Altın “Yemen” ile 1,200 doların üzerini gördü

Altın “Yemen” ile 1,200 doların üzerini gördü

Altın Yorum yok Altın “Yemen” ile 1,200 doların üzerini gördü

Altın, Orta Doğu’daki gerilimin güvenli varlık olarak nitelendirilen altına talebi artırması ile 1,200 doların üzerine yükseldi

Altın, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’deki hedefleri bombalamasının ardından güvenli varlık talebinin artması ile ons başına 1,200 doların üzerine yükseldi.

Spot altın, yüzde 0.4 kadar artış göstererek ons başına 1,200.46 dolar ile 6 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve Singapur saati ile 11:35’te 1,198.96 dolardan işlem gördü. Kıymetli metal yükselişi 7. güne taşıyarak Ağustos 2012’den bu yana en uzun süreli artış dönemini kaydetmeye ilerliyor.

Suudi Arabistan’ın güney komşusu Yemen’deki isyancıları bombalaması dikkatleri tekrar Orta Doğu’daki gerileme çekti. Dünyanın en büyük petrol üreticisi bölgesinden yapılan petrol sevkiyatları tansiyonun yükselmesinden dolayı aksayabilir. Petrol New York’ta yüzde 5.6 kadar yükseldi. Spot altın fiyatları, Fed politik yapıcılarının borçlanma maliyetlerini yükseltmede acele etmeyecekleri sinyali vermelerinin ardından geçtiğimiz 6 seans için her gün artış kaydetti.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistlerinden Victor Thianpiriya, “Altını 1,200 dolara çıkaran en son faktör Yemen’deki bombalamalar ile yükselen jeopolitik riskler oldu. Fed Başkanı Janet Yellen ABD ekonomisi ile ilgili biraz daha iyimser. Altın düşük seviyelerden kayda değer bir artış kaydetti” dedi.

Haziran vadeli altın kontratı, Comex’te yüzde 0.2 kadar değerlenerek ons başına 1,200.70 dolar ile 5 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve 1,199.30 dolardan alıcı buldu.

Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top