Tag: platin

Altın 3 ayın en düşüğünden yükseldi

Altın, 1,200 doların altında Çinli yatırımcıların alımlarının gelebileceği beklentisi ile, 3 ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Altın, 1,200 doların altındaki fiyatların Çinli yatırımcıların alımlarını güçlendirebileceği spekülasyonuna bağlı olarak, bazı yatırımcıların fiyatların daha da düşebileceği beklentisi ile açtıkları pozisyonları tersine çevirmeleri ile birlikte, ABDistihdahdam verisi sonrası gördüğü üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Platin beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,171.98 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 11:20’de, 1,170.24 dolara geldi. Metal 6 Mart’ta, ABD’de işverenlerin geçen ay beklenenden daha fazla kişiye iş olanağı sağladığını gösteren verinin Fed’in faizleri artıracağı beklentilerini güçlendirmesi sonrası, 1,163.84 dolara kadar inerek, 1 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın bu yıl, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın hisse senetlerinde güçlü yükselişlere neden olması ve bunun sonucu altına yönelik refah koruma talebinin zayıflaması sonucu yüzde 1.2 düştü ve art arda ikinci yıla taşıdığı kaybını daha da genişletti. Dolar istihdamverisi sonrası 10 yılı aşkın sürenin en yükseğine çıktı.

Singapur’da Australia and New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, 1,200 doların altındaki fiyatların talebi güçlendirebileceği tahmininde bulunarak, “Bugün kısa pozisyonların kapatılması ve Çin’den gelen alımların daha da güçlenmesi olasılığı var” dedi ve dolardaki güçlenmenin muhtemelen devam edeceğini ve altın üzerinde aşağı baskı oluşturacağını sözlerine ekledi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 yükselişle ons başına 1,171.10 dolara kadar çıktıktan sonra 1,169 dolara geldi. Bu yükseliş, bu yılın en uzunu olan beş gün süren kayıp dönemini sonlandırdı.

Spot platin yüzde 0.9 düşüşle ons başına 1,150.63 dolara kadar inerek Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1,153.88 dolara geldi. Metal bu yıl yüzde 4.5 geriledi.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 15.7384 dolara kadar inerek 5 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.9 düşüşle 15.7605 dolara geriledi. Palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 822.83 dolara çıktı ve üç gün süren düşüşünü sonlandırdı.

Altın “istihdam” öncesi yükseldi

Altın, ABD’de bugün açıklanacak olan istihdam verileri öncesi, yukarı yönde hareket etti.

Altın, ABD’de faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretler verebilecek istihdam verisi öncesi, yatırımcıların exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını dört ayın en yüksek seviyesine çıkarmaları ile birlikte değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,268.91 dolara kadar çıktıtan sonra, Singapur saati ile 15:06’da, 1,267.96 dolar seviyesine geldi. Metal bu hafta yüzde 1.2 geriledi. Altın, petrol fiyatlarındaki sıçramaların hisse senedi piyasalarına alım getirmesi ile birlikte, son üç ayda ilk kez iki hafta üst üste kayıp göstermeye yöneldi.

Bugün ABD’de açıklanacak olan verilerin, işverenlerin Ocak ayında istihdamı artırmaya devam ettiğini göstermesi ve buna bağlı olarak, Avrupa’dan Asya’ya, merkez bankalarının yavaşlayan büyüme ve deflasyonla mücadele için adımlar attığı bir ortamda, Fed’in borçlanma maliyetlerini yükseltmesi için durumu güçlendirmesi bekleniyor. Farklılaşan para politikaları veYunanistan’daki belirsizlikler altında volatilitenin artmasına neden oldu. 100 günlük süre için volatilite ölçümü, Bloomberg’in derlediği verilere göre, Şubat 2014’ten bu yana en yüksek seviyesinin yakınında.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, “Altın piyasasında dikkatler muhtemelen yunanistan, Euro Bölgesi ve petrolden ABD istihdam verisine çevrilecek,” dedi ve “İstihdam artışının önemli ölçüde düşük çıkması, eğer Fed’in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin beklentilerde değişiklik yaratırsa, altına destek sağlayabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl, kısmen borçlarını yeniden müzakere eden Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkabileceği endişelerine bağlı olarak yüzde 7.1 değer kazandı. Başbakan Alexis Tsipras, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bu hafta, 2009 yılında Euro Bölgesi’nde borç krizini tetikleyenYunanistan için kurtarma koşullarını sıkılaştırması ile birlikte, kemer sıkma karşıtı kampanyasındaki taahhütlere bağlı kalacağını kaydetti.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,267.70 dolara çıktı ve ikinci haftayı da kayıpla geçerek son bir ayın en uzun süreli düşüş dönemine yöneldi. Altın destekli RTF’lerdeki altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 5 Şubat’ta, yüzde 0.4 artarak 53,913,160 onsa çıktı ve 7 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot gümüş yüzde 0.2 artışla ons başına 17.2933 dolara çıktı ve önceki hafta yüzde 5.7 düştükten sonra bu hafta yüzde 0.3 yükseldi. Spot platin fazla değişmeyerek ons başına 1,255.25 doalrda kaldı ve haftayı yükselişle geeçmeye yöneldi. Palladyum yüzde 0.4 değer kazanrak ons başına 796.90 dolaa yükseldi ve son 11 haftanın en hızlı haftalık kazancına yöneldi.

 

Altın 4 ayın zirvesi yakınında dalgalı

Altın, Avrupa Merkez Bankası’nın teşviklere ilişkin karar alabileceği toplantı öncesi dört ayın zirvesi yakında dalgalandı.

Altın, Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcılarının yeni teşviklere ilişkin karar verebileceği toplantı öncesi, dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) varlıkların 2010’dan bu yana en hızlı artışı göstermesi ile birlikte, dört ayın en yüksek seviyesi yakınında dalgalandı.

Spot altın gün içinde en az yüzde 0.2 yükselip düştükten sonra, Singapur saati ile 11:20’de yüzde 0.3 gerileyerek ons başına 1,276.95 dolara geriledi. Metal erken saatlerde 1,283 dolara kadar çıkarak 2 eylül’den bu yana en yüksek seviysini gördü veisviçre’nin sürpriz kur kararı sonrası 15 Ocak’ta piyasalrın altüst olması ve buna bağlı olarak güvenli liman talebinin güçlenmesi sonucu Ağustos 20132ten bu yana gerçekleştirdiği en büyük haftalık kazancını daha da genişletti.

Altındaki ralli, metalin 14 günlük RSI göstergesinin 70 seviyesinin üzerine çıkmasına neden oldu. Teknik analize göre değerlendirme yapan bazı analistlere göre, bu seviye, fiyatların yönünün değişebileceğini işaret ediyor. İsviçre Merkez Bankası, Yunanisran’nın 25 Ocak’taki seçimlere hazırlanması ile birlikte, AMB’nin 22 Ocak’ta ülke tahvil alımı yapacağını duyurabileceği toplantı öncesi, frankın euro karşısındaki minimum kur uygulamasını sonlandırdı. Dünyanın en büyükaltın destekli ETF’si SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları 16 Ocak’ta yüzde 1.9 ile Mayıs 2010’dan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirerek 730.89 tona ulaştı.

Huatai Great Wall Futures Co. analisti Huang Wei, bilgilendirme notunda, “Altın, AMB’nin bu hafta parasal genişlemeye gideceğini açıklamaya hazırlanması nedeniyle dolar karşısında daha da düşmesi beklenen euro ile birlikte zayıflama eğilimi gösterirken, altın da belirsizliklerden dolayı güvenli liman talebinden faydalanıyor,” dedi ve “Altının Yunanistan’daki seçimler ve mevsimsel Ay Yılı Takvimine Göre Yeni Yıl talebi öncesi destek bulmasını bekliyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Emtiada Sert Düşüş

Altın, 16 Ocak’a kadarki iki haftadai kısmen Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nin son beş haftada ilk kez zayıflamasının etkisi ile yüzde 4.7 yükseldi. Emtia fiyatlarındaki sert düşüş, 16 Ocak’ta açıklanan verilerin enflasyonun Fed’in hedefi olan yüzde 2’nin altında kalmaya devam ettiğini göstermesi ile birlikte, ABD merkez bankasının 2008’den bu yana sıfır seviyesi yakınında tuttuğu politika faizini artırmayı erteleyebileceği beklentilerini güçlendirdi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, 16 Ocak’taki seviyesi olan ons başına 1,276.90 dolardan 1,277.10 dolara geldi, Kontrat Cuma günü 1,282.40 dolar ile 2 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Altın bugün de yükselerek çıkışını yedinci güne taşırsa, Şubat ayından bu yana en uzun süreli rallisini gerçekleştirmiş olacak. ABD’de piyasalar bugün Martin Luther King günü nedeniyle kapalı.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 18.0075 dolar ile 19 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.7 gerileyerek 17.6688 dolara indi. Fiyatşar 16 Ocak haftasında yüzde 7.8 artarak Ağustos 2013’ten bu yana en hızlı haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Spot platin, 16 Ocak’ta ons başına 1,272 dolar ile Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.2 kayıpla ons başına 1,264.13 dolara geriledi. Bir ons platin ile 0.9882 ons altın alınabiliyor ve bu oaran böylelikle Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyesine indi.

Palladyum 16 Ocak’ta 746.10 dolar ile ekim ayından bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.4 düşerek ons başına 754.90 dolaa geriledi. Metal 16 Ocak haftası yüzde 5.6 geri çekilerek Eylül ayından bu yana en hızlı haftalık kaybını yaptı.

 

Altın 3 haftanın zirvesinden geriliyor

Altın, Fed toplantısı öncesi, Irak ve Ukrayna’daki gelişmelerle 3 haftanın en yükseğinden yaşadığı düşüşü genişletiyor

öncesinde, yatırımcıların Irak ve Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirmesi ile üç haftanın en yükseğinden yaşadığı düşüşü genişletiyor.

Spot altının onsu yüzde 0.7 kadar gerileyerek 1,263.58 doları görmesinin ardından, Singapur saati ile 14:26’da 1,265.10 dolardan işlem gördü. Altın dün 1,284.96 dolara kadar yükselerek 27 Mayıs’tan bu yana en yükseği görürken, ABD’de fabrika üretiminin beklentiyi aşması ve konut sektörü güveninin bir yıldan bu yana en dik artışı kaydetmesi ile kazançları sildi.

Altın, 2013 yılında Fed’in tahvil alımlarını azaltacağı beklentisi ile 12 yıllık yükselişi sonlandırarak gerilerken, 2014 yılında yüzde 5.3 yukarıda. Fed bu yıl tahvil alımlarını dört kez azalttı.

Nanhua Futures Co. analistlerinden Xia Yingying”Fed tekrar odak noktası durumunda. Irak veUkrayna da altına destek potansiyeli sunuyor” dedi.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex’te, yüzde 1 kadar kayıpla 1,262.80 dolara kadar gerilemesinin ardından, 1,265.50 dolardan işlem gördü. Kontrat dün, Irak’taki çatışmaların kızışması ve Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin giderek bozulması ile Şubatayından bu yana en uzun yükseliş periyodunu kaydetti.

Gümüş yüzde 0.4 gerileyerek ons başına 19.5867 dolardan fiyatlanıyor. Platinin onsu yüzde 0.3 kayıpla 1,431.38 dolar olurken, paladyum büyük bir değişiklik yaşamayarak 810.99 dolarda.

Altın kaybını genişletiyor

Altın, ABD ekonomisinin toparlanmaya dair işaretleri ile kayıplarını genişletiyor

Altın, 15 haftadan fazlasının düşüğüne geriledi. Altının kayıplarını genişletmesinde ABD ekonomik verilerinin Fed’in varlık alımında azaltıma gideceğine dair beklentileri desteklemesinin etkisi de mevcut. Çin’in altın talebi de azalmaya işaret ediyor.

Külçe altının onsu yüzde 0.3 kadar düşüşle 7 Şubat tarihinden bu yana en düşük seviye olan 1,260.97 dolara geriledi ve Singapur saati ile 11.44’te 1,264.41 dolardan alıcı buldu. Kıymetli metal dün yüzde 2.2 düşüşle, bu yılın en büyük günlük azalmasını gösterdi. Düşüş, ABD’nin Nisan ayı dayanıklı tüketim malları siperişleri verisinin beklentilerin üstünde arttığının açıklanmasının ardından gerçekleşti.

Altın, Amerikan Merkez Bankası Fed’in varlık alımında azaltımı artıracağına dair beklentiler ile bu yıl yüzde 28 düşüş gösterdi. Dünyanın en büyük altın tüketicisi Çin’de Hong Kong’tan net ithalat ise Nisan ayında 65.4 tona gerilerken bir yıl önce aynı dönem ithalat miktarı 75.9’du, Mart ayında ise 80.6 ton olarak bildirilmişti.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw konu ile ilgili “Beklentilerden güçlü gelen ABD verisi altının düşüşüne yol açtı. Fed’in taşvikleri azaltacağına dair spekülasyon da altının düşüşünde etkili. Çin’in Hong Kong’tan altın ithalatının Nisan ayında gerilemiş olması da zayıf talebin altını çiziyor.” yorumunda bulundu.

Altın bu yıl Ukrayna’daki ayaklanmanın etkili ile yüzde 5.2 yukarıda seyrediyor. SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları dün yüzde 1.1 artışla 785.28 tona yükselirken 2011 Ağustos ayından bu yana da en büyük günlük kazancını gerçekleştirmiş oldu. Varlıklar 21 mayıs tarihinde Aralık 2008’den bu yana en düşük seviye olan 776.89 tona gerilemişti.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex’te, yüzde 0.4 kadar düşerek ons başına 1,261.10 dolar ile en aktif kontratlar arasında 7 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından, 1,264.30 dolardan işlem gördü.

Spot gümüşün ons fiyatı, yüzde 0.4 artışla 19.1365 dolar olurken, yüzde 0.3 kaybederek 19.0215 dolar ile 2 Mayıs’tan bu yana en düşüğe dokundu.

Platinin onsu dün 1,464.69 dolar olurken bugün 1,462.63 dolarda. Paladyum ise yüzde 0.2 gerileyerek ons başına 831.55 dolar düzeyinde.

Altın fiyatlari yükselmeye başladı

Altın, 7 haftanın en düşüğünü gördükten sonra yükselmeye başladı

Altın, fiyatların 7 haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin bazı yatırımcıları değerli metali almaya teşvik etmesiyle 2 günlük düşüşe son verdi.

Bloomberg verilerine göre, spot külçe altın yüzde 0.4 kadar yükselişle ons başına 1,284.12 doları buldu ve Singapur saatiyle 12:01’de 1,282.53 dolardan işlem gördü. Altın dün 11 Şubat’tan bu yana en düşük seviye olan 1,277.79 dolara inerek, 14 günlük göreceli güç endeksini bu senenin en zayıf seviyesi olan 35’e indirdi.

Şanghay’daki gösterge spot kontratı hacimleri dün 31 Mart’taki 2 ayın en düşüğünden yukarı  çıktı. Yüzde 99.99 saf spot külçe altın İngiltere saatiyle 11:51’de Londra fiyatının 17 sent altında işlem gördü.

“1300 doların altında bir alım ilgisi var ama yukarı yönlü ivme zayıf,” diyen Hangzhou merkezli Nanhua Futures Co.’nun analisti Xia Yingying, “Fiyatlar, ABD istihdam verisinden önce ve 100 günlük hareketli ortalamada çok kısa vadede destek bulunana kadar bu seviyelerde kalır,” şeklinde görüş bildirdi. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, altının 100 günlük hareketli ortalaması 1,272 dolar seviyesinde seyrediyor.

Haziran vadeli altın kontratı New York merkezli Comex’te yüzde 0.2 artışla ons başına 1,282.90 dolara çıktı.

Dünyanın en büyük külçe altın destekli ETP’si SPDR Gold Trust’taki varlıklar dün 7 Mart’tan bu yana en düşük seviye olan 810.98 tona geriledi.

Spot gümüş kontratı yüzde 0.1 yükselişle ons başına 19.7887 doları buldu. Platin yüzde 0.5 tırmanarak ons başına 1,430.94 dolara çıkarken, paladyum yüzde 0.4 kayıpla ons başına 777.63 dolara indi.

Altın fiyatları yükseliyor

Kırım endişeleri sürerken, altın, teknik destekle yükseliyor

Altın, yatırımcılar Ukrayna olaylarını fiyatlarken ve teknik göstergenin artış sinyalleri vermesiyle yükselişin ikinci gününe girdi.

Spot külçe altın yüzde 0.4 kadar artışla ons başına 1,315.81 doları buldu ve Singapur saatiyle 14:29’da 1,315.14 dolardan işlem gördü. Fiyatlar dün yüzde 0.2 yukarıda kapanmadan önce 14 Şubat’tan beri en düşük seviye olan 1,305.02 doları gördü. Haziran vadeli altın kontratı Comex’te yüzde 0.3 yükselişle $1,315.60 dolara çıktı.

Altın dün 1,296.83 dolar ile 200 günlük hareketli ortalamanın üstünde seyrederek, bazı yatırımcılar destek sinyalleri verdi. Fiyatlar, küresel ekonominin zayıflığı ve Kırım’dan dolayı Rusya ile Batı arasındaki tansiyonun artmasıyla bu sene yüzde 9 yükseldi.

Singapur merkezli Australia & New Zealand Banking Group Ltd.’nin analisti Victor Thianpiriya, “200 günlük hareketli ortalama ons başıan 1,300 doların hemen altında, bu yüzden teknik olarak destek bulması muhtemel,” şeklinde görüş bildirdi.

Spot gümüş kontratı yüzde 0.5 tırmanrak ons başına 20.839 dolardan işlem gördü. Paladyumyüzde 0.1 gerilemeyle ons başına 787.75 dolara inerken, platin dünkü yüzde 0.4 artışla 1,425.38 dolara çıktı.

Altın tırmanışa geçti

Altın, Kasım’dan beri en büyük haftalık gerilemenin talebi arttırmasıyla tırmanışa geçti

Altın, Fed’in faiz arttırımı sinyalleri vermesinden ve Goldman Sachs Inc.’nin gerileme tahmini yapmasından sonra bile Kasım’dan beri en büyük haftalık düşüşün fiziki talebi arttıracağı spekülasyonlarıyla yükseldi.

Spot külçe altın yüzde 0.6 kadar artışla ons başına 1,335.63 dolara çıktı ve Singapur saatiyle 12:21’de 1,333.23 dolardan işlem gördü. Fiyatların bu hafta yüzde 3.6 gerilemeye doğru ilerliyor. Haziran vadeli altın kontratı yüzde 0.3 güçlenerek New York merkezli Comex’te ons başına 1,334 dolara çıktı.

Fed Başkanı Janet Yellen bu hafta faizin tahvil alımının bitmesinden “yaklaşık altı ay” sonra arttırılabileceğinin sinyallerini verdi. Politika yapıcılar aylık tahvil alımını iki günlük toplantılarının sonunda 10 milyar dolar azaltarak teşviği 55 milyar dolara indirdiler. Ukrayna’daki sounun Rusya ile Batı arasındaki tansiyonu yükseltmesiyle fiyatlar 17 Mart’ta 6 ayın zirvesini yakaladı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre,  ETF varlıklarındaki altın 19 Mart’ta yükselişin 2. gününe girerek 1.5 ton artışla 1,764 tona çıktı. Dünyanın en büyük altın destekli ETF’si SPDR Gold Trust’taki varlıklar dün az değişim göstererek 812.78 ton olarak kaydedildi.

Çin

Şanghay Altın Borsası’ndaki yüzde 99.99 saf altının gramı bugün Londra’daki fiyatın ons başına 3.85 dolar altında seyretti. Goldman’ın emtia varlıkları araştırma biriminin başındaki Jeffrey Currie bu ay kazançların kısa vadeli olacağını ve fiyatların 2009’dan beri ilk defa 1,000 dolar düzeyine ulaşacağını belirtti.

Spot gümüş kontratı yüzde 0.5 artışla ons başına 20.363 dolara çıkarak bu haftaki yüzde 4.9’luk gerilemeyi azalttı. Platin yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,437.88 dolara çıkarak bu haftanın gerilemesini yüzde 2.2 yaptı. Paladyum yüzde 0.3 yukarı çıkarak ons başına 772.47 dolar olarak kaydedildi.

Altın 6 haftanın zirvesinin yakınında

Altın, “Kırım referandumuyla” 6 haftanın zirvesinin yakınında seyrediyor

Altın, Kırım’da Ukrayna’dan ayrılıp Rusya’ya katılmak için yapılan referandumla, Ağustos 2011’den beri en uzun haftalık rallisini tamamladıktan sonra altı ayı aşkın en yüksek seviyenin yakınında tutundu.

Spot külçe altın kontratı 14 Mart’taki ons başına 1,383.05 dolardan Singapur saatiyle 11:10’da ons başına 1,381.95 dolardan işlem gördü. Altın daha önce 9 Eylül’den bu yana en yüksek seviye olan 1,392.22 dolara ulaştı. 14 günlük göreceli güç endeksi 70 puan üstünün ikinci gününe girdi.

Ukrayna’daki sorunlay ve en büyük tüketici Çin’deki yavaşlayan büyüme ile altın bu sene yüzde 15 yükseldi. Bir sonraki toplantısını 18-19 Mart tarihlerinde gerçekleştirecek olan Fed’in tahvil alımı azaltımına devam etmesine rağmen altın1981’den beri en büyük yıllık gerilemesinden yukarı çıktı.

“Jeopolitik tansiyon altını yukarı çıkardı,” diyen Şanghay merkezli Everbright Futures Co.’nun makroekonomik stratejisti Sun Yonggang, “Altının bu haftaki artışı tahvil alım azaltımına devam etmesi beklenen Fed tarafından limitlenebilir,” şeklinde görüş bildirdi.

ABD ve Avrupa Birliği, Rusya’yı referandumdaki ilk belirlemelere göre nüfusun yüzde 95.5’inin Ukrayna’dan ayrılıp Rusya’ya katılmak istediği Kırım’ı topraklarına katmaması konusunda uyararak, yaptırım sopasını gösterdi.

Çin’de merkez bankasının para biriminin dolar karşısındaki günlük işlem bandını iki katına çıkarmasıyla yuan zayıfladı.

Nisan vadeli altın kontratı yüzde 1 kadar artışla New York merkezli Comex’te 9 Eylül’den beri en yüksek gün içi seviyesi olan ons başına 1,392.60 dolara çıktı.

Spot gümüş kontratı yüzde 1.1 kadar güçlenmesinin ardından yüzde 0.2 kayıpla ons başına 21.3746 dolardan işlem gördü. Platin yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,474.06 doları bulurken,paladyum yüzde 0.4 artışla ons başına 775.70 dolar olarak kaydedildi.

Altın son 6 ayın zirvesinde

Altın, Ukrayna krizi ile 6 ayın zirvesine tırmandı

Ukrayna ve Rusya arasındaki tansiyonun artmasının güvenli varlık talebini arttırmasıyla altın yaklaşık 6 ayın zirvesine yükseldi. Fiyatlar Ağustos 2011’den beri en iyi haftalık kazanç serisine doğru ilerliyor.

Spot külçe altın kontratı yüzde 0.6 kadar artışla 19 Eylül’den beri en yüksek seviye olan ons başına 1,374.69 dolara çıktı.Altın Singapur saatiyle 13:04’te 1,373.39 dolardan işlem gördü.

Altın Çin’de büyümenin yavaşladığı endişeleri ve Ukrayna ile bu sene yüzde 14 güçlendi. Kırım, Rusya’ya bağlanmasına yol açacak 16 Mart tarihli referanduma hazırlanıyor. Barack Obama dün Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile görüştü ve ABD’nin Ukrayna’ya milli egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için destek verdiğini açıkladı.

“Altın, Ukrayna’daki durum belirsizliğini koruduğu sürece destek bulacak,” diyen Guangzhou merkezli Natixis Commodity Markets Ltd.’nin analisti Zhu Siquan, “Teknik olarak, altın biraz aşırı alınmış gözükmeye başladı.

Ukrayna’daki olaylar Rusya ve Batılı devletler arasında Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük gerilim oldu. ABD Başkanı Obama ve müttefikleri yaptırım tehditlerini arttırmaya başkadı. Konuyla ilgili bilgi sahibi 4 kişiye göre, Rusya’daki hükümet yetkilileri ve iş adamları İran’a uygulanan yaptırımlara benzer ticari ambargoya karşı hazırlık yapma sürecindeler.

Askeri yığılma

Ukrayna’nın Rusya’nın sınıra asker yığdığını açıklamasından sonra altın dün yüzde 1.3 arttı. Kırım Özerk Bölgesi’nin Başbakanı Sergey Aksenov, eğer seçmenler ayrılma kararı verirse iki ay içinde Rusya ile birleşilebileceğini açıkladı.

Krizi bitirmek için diplomatik çabalar bugün de sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rus meslektaşı Sergei Lavrov ile Londra’da buluşmaya hazırlanırken, Yatsenyuk Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuşma yapacak.

ABD’de bugün açıklanacak olan ve ekonominin yüzde 70’ine tekabül eden perakende satışların Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 yükselmesi bekleniyor.

Vadeliler yükselişte

Nisan vadeli altın kontratı yüzde 0.3 kadar tırmanarak New York merkezli Comex’te 19 Eylül’den beri en yüksek seviye olan ons başına 1,374.90 doları buldu ve 1,373.10 dolar olarak kaydedildi.

Spot gümüş kontratı yüzde 0.8 kadar yükselişle ons başına 21.469 doları gördü ve 21.3885 dolardan işlem gördü. Platin dünkü 1,475.50’den bugün 1,474.88 dolar olurken, paladyum776.08 dolardan 775.85 dolara indi.

Altın fiyatları “Kırım” ile yükseliyor

Altın, Rusya’nın Kırım müdahalesinin güvenli varlık talebini arttırmasıyla yükseliyor

Altın, Rusya’nın Kırım hamleleri sonrası Ukrayna’da tansiyonun yükselmesinin güvenli varlık talebini arttırmasıyla değer kazanırken, külçe altın destekli ETF varlıkları Aralık 2012’den beri ilk aylık artışı kaydetti.

Spot külçe altın yüzde 1.4 kadar tırmanarak ons başına 1,344.87 doları buldu ve Singapur saatiyle 10:57’de 1,342.50 dolardan işlem gördü. Fiyatlar, Ocak ayındaki yüzde 3.2’lik sıçrama ve 26 Şubat’taki 17 haftanın zirvesi olan 1,345.46 dolardan sonra geçen ay yüzde 6.6 yükseldi. ETF varlıkları, geçen sene 2003’ten beri ilk gerilemesini kaydettikten sonra Şubat’ta yüzde 0.4 güçlenerek 1,745.99 doları gördü.

Ukrayna’daki gerginlik ve Çin’in yavaşlamasının gelişen piyasa varlıklarına zarar vermesiyle, külçe altın 2014’te kahve ve domuz etinden sonra Standard & Poor’s GSCI 24 Emtia Varlıkları Endeksi’nde en çok yükselen meta oldu. Altın, Fed tahvil alımını azaltırken, ABD’de fabrika üretimi ve perakende satışlar gibi verilerin beklentilerin altında gelmesiyle 2013’teki yüzde 28’lik kayıptan ralli yaptı.

“Bu seviyelerde tutunur mu göreceğiz,” diyen Singapur merkezli Australia & New Zealand Banking Group’un analisti Victor Thianpiriya, “1,345 dolar direnç seviyesini aşması lazım. Temel olarak, Asya’daki fiziki alıcılardan fazla bir destek gelmeyecek,” şeklinde görüş bildirdi.

Rusya’nın Kırım’da kontrolü ele geçirmesinden sonra Ukrayna dün yedek askerleri orduya çağırdı ve uluslararası gözlemcileri Kırım’a davet etti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Ukrana gidiyor ve Avrupa Birliği dışişleri bakanları da Kırım ile ilgili toplanacaklar.

Fed’in tahvil alımı azaltımı

Fed Başkanı Janet Yellen geçen hafta merkez bankasının eğer ekonomi güç kaybederse tahvil alım azaltımı hızını değiştirmeyi “yeniden değerlendirmeye açık olduğunu” söyledi. 18-19 Mart’ta toplanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi son 2 toplantısında tahvil alımı azaltımı yapacağını açıklamıştı.

Nisan vadeli altın kontratı yüzde 1.8 kadar yükselerek Comex’te ons başına 1,345 doları buldu. ABD Commodity Futures Trading Commission verilerine göre, altındaki net uzun pozisyonlar 25 Şubat ile biten haftada yüzde 25 tırmanarak Aralık 2012’den beri en yüksek seviye olan 113,911 vadeli kontrata çıktı.

Gümüş, Şubat’ta Ekim’den beri ilk aylık yükselişiyle yüzde 11 artmasından sonra yüzde 1.1 değer kazanarak ons başına 21.4611 dolar oldu. Platin yüzde 0.8 güçlenerek 24 Ocak’tan beri en yüksek seviye olan ons başına 1,457.25 doları buldu. Paladyum da  yüzde 0.8 artışla 24 Ocak’tan beri en yüksek seviye olan ons başına 1,450.75 dolara çıktı.

Altın 2. aylık yükselişe ilerliyor

Altın, güvenli varlık talebinin artmasıyla 2. aylık yükselişe ilerliyor

Altın, ABD toparlanmasının ivme kaybettiği endişeleri ve gelişen piyasalardaki sorunların güvenli varlık talebini arttırmasıyla Ağustos’tan beri ilk üst üste aylık kazanca doğru ilerliyor. Külçe altın destekli ETF varlıkları 14 ayda ilk aylık yükselişe doğru ilerliyor.

Spot külçe altın ons başına dünkü 1,331.33 dolardan Singapur saatiyle 09:26’da 1,332.61 doları buldu. Fiyatlar bu ay yüzde 7 yükseldi ve 26 Şubat’ta 17 haftanın zirvesi olan 1,345.46 dolara ulaştı. Bloomberg verilerine göre, ETF varlıkları, geçen sene 2003’ten beri ilk kez düşmesinden sonra Şubat ayında yüzde 0.3 arttı.

Fabrika üretimi ve perakende satışlar gibi ABD verilerinin tahminlerin altında kalmasının Fed tahvil alımı azaltımı devam ederken toparlanmanın güç kaybettiği endişelerini arttırmasıyla külçe altın bu sene yüzde 11 yükseldi.

“Altın ABD verilerinin zayıflığından ve gelişen piyasalardaki sorunlardan destek gördü,” diyen Shenzhen merkezli CITICS Futures Co.’nun yetkilisi Wang Xiaoli, “ETF akımlarının istikrara kavuşması yatırımcı güveni açısından çok cesaretlendirici,” şeklinde görüş bildirdi.

Fed’in tahvil alımı azaltımı

Fed Başkanı Janet Yellen’ın dün merkez bankasının eğer ekonomi güç kaybederse tahvil alım azaltımı hızını değiştirmeyi “yeniden değerlendirmeye açık olduğunu” söylemesiyle, altın 1981’den beri en büyük yıllık düşüşünü geri çevirdi. 18-19 Mart’ta toplanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi son 2 toplantısında tahvil alımı azaltımı yapacağını açıklamıştı.

Güney Kırım bölgesinde ayrılıkçılar tansiyonu yükseltirken Ukrayna’da yeni hükümet temerrüt riskini önlemek için uluslararası finans güvencesini sağlamaya çalışıyor. Ülkenin hala yasal lideri olduğunu iddia eden devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç Rusya’da ortaya çıktı ve bugün basın açıklaması yapacak.

Nisan vadeli altın kontratı New York merkezli Comex’te dünkü 1,331.80 dolardan ons başına 1,332.30 dolara çıktı ve 2. aylık yükselişe girdi. Fiyatlar 26 Şubat’ta 1,345.60 dolara çıktı.

Gümüş yüzde 0.3 artışla ons başına 21.3329 doları bularak Şubat ayında Ekim’den beri ilk aylık yükselişini kaydetti.

Platin yüzde 0.2 kayıpla ons başına 1,450 doları bulup üçüncü aylık kazancını azaltırken,paladyum yüzde 0.1 güçlenerek ons başına 743 dolardan işlem gördü.

Altın “Fed ve fiziki talep” endişesi ile geriledi

Altın, Fed’in varlık alımlarına ilişkin endişeler ve fiziki talebin azaldığı spekülasyonu ile geri çekildi

Altın, fiyatların üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkaran rallinin fiziki talebi azalttığı spekülasyonu ve Fed’in varlık alımlarını azaltmaya devam edeceğinin işaretini vermesi ile birlikte değer kaybetti.

Spot altın yüzde 0.5 düşüşle ons başına 1,316.52 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 11:58’de, 1,316.73 dolara geldi. Fiyatlar bu hafta, 18 Şubat’ta 1,332.45 dolar ile 31 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.5 geriledi. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, değişmeyerek ons başına 1,316.90 dolarda kaldı.

Altın bu yıl, geçen yıl 1981’den bu yana en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra, ABD ekonomisinin beklentilere paralal bir şekilde toparlanmadığına ilişkin işaretlerin güvenli liman talebini güçlendirmesi sonucu yüzde 9.2 değer kazandı. Fed’in bu hafta açıkladığı Ocak ayı toplantı tutanaklarına göre, politika yapıcılar, zayıf ekonomik verilerin varlık alımlarını azaltma planında bir kesinti yaratmayacağını işaret etti. Westpac Banking Corp., dünkü değerlendirmesinde, varlık alımlarının azaltılmasından dolayı, altına yönelik aşağı beklentilerinin sürdüğünü kaydetti.

Aralarında Victor Thianpiriya’nın da bulunduğu Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri, bugünkü bilgilendirme notunda, “Çin’de düşük prim, bu seviyelerde Asya’dan gelen fiziki talebin zayıf olduğunu gösteriyor,” dedi. Şanghay’da yüzde 99.99 saflıktaki altının, Şanghay’da hemen teslimat için primi bugün 3.7466 dolar seviyesindeydi. Bu prim 19 Şubat’ta 10.1563 dolardı.

Fed, son iki toplantısında, aylık varlık alım programını 10’ar milyar dolar düşürerek 65 milyar dolara indirdi. Westpac’tan Justin Smirk, bilgilendirme notunda, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya devam etmesi ve doların güçlenmesi ile birlikte, altının Aralık ayında 1,011 dolara düşeceği tahmininde bulundu.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, “Altın konsolidasyon döneminde görünüyor,” dedi ve “Altının halen 1,300 dolardaki psikolojik seviye ve 1,302 dolardaki 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin üzerinde olması, yeni yükselişlerin muhtemel olduğunu gösteriyor” şeklinde görüş bildirdi.

Spot gümüş yüzde 1 düşüşle ons başına 21.6056 dolara geriledi. Fiyatlar halen haftalık bazda yukarıda ve üçüncü haftayı da kazançla geçerek Ağustos’tan bu yana en uzun haftalık yükseliş serisine yöneldi. Platin dünkü seviyesi olan ons başına 1,417.56 doalrdan bugün 1,415.75 dolara geldi ve bu hafta yüzde 0.8 aşağıda. Palladyum yüzde 0.2 kayıpla ons başına 735.70 dolara indi.

Altın fiyatları düşüşünü sürdürdü

Altın, Fed endişelerine bağlı olarak, üç ayın zirvesinden başlattığı düşüşüne devam etti

Altın, Fed’in tutanaklarının, politika yapıcılarının varlık alımlarının azaltılmasının devamını desteklediğini göstereceği beklentileri ile birlikte, üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden başlattığı düşüşünü daha da genişletti. Gümüşson 40 yılın en uzun rallisini sonlandırdı.

Spot altın yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,314.49 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 14:26’da 1,315.81 dolara geldi. metal dün yüzde 0.5 düşüşle kapanmadan önce, 1,332.45 dolara kadar çıkark 31 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 kayıpla ons başına 1,315.70 dolara indi.

Altın bu yıl, ABD ekonomisinin beklentilere paralel bir şekilde toparlanmadığına ilişkin işaretlerin güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu yüzde 9.1 tırmandı. Fed, yatırımcıların dün ABD’de New York Fed imalat sanayi endeksinin beklentilerin altında kaldığını ve fabrika üretiminin düştüğünü gösteren veriler sonrası dikkatlerini Fed’in duruşuna çevirmeleri ile birlikte, bugün Ocak ayı toplantı tutanaklarını açıklayacak. Fed Başkanı Janet Yellen, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, istihdam piyasasındaki toparlanmanın tamamlanmaktan uzak olduğubu, ancak teşviklere “ölçülü adımlarla” devam edileceğini söyledi.

Melbourne’de Forex Capital Trading Pty araştırma müdürü Steven Dooley, “Altının uzun vadeli belirleyicisi, varlık alımlarının azaltılması,” dedi ve “Yellen’ın Kongre’deki yorumlarına paralel olarak, Fed, ‘teşvik tedbirlerinden, varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin zaman çizelgesi ile birlikte, buna bağlı kalarak, çekileceğiz’ diyor” şeklinde görüş bildirdi.

Altın geçen yıl, ABD hisse senetlerinin değer kazanması ve yatırım varlıklarının azalması ile birlikte yüzde 28 düştü ve 1981’den bu yana en hızlı yıllık kaybını yaşadı. Fed, Aralık ayındaki toplantısında, aylık varlık alımlarını 10 milyar dolara düşüerek teşvikleri azaltmaya başlayacaklarını açıkladı. ABD merkez bankası geçen ay, diğer bir 10 milyar dolarlık indirimleteşvikleri 65 milyar dolara çekti.

Soğuk hava

Dün açıklanan New York Fed imalat sanayi endeksi, Şubat ayında 4.48 seviyesine düştü. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 8.50 seviyesinde çıkması bekleniyordu. ABD’de 14 Şubat’ta açıklanan fabrika üretimi Ocak ayında, Mayıs 2009’dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Yellen, ekonomik aktivitenin, normalin ötesine taşan kış koşullarından olumsuz etkilenmiş olabileceğini kaydetti.

Spot gümüş yüzde 0.5 yükselişle ons başına 22.0448 dolar ile 6 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, önceki kapanışına göre yüzde 1.1 düşerek 21.7016 dolara indi. Fiyatlar dün itibariyle yükselişini 13’ncü güne taşıdı ve Bloomberg’in derlediği verilere göre, en az 1968’den bu yana en uzun süreli rallisini gerçekleştirdi.

Palladyum yüzde 0.2 düşüşle ons başına 735.50 dolara inerken, platin yüzde 0.6 kayıpla ons başına 1,415.38 dolara geriledi.

Altın fiyatları üç ayın zirvesine çıktı

Altın, ABD’de toparlanmanın yavaşlayacağı endişeleri ile artan güvenli liman alımlarından destek buldu

Altın, ABD ekonomisinde toparlanmanın yavaşlayacağı endişeleri üzerine artan güvenli liman talebinin etkisi ile üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Gümüş en az 1968’den bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirmeye yönlendi.

Spot altın yüzde 0.9 yükselişle ons başına 1,330.03 dolara kadar çıkarak 31 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, Singapur saati ile 13:34’te 1,325.78 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta yüzde 4.1 ile 16 Ağustos ile biten haftadan bu yana en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirdi.

Altın 2014 yılında, ABD ekonomisinde tekleme işaretlerinin yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan iştahlarını artırması ile birlikte güçlenen sikke ve külçe altıntalebi ortamında, yüzde 10 sıçradı. ABD’de geçen hafta açıklanan Ocak ayı fabrika üretim verisi beklenmedik bir şekilde düştü ve Mayıs 2009’dan bu yana en hızlı kaybını yaşadı. Milyarder John Paulson, dördüncü çeyrekte altın varlıklarını sabit tutarken, hedge fonları yükseliş beklentilerini üç ayın zirvesine çıkardı.

Singapur’da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, “Exchange traded fonlarının (ETF) varlıklarında önemli bir dönüş gördük,” dedi ve İnsanlar buna bakmaya ve uzun vadeli yatırımcıların bekleyişlerinin sabit kaldığını ya da olumluya dönmekte olduğunu düşünmeye başlıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF’si SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, geçen hafta yükseldi ve yükselişini üçüncü haftaya taşıyarak Ağustos’tan bu yana en uzun süreli haftalık artış serisini yakaladı. 14 Şubat’ta açıklanan hükümet dosyalarına göre, SPDR’ın en büyük yatırımcısı Paulson & Co., 31 Aralık itibariyle 10.23 milyon adet olan SPDR payını sabit tuttu. Paulson, bu fondaki payını, 30 Haziran’da biten çeyrekte yarıya düşürdükten sonra sabit tutuyor.

 

Altın 1,300 doların üzerine çıktı

Altın, ABD verilerinin beklentilerin altında kalması sonrası artan güvenli liman talebi ile 1,300 doları aştı

Altın, beklentilerin gerisinde kalan ABD verilerinin güvenli liman talebini artırması ve dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) varlıkların iki ayın zirvesine çıkması ile birlikte, Ekim ayından bu yana en hızlı haftalık kazancına yöneldi. Gümüş Mart 2008’den bu yana en uzun rallisine hazırlanıyor.

Spot altın yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,307.16 dolara çıkarak 8 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, Singapur saati ile 12:42’de 1,305.38 dolara geldi. Altın 10 Şubat’tan bu yana 100 günlük hareketli ortalamasının üzerinde seyrediyor ve Şubat 2013’ten bu yana ilk kez 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kapatmaya yönlendi. Metal bu hafta yüzde 3 yükseldi.

Fed’in varlık alımlarını azaltacağına yönelik beklentiler altının 2013 yılında yüzde 28 düşmesine yardımcı oldu, ancak Ocak ayında varlık alımlarının azaltılmaya başlanması, gelişen piyasa hisse senetlerine ve para birimlerine sert satışlar gelmesine neden oldu ve buna bağlı olarak, altına yönelik güvenli liman alımları arttı. Metal bu yıl, ABD’de ekonomik büyümenin tekleyebileceği endişesinin etkisi ile, küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya endeksi’ndeki yüzde 1.5’lik düşüşle birlikte, yüzde 8.3 değer kazandı.

Şanghay’da Gemsha Metals Co. traderı Wallace Ng, “Altın geçen yıl ciddi bir darbe aldı ve hisse senedi piyasalarının beklendiği gibi performans göstermemesi ile birlikte, bazı yatırımcılar tahsislerini altına yöneltmeyi tekrar düşünüyor,” dedi  ve “Fiziki talep bu hafta iyiydi, ancak fiyatların yükselişini sürdürmesine yetecek denli güçlü değildi. Bu durum bana, altının temel olarak bekleyişlerden ve teknik göstergelerden yön bulduğunu söylüyor” şeklinde görüş bildirdi.

ABD’de dün açıklanan Ocak ayı perakende satışlar verisi Haziran 2012’den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve işsizlik başvuruları geçen hafta beklenmedik bir şekilde yükseldi. FedBaşkanı Janet Yellen, 11 Şubat’ta yaptığı konuşmada, teşviklerin ölçülü adımlarla azaltılacağını söyledi ve varlık alımlarının önceden belirlenmiş bir takvimi olmadığını tekrarladı.

Altın Fiyatları üç ayın zirvesi yakınında

Altın, Fed beklentileri ve azalan fiziki talep işaretleri ile birlikte üç ayın en yüksek seviyesi yakınında tutunmaya çalışıyor

Altın, yatırımcıların ağırlıklarını Fed’in teşvikleri daha da azaltacağı beklentilerine ve fiziki talebin azalmakta olduğuna ilişkin işaretlere çevirmeleri ile birlikte, son üç ayın en yüksek seviyesi yakınında tutundu. Gümüş 2008’den bu yana en uzun ralli dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,291.18 dolardan, Singapur saati ile 10:23’te 1,291.55 dolara geldi. Fiyatlar dün 1,296.32 dolar ile 8 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Altın, 2013 yılında yüzde 28 ile 1981’den bu yana en hızlı yıllık kaybını gerçekleştirmesinin ardından bu yıl yüzde 7.1 değer kazandı.

Fed Başkanı Janet Yellen’ın 11 Şubat’taki açıklamasında teşviklerin ölçülü adımlarla azaltılacağını, ancak tahvil alımları için önceden belirlenmiş bir takvim olmadığını kaydetmesinin ardından, ABD’de bugün açıklanacak olan perakende satışlar verisinin durgun çıkması bekleniyor. Goldman Sachs Group Inc., ABD’deki toparlanma ve Fed’in varlık alımlarını azaltması ile birlikte, düşük altın fiyat tahminini yineledi. Şanghay’da gösterge spot altınkontratının işlem hacmi dün düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Hangzhou’da Nanhua Futures Co. analisti Xue Na, “Bazı yatırımcılar altın tahsislerini artırmayı düşünüyor olabilir, ancak fiziki alıcılar yükselen fiyatlarla birlikte geri çekiliyor,” dedi ve 1,300 doların aşılması zor bir seviye olabileceğine dikkat çekti.

Yellen’ın kanun koyuculara yapması planlanan ikinci konuşması, ABD’nin doğu yakasındaki kar fırtınasından dolayı iptal edildi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, dün yaptığı açıklamada, yetkililerin, piyasalar üzerindeki potansiyel ciddi etkilerinden dolayı, varlık alımlarının azaltılmasının hızını değiştirme konusunda muhtemelen dikkatli olacağını söyledi.

Vadeliler Düştü

Şanghay Altın Borsası’nda yüzde 99.99 saflıktaki spot altının işlem hacmi, 10 Şubat’ta 25,725 kilogram ile gördüğü dokuz ayın zirvesinden düştü. geçen yıl muhtemelen Hidnsitan’ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin’de talep, China Gold Association’ın bu hafta yaptığı açıklamaya göre, 2013 yılında yüzde 41 arttı.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,290.30 dolara kadar düştükten sonra 1,292 dolara geldi ve altı gün süren Haziran 2012’den bu yana en uzun çıkış dönemini sonlandırdı.

Goldman Sachs analistleri, dünkü raporlarında, ABD’de büyüme beklentilerini işaret ederek, altın fiyatlarının yılsonuna kadar 1,050 dolara düşeceği tahmininde bulundu. Raporda, gelişen ülke para birimlerinin daha da değer kaybetmesinin de bu ülkelerde mücevher altına yönelik talebi olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekildi.

Goldman, “Altının seyri, geçen yıldan farklı olarak, piyasaların ABD ekonomisinin hız kazanmakta olduğuna ilişkin güçlü ekonomik verileri beklemeleri ve Fed’in genişlemeci para politikasını kısmaya devam edecek olması ile birlikte, daha yavaş bir şekilde aşağı yönlü olacak” dedi.

Gümüş yüzde 0.2 yükselişle ons başına 20.2888 dolara çıktı ve yükselişini onuncu güne genişletti. Platin yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,405.38 dolara geriledi ve dört günlük çıkışını durdurdu. Palladyum, dünkü seviyesi olan ons başına 729.06 dolardan 728.75 dolara geldi. Metal dün itibariyle yükselişini altıncı güne genişleterek Temmuz ayından bu yana en uzun süreli kazanç dönemini gerçekleştirmişti.

Altın kazançlarını koruyor

Altın, ABD’de istihdam verisinin beklenenden kötü çıkması ve Çinli yatırımcıların piyasaya geri dönmesi ile kazançlarını korudu

Altın, ABD’de istihdam verisinin tahminlerin gerisinde kalması ve Çinli alıcıların bir hafta süren Yeni Yıl tatilinden geri dönmeleri ile birlikte, bir ayı aşkın sürenin en hızlı bir haftalık yükselişini gerçekleştirmesinin ardından kazançlarını korudu.

Spot altın, 7 Şubat’taki seviyesi olan ons başına 1,267.27 dolardan, Singapur saati ile 10:50’de 1,269.25 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta, gelişen piyasalardaki satış dalgasının güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu yüzde 1.8 arttı. Gümiş yüzde 0.2 değer kaybederek ons başına 19.9945 dolaa indi ve altı günlük yükselişini sonlandırmaya yönlendi.

Altın, exchange traded fonlarındaki (ETF) satışların ivme kaybetmesi ile birlikte, 24 emitayı içeren S&P GSCI Endeksi’ndeki tüm diğer metalleden daha iyi performans gösterdi. ABD’de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklenenden kötü çıktı ve yatırımcıların Fed’invarlık alımlarını azaltma planlarını yeniden değerlendirmeleri ile birlikte, Bloomberg Dolar Endeksi düşüşünü beşinci güne taşındı. Çin’in altın talebi geçen yıl, China Gold Association’ın verilerine göre, yüzde 41 artarak rekor seviyeye çıktı.

Guangzhou merkezli GF Futures Co. analisti Zhu Siquan, “Veriler ABD’de düzensiz büyümeyi işaret etmeye devam ediyor ve gelişen ülkelerdeki satış dalgası ile birlikte, altın ve gümüş, güvenli liman alımlarından faydalanıyor,” dedi ve “Altının son yukarı trendini sürdürüp sürdüremeyeceği, ekonomik verilere ve doların, hisse senetlerinin ve diğer piyasaların bu rakamları nasıl değerlendiripi tepki göstereceğine bağlı” şeklinde görüş bildirdi.

Çin Talebi

Şanghay Altın Borsası’nda gösterge altın kontratının işlem hacmi, piyasaların bir haftalık tatil sonrası yeniden açıldığı 7 Şubat’ta, son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Geçen yıl muhtemelen Hindistan’ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin’de altın talebi, China Gold Association’ın kaydettiği üzere, 2013 yılında 1,176.4 tona çıktı.

Fed Başkanı Janet Yellen, merkez bankasının 29 Ocak’ta varlık alımlarını 10 milyar dolar daha düşürmesinin ardından, başkanlık yeminini etmesinden bu yana yarın ilk kez Kongre’de konuşacak. Fed politika yapıcıları Aralık ayındaki toplantıda varlık alımlarını aylık 10 milyar dolar azaltmıştı.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki varlıklar geçen hafta yüzde 0.5 arttı ve böylelikle Apustos ayından bu yana ilk kez iki hafta üst üste artış göstermiş oldu. SPDR’daki varlıklar geçen yıl yüzde 41 ile rekor bir düşüş gösterdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 yükselişle ons başına 1,268.80 dolara çıktı ve son bir ayın en hızlı haftalık kazancını daha da genişletti. Kontratın yükselişini dördüncü güne taşıması, Ağustos’tan bu yana en uzun ralliyi işaret ediyor.

Spot platin, son üç haftada ilk haftalık çıkışını gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,383.75 dolara indi. Güney Afrika’da dünyanın enbüyük üç platin üreticisi ile sendika arasında, üretimi olumsuz etkileyen grevi sonlandırmaya yönelik görüşmeler, protesto gösterilerinde bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yarın yeniden başlayacak. Palladyum, iki haftalık kaybını durdurduktan sonra, yüzde 0.3 yükselerek ons başına 712.75 dolara ulaştı