SIM kartlar hacklendi, milyonlarca kişi dinlendi

SIM kartlar hacklendi, milyonlarca kişi dinlendi

Gündem Yorum yok SIM kartlar hacklendi, milyonlarca kişi dinlendi

Dünyanın en büyük SIM kart üreticisi olan Gemalto’nun hacklendiği ve bu sayede dünyada bir çok cep telefonunun dinlendiği iddia edildi

Dünyanın en büyük SIM kart üreticilerinden biri olan Hollanda merkezli Gemalto’nun hacklendiği belirtiliyor. Bu, dünyanın dört bir tarafında cep telefonlarının dinlenebileceği anlamına geliyor.

Amerikalı ve İngiliz ajanların, Gemalto’nun sistemini hackleyerek SIM kartların şifereleme anahtarlarını çaldığı öne sürülüyor. İddia ‘Intercept’ adlı internet sitesine ait.

The Intercept’in daha önce de NSA’e ait gizli bilgileri sızdıran Edward Snowden’in kendilerine sağladığı belgelere dayandırdığı haberine göre, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve İngiltere’yi siber saldırılara karşı korumak için kurulan istihbarat kurumu GCHQ, beraber hareket ederek söz konusu SIM kart üreticisinin sistemine sızdı.

Hollanda merkezli Gemalto şirketi, yılda iki milyar SIM kart üretiyor ve 85 ülkede faaliyet gösteriyor. AT&T, T-Mobile, Verizon, Sprint gibi pekçok GSM operatörü için SIM kart üreten şirketin hack’lenmesinin milyonlarca insanının izinsiz dinlenmesine sebep olmuş olabileceği belirtiliyor.

Şifreleme sistemlerini hackleyen ajanların, dünyanın dört bir yanında cep telefonlarını dinleyebileceği ifade ediliyor.

 

Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top