi, Çin piyasasının tekrar açılması ile birlikte haftalık kazanca yöneldi

Altın, ABD’de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi, geçen yıl muhtemelen Hindistan’ı aşarak dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin’de piyasaların bir hafta süren yeni yıl tatili sonrası yeniden açılması ile birlikte, haftalık kazanca yöneldi. Gümüş Aralık ayından bu yana en uzun rallisini sonlandırdı.

Spot altın gün içinde en az yüzde 0.2 yükselip düştükten sonra, Singapur saati ile 11:41’de, dünkü seviyesi olan ons başına 1,258.20 dolardan 1,261.65 dolara geldi. Altın bu hafta, gelişen piyasalardaki güçlü satışların güvenli liman alımlarını getirmesinin ardından yüzde 1.4 yükseldi ve 5 Şubat’ta 1,274.74 dolar ile 27 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Gümüş yüzde 0.5 düşüşle ons başına 19.879 dolaa inerek beş günlük yükselişini sonlandırdı ve Ağustos ayından bu yana en güçlü haftalık kazancını daralttı.

ABD’de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdamın Ocak ayında, Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Aralık ayında Ocak 2011’den bu yana en yavaş artışını göstermesinin ardından daha hızlı bir artış göstermesi bekleniyor. Dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisinin tahmin edilenden daha fazla düşmesi, Fed’in varlık alımlarını daha da azaltacağı beklentilerini güçlendirdi. Çin’de Şanghay Altın Borsası’nın gösterge altın kontratının işlem hacmi, 30 Ocak’ta iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine düşmesinin ardından sıçrama yaptı. Çin’de piyasalar 31 Ocak’tan bu yana kapalıydı.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti Howard Wen, “Altın, yaklaşmakta olan istihdam verisi öncesi, göreceli olarak dar bir işlem bandında yatay seyrediyor,” dedi ve “ABD istihdam verileri metal fiyatlarının yönü konusunda önemli olacak. Çin’in açılması fiyatlara destek sağlayabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,260.50 dolara çıktı. Kontrat bu hafta yüzde 1.7 ile son bir ayın en hızlı haftalık kazancına yöneldi. Fed, geçen haftaki toplantısında, Aralık ayında ekonomideki güçlenme ile birlikte varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltmasının ardından, yine aynı miktarda azaltıma gitme kararı aldı.

Spot platin yüzde 0.5 yükselerek ons başına 1,382.88 dolara çıktı ve son üç haftada ilk haftalık yükselişine yönlendi. Güney Afrika’da dünyanın en büyük üç platin üreticisi ile işçi sendikası arasında grevi sonlandırmaya yönelik görüşmeler, 5 Şubat’ta, anlaşmaya varılmaksızın sona erdi erdi. Palladyum yüzde 0.4 yükselişle ons başına 713.39 dolara çıktı ve iki hafta süren düşüşünü sonlandırmaya yönlendi.

Altın fiyatları yatay seyrediyor

Altın, hisse senetleri ve gelişen ülke para birimlerine gelen alımların ardından yatay seyrediyor

Altın, hisse senetleri ve gelişen ülke paralarındaki yükselişlerin alternatif yatırımlar için talebi azaltması sonucu, bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden geriledi. Gümüşyükselişini genişletti ve Aralık ayından bu yana en uzun rallisine doğru yönlendi.

Spot altın dünkü seviyesi olan 1,257.92 dolardan, Singapur saati ile 12:10’da 1,255.67 dolara geldi. Fiyatlar dün 1,274.74 dolar ile 27 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.Gümüş yüzde 0.1 yükselerek ons başına 19.9136 dolara çıktı ve yükselişini beşinci güne taşıyarak 27 Aralık’tan bu yana en uzun yükseliş dönemine yönlendi.

ABD’de dün açıklanan özel sektör istihdam verisinin beklenenden daha az artış göstermesi, yarın açıklanacak olan resmi istihdam rakamının tahminlerin altında kalabileceği spekülasyonunu güçlendirdi. Fed, geçen haftaki toplantısında, Aralık ayında, altının 12 yıl süren boğa hareketine yardımcı olan varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltma kararı aldıktan sonra, 10 milyar dolarlık daha azaltıma gideceğini duyurdu.

Hong Kong’da altın traderı ve rafinerisi Wing Fung Financial Group arştırma analisti Ethan Wai, “Altın, hayalkırıklığı yaratan ABD istihdam verisi ile birlikte, 1,250 doların üzerinde zemin buluyor,” dedi ve “Yön hisse senedi piyasasından gelmeye devam ediyor” şeklinde görüş bildirdi.

Altın Ocak ayında, küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nin gelişen piyasalardaki satış dalgasının kötüleşebileceği endişesi ile yüzde 4.1 düşmesinin etkisi ile yüzde 3.2 yükseldi ve Ağustos ayından bu yana ilk yükselişini gerçekleştirdi. Gümüş dün yüzde 2 ile 10 Ocak’tan bu yana en hızlı sıçramasını yaptı ve bununla birlikte, altın/gümüş oranı iki haftanın en düşük seviyesine indi.

Altın/Gümüş Oranı

Bir ons altın ile 62.9493 ons altın alınabiliyor. Bu oran, yatırımcıların servetlerini daha ucuz metal ile korumayı tercih etmeleri ile birlikte, 24 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine indi.

INTL FCStone analisti Edward Meir, bugünkü bilgilendirme notunda, “Arjantin’den Ukrayna’ya, bir grup gelişen piyasa ekonomsini sallayan para birimleri düşüşleri, lokal nüfusun bir kısmının tasarruflarını değer kaybeden paralardan altın gibi katı varlıklara çevirmesine neden olabilir” dedi.

Küresel hisse senetlerinin değeri bu yıl, gelişen ülke para birimlerindeki kayıplar ve Çin’de büyümenin yavaşlaması ile birlikte yaklaşık 3 trilyon dolar eridi. Güney Afrika, Hindistan ve Türkiye’de merkez bankalarının faiz artırımları, değerli metallere yönelik talebi tetikleyen karmaşayı önlemede yetersiz kaldı.

İkna Olunmadı

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,255.30 dolara indi. Kontrat dün 1,274.50 dolar ile 27 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları, 4 Şubat’ta yüzde 0.5 ile 17 Ocak’tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdikten sonra dün değişmedi.

Upper Saddle River, New Jersey’de Logic Advisors ortaklarından Bill O’Neill, “Kısa vadede, bir miktar yukarı hareket olabilir, ancak rallinin güç kazandığı konusunda henüz ikna olmuş değilim” dedi.

Platin, dünkü seviyesi olan ons başına 1,380.63 dolardan 1,378.75 dolara geldi. Güney Afrika’da dünyanın en büyük üç platin üreticisi ile işçi sendkası arasında, iki hafta önce başlayan grevi sonlandırmaya yönelik görüşmeler, her iki tarafın da anlaşmaya varamamasının ardından askıya alındı. Palladyum yüzde 0.1 yükselerek ons başına 709.68 dolara çıktı.

 

Altın “hisse senetleri” ile gevşedi

Altın, hisse senetleri ve gelişen ülke paralarına gelen alımlardan olumsuz etkilendi

Altın, hisse senetleri ve gelişen ülke paralarındaki yükselişlerin alternatif yatırımlar için talebi azaltması sonucu, bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden geriledi. Gümüşyükselişini genişletti ve Aralık ayından bu yana en uzun rallisine doğru yönlendi.

Spot altın dünkü seviyesi olan 1,257.92 dolardan, Singapur saati ile 12:10’da 1,255.67 dolara geldi. Fiyatlar dün 1,274.74 dolar ile 27 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.Gümüş yüzde 0.1 yükselerek ons başına 19.9136 dolara çıktı ve yükselişini beşinci güne taşıyarak 27 Aralık’tan bu yana en uzun yükseliş dönemine yönlendi.

ABD’de dün açıklanan özel sektör istihdam verisinin beklenenden daha az artış göstermesi, yarın açıklanacak olan resmi istihdam rakamının tahminlerin altında kalabileceği spekülasyonunu güçlendirdi. Fed, geçen haftaki toplantısında, Aralık ayında, altının 12 yıl süren boğa hareketine yardımcı olan varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltma kararı aldıktan sonra, 10 milyar dolarlık daha azaltıma gideceğini duyurdu.

Hong Kong’da altın traderı ve rafinerisi Wing Fung Financial Group arştırma analisti Ethan Wai, “Altın, hayalkırıklığı yaratan ABD istihdam verisi ile birlikte, 1,250 doların üzerinde zemin buluyor,” dedi ve “Yön hisse senedi piyasasından gelmeye devam ediyor” şeklinde görüş bildirdi.

Altın Ocak ayında, küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nin gelişen piyasalardaki satış dalgasının kötüleşebileceği endişesi ile yüzde 4.1 düşmesinin etkisi ile yüzde 3.2 yükseldi ve Ağustos ayından bu yana ilk yükselişini gerçekleştirdi. Gümüş dün yüzde 2 ile 10 Ocak’tan bu yana en hızlı sıçramasını yaptı ve bununla birlikte, altın/gümüş oranı iki haftanın en düşük seviyesine indi.

Altın/Gümüş Oranı

Bir ons altın ile 62.9493 ons altın alınabiliyor. Bu oran, yatırımcıların servetlerini daha ucuz metal ile korumayı tercih etmeleri ile birlikte, 24 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine indi.

INTL FCStone analisti Edward Meir, bugünkü bilgilendirme notunda, “Arjantin’den Ukrayna’ya, bir grup gelişen piyasa ekonomsini sallayan para birimleri düşüşleri, lokal nüfusun bir kısmının tasarruflarını değer kaybeden paralardan altın gibi katı varlıklara çevirmesine neden olabilir” dedi.

Küresel hisse senetlerinin değeri bu yıl, gelişen ülke para birimlerindeki kayıplar ve Çin’de büyümenin yavaşlaması ile birlikte yaklaşık 3 trilyon dolar eridi. Güney Afrika, Hindistan ve Türkiye’de merkez bankalarının faiz artırımları, değerli metallere yönelik talebi tetikleyen karmaşayı önlemede yetersiz kaldı.

İkna Olunmadı

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,255.30 dolara indi. Kontrat dün 1,274.50 dolar ile 27 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları, 4 Şubat’ta yüzde 0.5 ile 17 Ocak’tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdikten sonra dün değişmedi.

Upper Saddle River, New Jersey’de Logic Advisors ortaklarından Bill O’Neill, “Kısa vadede, bir miktar yukarı hareket olabilir, ancak rallinin güç kazandığı konusunda henüz ikna olmuş değilim” dedi.

Platin, dünkü seviyesi olan ons başına 1,380.63 dolardan 1,378.75 dolara geldi. Güney Afrika’da dünyanın en büyük üç platin üreticisi ile işçi sendkası arasında, iki hafta önce başlayan grevi sonlandırmaya yönelik görüşmeler, her iki tarafın da anlaşmaya varamamasının ardından askıya alındı. Palladyum yüzde 0.1 yükselerek ons başına 709.68 dolara çıktı.

Anahtar Kelimeler

Altın kazançlarını koruyor

Altın, düşen hisse senetleri sonrası artan güvenli liman alımları ile gelen kazançlarını koruyor

Altın, küresel büyümenin sendeleyebileceğine ilişkin endişelerin hisse senedi piyasalarını düşürmesi ve bunun sonucu güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin güçlenmesi ile birlikte, kazançlarını korudu ve Ağustos ayından bu yana gerçekleştirdiği en büyük aylık kazancını genişletti.

Spot altın yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,259.98 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 10:57’de 1,257.46 dolara geldi. Altın dün, küresel hisse senetlerinin göstergesi olan MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nin yüzde 1.6 düşmesinin etkisi ile yüzde 1.8 yükseldi ve 1,266.41 dolara kadar çıkarak 30 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Dün Çin’den ABD ve İngiltere’te, imalat sanayi verileri yavaşlama gösterirken, gelişen ülke hisse senetleri ve paralarında satışlar derinleşti. Altın geçen ay, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlamasına karşın yüzde 3.2 değer kazandı.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw, bugün e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, “İmalat sanayi sektörü hayalkırıklığı yaratıyor,” dedi ve “Altın, küresel hisse senedi piyasalarındaki düşüşlerle birlikte, güvenli liman alımlarının gelmesinden destek buldu” şeklinde görüş bildirdi.

Dünya Altın Konseyi yatırım araştırma direktörü Juan Carlos Artigas, yatırımcıların varlıklarını çeşitlendirmeleri ile birlikte, 2014 yılında portföylerinin yüzde 2 ila 10’unu altına ayırabileceklerini, şu sıralar bu oranın yüzde 1 olduğunu kaydetti.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 kayıpla ons başına 1,256.70 dolara geriledi. Kontrat dün yüzde 1.6 ile 23 Ocak’tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmişti.

SPDR Varlıkları

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları, iki gün ard arda artarak Aralık 2012’den bu yana en uzun süreli yükseliş dönemini gerçekleştirdikten sonra, dün, ikinci gün üst üste değişmedi.

Gümiş yüzde 01 yükselişle ons başına 19.3604 dolara çıktı ve yükselişini üçüncü güne taşıdı.Palladyum dünkü seviyesi olan ons başına 702.50 dolardan 702.63 dolara geldi. Metal dün düşüşünü onuncu güne taşıyarak Ekim 2001’den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini gerçekleştirdi.

Platin dünkü seviyesi olan ons başına 1,382.50 dolardan 1,381.94 dolara geldi. Güney Afrika’da dünyanın en büyük platin üreticileri, 23 Ocak’tan bu yana süren grevi sonlandırmak için yeni bir teklif hazırlıyor.

Altında talep eksikliği sıkıntısı

Altın, Çin’in kapalı olmasından dolayı fiziki talep eksikliğinden olumsuz etkileniyor

Altın, Asya’da Çin Yeni Yıl tatili dolayısıyla fiziki talebin azalması ile birlikte, altı haftada ilk haftalık kaybını yaşamasının ardından kayıplarını korudu.

Spot altın yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,242.15 dolara kadar geriledikten sonra, Singapur saati ile 11:39’da 1,244.77 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta yüzde 2 düştü ve 20 Aralık haftasından bu yana ilk kez haftalık bazda geriledi.

2013 yılında muhtemelen Hindistan’ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı olan Çin’de piyasalar 6 Şubat’a kadar kapalı. Şanghay Altın Borsası’nda gösterge altın kontratının işlem hacmi, 30 Ocak’ta Haziran 2011’den bu yana en düşük seviyesine indi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları, üst üste iki gün artış göstererek Aralık 2012’den bu yana en iyi çıkış performansını göstermesinin ardından, 31 Ocak’ta değişmedi.

INTL FCStone analisti Edward Meir, bilgilendirme notunda, “Çin piyasası bir hafta kapalı ve bu durum, fiziki talep ivmesinin bir kısmının uzaklaşmasına neden oluyor,” dedi ve “Küresel hisse senetlerinin Şubat ayında muhtemelen daha sarsıntılı seyretmesini bekliyoruz. Bu da altının biraz daha sağlam kalmasına neden olabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Asya’da artan fiziki talep, metalin 1981’den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdiği geçen yılın son günü olan 31 Aralık’ta gördüğü altı ayın en düşük seviyesinden sıçrama yapmasına yardımcı oldu. Ocak ayında, altın, küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nin gelişen piyasalardaki olumsuzlukların daha da derinleşebileceği endişesi ile yüzde 4.1 düşmesinin ardından yüzde 3.2 yükseldi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,244 dolara çıktı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 28 Ocak ile biten haftada yüzde 40 artarak 60,672’ye çıktı.

Gümüş, Ocak ayındaki düşüşle birlikte üç ay üst üste kayıp yaşadıktan sonra, yüzde 0.4 düşüşle ons başına 19.1103 dolara indi. Palladyum da kayıplarını üçünc aya taşıdı ve 31 Ocak’taki seviyesi olan ons başına 703.69 dolardan 704 dolara geldi.

Platin yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,381.81 dolara çıktı ve iki günlük düşüşünü sonlandırdı. Güney Afrika’da arabulucu kuruluş, 1 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Güney Afrika’da en büyükplatin üreticilerinin işçi sendikasına, grevi sonlandırmak için yeni bir teklif sunmayı değerlendirdiğini kaydetti. Görüşmeler yarın yeniden başlayacak.

Altın fiyatları Fed sonrası düştü

Altın, tatil öncesi Çin’de talebin azalması ve Fed’in varlık alımlarını azaltmasının ardından düştü

Altın, Çin’de yeni yıl tatili öncesi fiziki talebin yavaşlaması ve ABD’de Fed politika yapıcılarının varlık alımlarını daha da kısmasının ardından değer kaybetti ve Ağustos’tan bu yana ilk aylık kazancını bir miktar azalttı.

Spot altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,262.28 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 11:00’de 1,262.89 dolara geldi. Fiyatlar dün, gelişen piyasalardaki satış dalgasının daha da derinleşebileceği endişeleriin güvenli liman alımlarını getirmesi ile birlikte yüzde 0.8 yükseldi.

Asya’da artan fiziki talep, metalin 1981’den bu yana en hızlı yıllık kaybını yaşadığı 2013 yılının son gününde gördüğü altı ayın en düşük seviyesinden yükselmesine neden oldu. Australia & New Zealand Banking Group Ltd.’ye göre, destek, yarın başlayacak olan Çin yeni yıl tatili öncesi azalıyor. Çin’de Şanghay Altın Borsası’nın gösterge kontratının işlem hacmi dün düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve bu yılın en düşük seviyesine indi.

Çin’in borsaya kote en büyük aracı kurumunun bir birimi olan CITICS Futures Co. şef yatırım stratejisti Wang Xiaoli, “Fiziki talebin azalacak olmasından dolayı, risk aşağı yönde hareket şeklinde,” dedi ve “Yatırımcılar, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlamasından bu yana gelişen piyasalarda satış yaparak çıkıyor ve bu durum güvenli liman alımlarını artırıyor. Daha az Fed teşviği de altın için olumlu değil” şeklinde görüş bildirdi.

Asyalılar en büyük altın alıcısı konumunda ve Çin, Hong Kong, Malezya, Singapur ve Tayvan’da piyasalar yarın kapanacak.

Varlık Alımlarının Azaltılması

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), dünkü açıklamasında, aylık varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltarak 65 milyar dolara indirdi ve böylelikle, ekonomideki iyileşme ile birlikte ard arda iki toplantıda teşvikleri 10’ar milyar dolar düşürdü. Hindistan’dan Türkiye ve Güney Afrika’ya, merkez bankaları, Çin’de ekonominin yavaşlamakta olduğu bir ortamda, sermaye çıkışlarını durdurabilmek için borçlanma maliyetlerini bu hafta yükseltti.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dünkü seviyesi olan ons başına 1,262.20 dolardan 1,263 dolara geldi. Kontrat dün yüzde 0.9 yükseldi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları dün 17 Ocak’tan bu yana ilk kez yükseldi.

Gümüş yüzde 1.1 düşüşle ons başına 19.5501 dolara geriledi ve Ekim ayından bu yanaki ilk aylık kazancını bir miktar daralttı. Palladyum yüzde 0.1 düşüşle ons başına 713.80 dolara çekildi ve düşüşünü sekizinci güne taşıyarak Haziran 2012’den bu yana en uzun süreli kayıp dönemine yönlendi. Metal üçüncü ayını da kayıpla geçmeye hazırlanıyor.

Platin yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,408.63 dolara geriledi ve ard arda ikinci ayda gösterdiği kazancı biraz azalttı. Dünyanın en büyük platin üreticisi Güney Afrika’da büyük üreticiler, maden işçcilerine ücret artış serisi sundu, ancak işçi sendikası, bu önerilerin taleplerini karşılamadığını kaydetti.

Altın Fed’in satış baskısı altında

Altın, Fed’in varlık alımlarını azaltma kararı alacağı beklentileri ile satış baskısı altında

Altın, Fed’in bugün sona erecek toplantısında varlık alımlarını daha da azaltacağı beklentileri ile birlikte, yaklaşık altı haftanın en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirmeye yönlendi.Platin Haziran ayından bu yana en uzun düşüş dönemini yaşamaya hazırlanıyor.

Spot altın yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,248.90 dolara kadar geriledikten sonra, Singapur saati ile 11:33’te 1,253.43 dolara geldi ve iki gün süren yüzde 1’lik düşüşünü daha da genişletti. Düşüşün üçüncü güne taşınması, 19 Aralık’tan bu yana en uzun süreli kayıp dönemini işaret ediyor. Platin, Güney Afrika’da maden işçileri ile üreticilerin üretime zarar veren grevi sonlandırma konusunda adım atmalarının ardından düşüşünü beşinci güne genişletti.

Fed politika yapıcıları, dün ABD’de tüketici güvenininin beş ayın zirvesine çıktığını ve dayanıklı tüketim malları siparişlerinin ise beş ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdiğini gösteren verilerin ardından, bu akşam, iki gün süren politika toplantısını sonlandıracak. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre,Fed, varlık alım programını bu yıl bitirmek için, her toplantıda 10’ar milyar dolarlık azaltıma gidecek. Fed politika yapıcıları Aralık ayındaki toplantıda varlık alımlarının bu aydan itibaren azaltılması kararına varmıştı.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, “Altın, Fed’in varlık alımlarının azaltımının diğer bir turuna gitmeyi açıklayabileceği beklentilerinin baskısı altında,” dedi. Altın geçen yıl, ABD ekonomisindeki toparlanma ve Fed’in varlık alımlarını azaltmaya hazırlanması ile birlikte yüzde 28 düşmüştü.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dünkü seviyesi olan ons başına 1,250.50 dolardan 1,253.10 dolara geldi. Fiyatlar dün yüzde 1 ile 19 Aralık’tan bu yana en hızlı düşüüşünü gerçekleştirdi.

 

Altın altı haftanın zirvesinden gevşedi

Altın, Fed varlık alımlarına ilişkin değerlendirmelerin arttığı bir ortamda, altı haftanın zirvesinden gevşedi

Altın, yatırımcıların Fed’in varlık alımlarını azaltıp azaltmayacağını değerlendirmesi ile birlikte, son altı haftanın zirvesinden geri çekildi ve Eylül 2012’den bu yana en uzun süreli haftalık rallisinin bir kısmını geri verdi.

Spot altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,259.21 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 12:42’de 1,259.31 dolara geldi. Fiyatlar dün 1,266.51 dolar ile 10 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Metal bu hafta yüzde 0.5 yukarıda ve beşinci haftayı da kazançla geçmeye yöneldi. Çin’de Şanghay AltınBorsası’nın gösterge altın kontratının işlem hacmi dün, sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştığı 6 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Altın dün, ABD’de ikinci el konut satışlarının ve Chicago FedUlusal Aktivite Endeksi’nin beklentilerin gerisinde kalması ve işsizlik başvurularının beklenmedik bir şekilde artmasının ardından yüzde 2.2 ile Ekim ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, “Piyasalar, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya devam edip etmeyeceği konusunu değerlendiriyor,” dedi ve “Birçoğu Fed’in teşvşkleri daha da azaltacağını düşünüyor.Altın fiyatlarının, Fed’in teşvikleri azaltacağı beklentilerine bağlı olarak baskı altında kalmaya devam etmesini bekliyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Fed politika yapıcıları, Aralık ayında, ekonomideki iyileşme ile birlikte, altının 12 yıllık boğa çıkışının durmasına yardımcı olan aylık varlık alımlarının azaltılmasına karar vermesinin ardından, 28-29 Ocak’ta biraraya gelecek. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, varlık alımlarını bu yıl sona erdirmek için, her toplantıda 10’ar milyar dolarlık azaltıma gidecek.

Hindistan İthalatı

Geçen yıl merkez bankasının cari işlemler açığını düşürmek için altın ithalatına kısıtlamalar getirmesinden dolayı muhtemelen Çin’in gerisinde kalarak dünyanın ikinci en büyük altın kullanıcısı konumuna gelen Hindistan’da, Maliye Bakanı Palaniappan Chidambaram, Bloomberg Television’a yaptığı değerlendirmede, altın ithalatına gelecek yıl da kısıtlama uygulanacağını bir kez daha vurguladı. Kongre Başkanı Sonia Gandhi, CNBC Awaaz televizyonunun dünkü haberine göre, altına uygulanan ithalat vergilerinin düşürülmesi için ticaret bakanlığına bir mektup yazdı.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,259.10 dolara geriledi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları, dün yüzde 0.7 düşüşle 23 Aralık’tan bu yana en hızlı günlük kaybını gerçekleştirdi ve düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Platin yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,457.88 dolara çıktı ve ard arda beşinci haftayı da kazanççla geçmeye yönlendi. Güney Afrika hükümeti ve sendika yetkilileri bugün, dünyanın en büyük üç platin üreticisinin meadenlerindeki greve neden olan anlaşmazlıkları çözmek için biraraya gelecek.

Gümüş fazla değişmeyerek ons başına 20.0349 dolarda kaldı ve son bir ayın en hızlı haftalık kaybına yöneldi. Palladyum yüzde 0.4 yükselerek ons başına 747.53 dolara ulaştı ve son beş haftanın ilk haftalık kaybını biraz azalttı.

Altın altı haftanın zirvesine çıktı

Altın, artan talep işaretleri ve dünyanın en büyük ETF’sine gelen alımlar ile yükseldi

Altın, dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonunun 2011’den bu yana en hızlı büyümesini gerçekleştirmesi ile birlikte, artan talep işaretlerinin desteğiyle, yaklaşık altı haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Platin, Güney Afrika’daki grev beklentileri ile değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.5 yükselişle ons başına 1,260.07 dolara kadar çıakrak 11 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, Singapur saati ile 12:35’te 1,255.39 dolara geldi. Altın, ekonomik verilerin ABD’de düzensiz toparlanmayı işaret etmesinin ardından, geçen haftayı da yükselişle geçerek dört hafta üst üste değer kazandı ve Eylül ayından bu yana en uzun süreli haftalık çıkış serisini gerçekleştirdi. Platin yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1,462.63 dolara kadar çıkarak 7 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesini gördü ve dördüncü haftadaki kazancını daha da genişletti.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altınvarlıkları, 17 Ocak’ta yüzde 0.9 yükseldi ve Kasım 2011’den bu yana en yüksek günlük artışını gerçekleştirdi. Geçen yıl muhtemelen Hindistan’ı geçerek dünyanın en büyük altın kullanıcısı haline gelen Çin’de, Şanghay Altın Borsası’nın gösterge altın kontratının işlem hacmi, 17 Ocak’ta yükselişini ikinci güne taşıdı. Altın , 1981’den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdiği geçen yılın son günü olan 31 Aralık’ta 1,182.27 dolar ile gördüğü altı ayın en düşük seviyesinden sıçrama yaptı.

Çin’in borsaya kore en büyük aracı kurumunun bir birimi olan CITICS Futures Co.’nun şef yatırım stratejisti Wang Xiaoli, “Çin’deki İlkbahar Festivali öncesi talep iyi ve yatırımcılarınETF’lerde alım yapması beklentileri güçlendiriyor,” dedi ve “ABD’de verilerin karşık gelmesi altın için olumlu. Ancak genel görüş halen teşviklerde sakin bir azaltım olacağı şeklinde” yorumunda bulundu. Çin’de İlkbahar Festivali ya da Ay Takvimine Göre Yıl Başı 31 Ocak’ta başlayacak.

Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, politika yapıcıların ekonomiyi teşvik için “daha fazlasını yapması gerektiğini” söyledi. Geçen hafta ABD’de açıklanan veriler, perakende satışlar, New York imalat sanayi ve işsizlik başvurularının beklenenden iyi çıktığını gösterirken, konut başlangıçlarının düştüğünü, sanayi üretiminin yavaşladığını ve tüketici güveninin beklenmedik bir şekilde düştüğünü işaret etti. Fed politika yapıcıları 28-29 Ocak’ta biraraya gelecek.

Platin Yükseliyor

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, ons başına 1,262 dolara kadar çıktıktan sonra, 1,254.90 dolara geldi. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 14 Ocak’ta, sekizinci hafta da yükseldi ve yüzde 7.6 tırmanarak 43,277’ye ulaştı. SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları 7.5 ton yükselerek 797.05 tona çıktı.

Platin ons başına 1,457.75 dolardan işlem görüyordu. Anglo American Platinum Ltd., Impala Platinum Holdings Ltd. ve Lonmin Plc’de faaliyet gösteren Güney Afrka’nın en güçlü sendikasının üyeleri 23 Ocak’ta, ücret anlaşmazlığından dolayı greve çıkmayı planlıyor. Bu üç şirket dünyanın en büyük platin üreticisi ve Güney Afrika dünyanın en büyük platin üretici ülkesi konumunda.

Gümüş fazla değişmeyerek ons başına 20.3038 dolarda kaldı. Palladyum, 17 Ocak’ta ons başına 752.85 dolar ile 12 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.3 yükselerek 750.33 dolara çıktı.